Úspory.cz >> Finance >> Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně
Aktuality

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27.11.2017 Finance Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Stále více lidí propadá nakupování online. Na internetu si mohou v klidu nejen prostudovat zboží, ale také porovnat ceny v různých obchodech a nechat si zboží poslat přímo k sobě domů. Nakupování a zejména placení na internetu však má i své stinné stránky. Nechcete-li v letošním roce prožít smutné svátky, zopakujte si zásady, jak na internetu platit bezpečně a bez obav.

3D Secure - bezpečné placení online

Alarmující zprávou je, že téměř 55 procent Čechů stále platí online bez 3D Secure zabezpečení. Vystavují se tak riziku, že naletí podvodníkům, nebo obchodníkům poskytnou příliš mnoho informacím o svých platebních kartách. K placení také často využívají počítač, k němuž mají přístup další lidé nebo nemá aktualizovaný software s antivirovou ochranou.

Chcete na Vánoce udělat radost svým blízkým a přitom nakoupit dárky za výhodnou cenu?
Využijte slevových nabídek na Úspory.cz.

Podívat se na slevové
nabídky

Chcete-li na internetu nakupovat bezpečně a zároveň si chránit soukromí, nikdy nenakupujte u obchodníků, kteří nepodporují 3D Secure zabezpečení. 3D Secure zajišťuje komunikaci mezi obchodníkem a platební bránou v šifrované podobě, aby se k němu nedostaly žádné údaje o zákazníkovi. Navíc kupující každou platbu musí potvrdit SMS klíčem, který mu přijde na mobilní telefon.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Se zvyšující se oblibou nakupování na internetu e-shopy doslova rostou jako houby na dešti. Zdaleka ne každý se přitom může pochlubit nejen bohatou nabídkou zboží a nízkými cenami, ale také kvalitními službami. Předtím, než se rozhodnete kliknout na tlačítka “objednat” a “zaplatit”, vyhledejte se reference k vybranému e-shopu.

Spokojenost zákazníků je při nakupování online velmi důležitá. Nejde pouze o to, zda vám zboží dorazí včas, ale zda vám dorazí vůbec. Bohužel i mezi e-shopy můžete poměrně snadno narazit na podvodníky. Zboží nemusíte obdržet vůbec, může být poškozené nebo vám doručí úplně něco jiného.

"Lidé často podceňují bezpečnostní rizika. Při výběru obchodníka je pro ně rozhodující pouze cena, navíc si o obchodníkovi dopředu nic nezjistí, proto se může snadno stát, že naletí na podvodný e-shop, který je naláká na neobvykle nízké ceny," upozorňuje na možné riziko Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.

Chargeback - peníze vám vrátí banka

Špatné zkušenosti se spotřebitelům nevyhýbají ani v případě nakupování na internetu. Zákazníci si nejčastěji stěžují na nedodržení slíbené dodací lhůty nebo dodání poškozeného zboží. Problémy bývají také s reklamací poškozeného nebo nefunkčního zboží. Bohužel se vyskytují i případy, kdy kupujícím nedorazilo zaplacené zboží vůbec.

Prvním krokem řešení problému je komunikace s obchodníkem, u něhož jste si zboží objednali, a který platbu přijal. Pokud to nepomáhá a obchodník se brání nebo vůbec nereaguje, pomoci může banka. Jedná se o službu známou jako chargeback, kdy má zákazník právo v určitých případech žádat vrácení peněz na kartu. Podle bank lidé této služby využívají stále častěji.

 

Štítky: nákup vánočních dárků | nákupy | on-line nákupy |

Hodnocení článku:

Podobné články

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020

9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19