Úspory.cz >> Finance >> Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Odmítla Vám pojišťovna vyplatit plnění? Víme, jak se bránit

13.09.2017 Finance Starosti s řešením nehody a jejích následků jsou samy o sobě dosti nepříjemné. Když se k tomu přidá dopis od pojišťovny informující o zkrácení nebo úplném odmítnutí vyplacení pojistného plnění, je to doslova na ránu. S penězi jste počítali, co teď? A je pojišťovna vůbec v právu nebo se vyplatí zabojovat?

Situace, kdy pojišťovna z různých důvodu odmítne vyplatit pojistné plnění, nebo jej pokrátí, nejsou vůbec neobvyklé. Většina klientů se s nečekanou zprávou nakonec smíří, byť tomu předchází nejprve pocit nepochopení “Jak nevyplatí?”, po kterém následuje hněv a rozčilení “To si ze mě snad dělají srandu?”. Bránit se rozhodne pouze mizivé procento pojištěných, a tak se tato neférová hra pojišťovnám stále vyplácí.

Neznalost nikoho neomlouvá

Držíte-li v ruce přesně takový dopis, zhluboka se nadechněte a nenechte se unést hněvem. Prvním krokem je ujištění o tom, zda pojišťovna jedná v právu či nikoliv. Jak moc znáte své pojištění a pojistné podmínky? Sáhněte do šuplíku nebo kamkoliv, kde máte uložené důležité dokumenty. Důležitá je ta část, v níž se píše o předmětu pojištění, vyplácení pojistného plnění a seznamu výluk.

Máte kvalitní pojištění za výhodnou cenu?
Nechte si od nás doporučit tu nejlepší pojišťovnu.

Srovnat ceny pojištění

Oprávněné důvody však mají pouze dva - nedodržení pojistných podmínek a výluky. Pokud porušíte pojistné podmínky a pojišťovna to může dokázat, máte problém. To samé platí u výluk, jejichž výčet najdete v pojistných podmínek. Nejčastěji se jedná o nehody způsobené pod vlivem alkoholu a dalších omamných. Mezi výlukami najdeme také vnitrostátní nepokoje, válečné události či teroristický útok. To ale v našich končinách není příliš častý jev.

Krácení z důvodu amortizace

Výmluva pojišťoven na amortizaci je jedna z nejčastějších. Vlastně už je to dost ohraná písnička a lidé by již dávno měli vědět, že na to pojišťovny nemají žádné právo. Bohužel tomu tak není. Pojišťovny rády krátí plnění u havarijního pojištění i povinného ručení. Pojištěným jednoduše napíšou, že instalací nových dílů došlo ke zhodnocení vozidla, což je důvod k pokrácení pojistného plnění.

 

Poškozený nebo řádně pojištěný člověk se dočte, že na tom, že má nabourané vozidlo, vlastně vydělal. Úplně nejlepší je stav, kdy jste nehodu nezavinili, ale opravu si musíte doplatit, protože podle pojišťovny jste na tom lépe než před nehodou. Zdá se vám to “padlé na hlavu”? Máte pravdu, a pokud toto pojišťovna použije na vás, braňte se. Každá nehoda hodnotu vozidla automaticky snižuje a instalace nových dílů to nezachrání. Navíc již v roce 2007 v podobném případě Ústavní soud rozhodl, že takové jednání pojišťoven je v rozporu s dobrými mravy.

Příčiny nehody jsou jiné, než nám tvrdíte

Také tento argument patří mezi oblíbené hlášky pojišťoven, která vám nechce vyplatit peníze. Pojišťovna událost prošetří a dojde k závěru, že k ní nedošlo tak, jak pojištěný tvrdí. A to i přesto, že se na tom shodli všichni účastníci nehody, a jejich slova potvrzuje nejen podepsaný zápis o dopravní nehodě či dokonce policejní zpráva. Závěr? Nenechte si to líbit a proti rozhodnutí pojišťovny se důrazně odvolejte.

Méně obvyklým důvodem ke krácení plnění je údajný vztah mezi viníkem a poškozeným. Pojišťovna tvrdí, že se účastníci nehody znají, a na nehodě se domluvili nebo něco podobného. Pokud však pojišťovna neprokáže, že šlo o pojistný podvod, nemá absolutně žádné právo krátit či odmítnout vyplatit pojistné plnění. Také v tomto případě platí, braňte se.

Jak postupovat?

Nejste-li spokojeni s výši pojistného plnění, ihned se odvolejte. Pojišťovně zašlete nesouhlasné stanovisko a žádejte o nové prošetření pojistné události. Pokud pojišťovna na svém stanovisku trvá, obraťte se na právníka. Potvrdí-li vaše právo, nebojte se jít se svou stížností k soudu. Čím více lidí se bude proti neoprávněnému krácení pojistného plnění ze stran pojišťoven bránit, tím méně se o to budou pokoušet.

 

Štítky: pojištění | pojišťovny |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality