Úspory.cz >> Finance >> Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně
Aktuality

Plánujete vánoční dárky nakupovat online? Plaťte bezpečně

27. 11. 2017 Finance Více než 70 procent Čechů se chystá alespoň část vánočních dárků nakoupit online. Oceňují nejen úsporu času a pohodlí při vybírání dárků, ale také úsporu peněz. Hodně obchodníků při online nákupech nabízí slevy. Znáte zásady bezpečného placení na internetu?

Stále více lidí propadá nakupování online. Na internetu si mohou v klidu nejen prostudovat zboží, ale také porovnat ceny v různých obchodech a nechat si zboží poslat přímo k sobě domů. Nakupování a zejména placení na internetu však má i své stinné stránky. Nechcete-li v letošním roce prožít smutné svátky, zopakujte si zásady, jak na internetu platit bezpečně a bez obav.

3D Secure - bezpečné placení online

Alarmující zprávou je, že téměř 55 procent Čechů stále platí online bez 3D Secure zabezpečení. Vystavují se tak riziku, že naletí podvodníkům, nebo obchodníkům poskytnou příliš mnoho informacím o svých platebních kartách. K placení také často využívají počítač, k němuž mají přístup další lidé nebo nemá aktualizovaný software s antivirovou ochranou.

Chcete na Vánoce udělat radost svým blízkým a přitom nakoupit dárky za výhodnou cenu?
Využijte slevových nabídek na Úspory.cz.

Podívat se na slevové
nabídky

Chcete-li na internetu nakupovat bezpečně a zároveň si chránit soukromí, nikdy nenakupujte u obchodníků, kteří nepodporují 3D Secure zabezpečení. 3D Secure zajišťuje komunikaci mezi obchodníkem a platební bránou v šifrované podobě, aby se k němu nedostaly žádné údaje o zákazníkovi. Navíc kupující každou platbu musí potvrdit SMS klíčem, který mu přijde na mobilní telefon.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Se zvyšující se oblibou nakupování na internetu e-shopy doslova rostou jako houby na dešti. Zdaleka ne každý se přitom může pochlubit nejen bohatou nabídkou zboží a nízkými cenami, ale také kvalitními službami. Předtím, než se rozhodnete kliknout na tlačítka “objednat” a “zaplatit”, vyhledejte se reference k vybranému e-shopu.

Spokojenost zákazníků je při nakupování online velmi důležitá. Nejde pouze o to, zda vám zboží dorazí včas, ale zda vám dorazí vůbec. Bohužel i mezi e-shopy můžete poměrně snadno narazit na podvodníky. Zboží nemusíte obdržet vůbec, může být poškozené nebo vám doručí úplně něco jiného.

"Lidé často podceňují bezpečnostní rizika. Při výběru obchodníka je pro ně rozhodující pouze cena, navíc si o obchodníkovi dopředu nic nezjistí, proto se může snadno stát, že naletí na podvodný e-shop, který je naláká na neobvykle nízké ceny," upozorňuje na možné riziko Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.

Chargeback - peníze vám vrátí banka

Špatné zkušenosti se spotřebitelům nevyhýbají ani v případě nakupování na internetu. Zákazníci si nejčastěji stěžují na nedodržení slíbené dodací lhůty nebo dodání poškozeného zboží. Problémy bývají také s reklamací poškozeného nebo nefunkčního zboží. Bohužel se vyskytují i případy, kdy kupujícím nedorazilo zaplacené zboží vůbec.

Prvním krokem řešení problému je komunikace s obchodníkem, u něhož jste si zboží objednali, a který platbu přijal. Pokud to nepomáhá a obchodník se brání nebo vůbec nereaguje, pomoci může banka. Jedná se o službu známou jako chargeback, kdy má zákazník právo v určitých případech žádat vrácení peněz na kartu. Podle bank lidé této služby využívají stále častěji.

 

Štítky: nákup vánočních dárků | nákupy | on-line nákupy |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26. 1. 2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19. 1. 2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

8. 8. 2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25. 7. 2018

Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

Celá aktualita

Češi upřednostňují bezkontaktní platby a stále častěji platí mobilním telefonem

1. 6. 2018

Stačí přiložit platební kartu k terminálu a během pár sekund je zaplaceno. Pro drtivou většinu Čechů se zadávání PINů a podpisování účtenek stalo téměř zapomenutou minulostí, ke které se rozhodně netouží vracet. Češi nejenže bezkontaktní platby zbožňují, ale zároveň vítají nové a hlavně rychlejší platební možnosti, jako je například platba mobilem.

Celá aktualita

8 kroků k finanční nezávislosti

19. 2. 2018

Život od výplaty k výplatě můžeme nazývat “bohémstvím” až do prvního většího průšvihu. Tento přístup lze ještě pochopit u mladého člověka. Začíná si teprve užívat výhod dospělého a nezávislého člověka a běžné záležitosti jej míjí velkým obloukem. I ten by ale v jistých momentech jistě ocenil finanční rezervu. Ta však nepřichází jen tak.

Celá aktualita

7 důvodů, proč osobní finance spravovat on-line

11. 12. 2017

Schovávat si vlastní peníze doma pod matraci už dávno nemá smysl. Naštěstí máme k dispozici možnosti, jak se o své peníze starat mnohem lépe a hlavně bezpečněji.Stále více spotřebitelů využíván on-line nástroje ke správě svých osobních financí. A my víme proč.

Celá aktualita

Škola investování vás naučí, jak nejlépe zhodnotit své peníze

16. 10. 2017

Od konce září až do konce listopadu proběhne celkem 34 bezplatných seminářů v rámci vzdělávacího projektu Škola investování. Pořádá jej Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM a je určená pro všechny, kteří chtějí blíže poznat možnosti on-line investování.

Celá aktualita
Všechny aktuality