Úspory.cz >> Finance >> Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020 Finance Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Žádost o 25 000 Kč mohou OSVČ podat do konce června

Hlavním cílem přímé finanční podpory ve výši 25 000 Kč je drobným živnostníkům nahradit ušlé ztráty a zisky vzniklé v důsledku celé řady omezení vyhlášených za účelem zpomalení šíření nového typu koronaviru.

Program Pětadvacítka je zajišťována Finanční správou. OSVČ by měli na základě řádně vyplněné žádosti podporu obdržet do konce dubna. Žádost však mohou živnostníci podávat až do konce června letošního roku.

Kdo může o státní příspěvek požádat?

O finanční náhradu mohou požádat všichni OSVČ, kteří splňují následující podmínky:

 • Žadatel je OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná dle příslušného zákona, které upravuje důchodové pojištění (např. živnostník, samostatný zemědělec, znalec, tlumočník, lékař, veterinář, poskytovatel zdravotní péče, architekt, autor nebo umělec, daňový poradce apod.).

 • Žadatel podnikatelskou činnost vykonává jako hlavní činnost.

 • O příspěvek může požádat rovněž OSVČ vykonávající činnost vedlejší pouze tehdy, pokud zároveň nevykonává zaměstnaneckou činnost, jejíž účast je založená na nemocenském pojištění.

 • Žádající OSVČ musí být aktivní k 12. březnu 2020 nebo později. Podnikatelská činnost však musela být přerušena až po 31. srpnu 2019 (to se týká sezónní typů podnikatelské činnosti).

 • Součástí žádosti je čestné prohlášení, ve kterém OSVČ prohlásí, že nemohl svou činnost vykonávat zcela nebo zčásti nad míru obvyklou, a to z důvodu ohrožení zdraví kvůli výskytu koronaviru nebo krizových opatření vyhlášených vládou.

K nejčastějším důvodům podání žádosti patří například uzavření provozovny, omezení provozu, uvalení karantény na OSVČ nebo jeho zaměstnance, celodenní péče o dítě kvůli uzavřeným školám a školkám, omezení poptávky po službách či výrobcích poskytovaných OSVČ, omezení či ukončení dodávek či služeb nezbytných pro výkon podnikatelské činnosti.

Může dojít ke krácení příspěvku?

Finanční podpora může být zkrácena v případě, kdy žádající OSVČ nesplňuje výše uvedené podmínky po celou dobu stanoveného období od 12. března do 30. dubna 2020. OSVČ by měl obdržet částku ve výši 500 Kč za den.

Žádost o příspěvek je online

Předpokládám pro vyplacení Pětadvacítky je řádně vyplněná žádost zaslaná na odpovídající Finanční úřad. Žádost je k dispozici online na stránkách Finanční správy včetně všech pokynů pro snadné vyplnění žádosti.

Vyplněnou žádost lze zaslat na Finanční úřad následujícími způsoby:

 • Poštou - žádost je nutné vytisknout a podepsat,

 • e-mailem - vyplněnou žádost je nutné podepsat, ofotit a odeslat,

 • prostřednictvím datové schránky - nejjednodušší a nejrychlejší možnost, je nutné mít zřízenou datovou schránku,

 • prostřednictvím aplikace Elektronické podání pro finanční správu (EPO),

 • osobně na podatelně FÚ,

 • odevzdáním do sběrných boxů před FÚ.

Co je nutné do žádosti vyplnit?

 1. Základní identifikační údaje žadatele (IČ, DIČ/RČ, jméno a příjmení, adresa trvalého bydliště/sídlo, telefon, e-mail, datum narození)

 2. Číslo bankovního účtu, na který je možné příspěvek zaslat (bankovní účet musí být veden v české měně)

 3. Počet dní, za které OSVČ splňuje podmínky pro uznání kompenzačního finančního příspěvku

 4. Čestné prohlášení OSVČ

Za jakou dlouho OSVČ peníze obdrží?

Podle informací podaných Finanční správou bude kompenzační příspěvek vyplacen neprodleně po zpracování žádosti. Vzhledem k tomu, že o příspěvek s největší pravděpodobností požádají tisíce OSVČ, je nutné počítat s prodloužením lhůty pro jeho poskytnutí. První žadatelé by mohli příspěvek obdržet již do konce dubna.

S jakými dávkami a programy lze kombinovat Pětadvacítku

Pobírání dávek nepředstavuje překážku pro získání finančního příspěvku pro OSVČ. Samotný příspěvek však může být důvodem k nevyplacení části či celé dávky nebo podpory, jelikož bonus patří mezi započitatelné příjmy, z nichž se dávky počítají.

Program Pětadvacítka je možné kombinovat s:

 • Odpuštěním minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění,

 • rodičovským příspěvkem,

 • mateřskou, 

 • nemocenskou,

 • ošetřovným,

 • starobní důchodem,

 • invalidním důchodem,

 • dávkou pěstounské péče.

Důležité info: V případě, že OSVČ pobírá dávky v hmotné nouze a příspěvek na bydlení, je třeba počítat s tím, že přiznaný bonus bude brán jako příjem při posouzení nároku těchto dávek.

Může OSVČ získat bonus i přesto, že nesplňuje podmínky?

S ohledem na současnou situaci nelze posoudit a zkontrolovat všechny žádosti, a proto Ministerstvo financí a Finanční správa apelují na OSVČ, aby žádost podávali pouze tehdy, pokud je situace s koronavirem skutečně postihla.

V případě, že bonus získá OSVČ, který na bonus neměl nárok, může v budoucnosti dojít k doměření daně a případného úroku z prodlení. Veškeré informace k programu Pětadvacítka jsou k dispozici na stránkách Ministerstva financí.

 

Štítky: koronavirus | osvč | program pětadvacítka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality