Úspory.cz >> Finance >> “Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení
Aktuality

“Pětadvacítka” pokračuje - OSVČ mohou žádat o příspěvek až do konce omezení

20.04.2020 Finance 9. dubna 2020 byl spuštěn program finanční pomoci OSVČ, jejichž činnost nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru a s ním související omezení a opatření. Původně mělo jít o jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč za období 12. března až 30. dubna. Vláda však rozhodla, že nárok na příspěvek budou mít OSVČ až do odvolání všech omezení.

Podpůrný program Pětadvacítka byl oficiálně prodloužen 20. dubna, kdy vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) rozhodla, že o příspěvek ve výši 500 Kč za den mohou podnikatelé žádat i po 30. dubnu, kdy měl být program pvodně ukončen.

Žádost o 25 000 Kč již poslalo přes 200 000 OSVČ

K dnešnímu dni požádalo o finanční podporu od státu více než 200 000 živnostníků. Velký podíl na vysokém počtu žádostí má zejména jednoduchá žádost a velmi mírné podmínky. Žádost lze online stáhnout a vyplnit na stránkách na stránkách Daňového portálu. Žádost mohou živnostníci a podnikatelé, kterým je podpora určena, podat do 29. června 2020.

Finanční správa uvedla, že ke dni 17. dubna 2020 vybavila přibližně 77 000 žádostí o státní příspěvek a zadala příkaz k vyplacení 1,89 miliardy korun. K 20. dubnu celková částka činila již 3,4 miliardy korun.

Základní podmínky pro získání nároku na bonus

O bonus ve výši až 25 000 Kč (po 30. dubnu nejvýše 19 500 Kč) mohou žádat osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které podnikatelskou činnost vykonávají jako hlavní činnost, případně jako činnost vedlejší, ale to pouze tehdy, pokud zároveň nevykonávaly zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění.

Druhou podmínkou je aktivní podnikatelská činnost ke dni 12. března 2020 a za třetí čestné prohlášení, ve které žádající OSVČ čestně prohlašuje, že kvůli opatření souvisejících s novým typem koronaviru nemohl vykonávat činnost zcela nebo zčásti nad míru obvyklou. Veškeré podrobnosti týkající se podmínek získání bonusu jsou uvedeny v článku o žádosti o "Pětadvacítku".

Podmínky zůstávají, nutné je znovu vyplnit čestné prohlášení

Na základě rozhodnutí vlády mohou postižení podnikatelé získat finanční příspěvek i v dalších týdnech až do 8. června 2020, kdy by měla být všechna omezení postupně 

uvolněně. Podmínky přitom zůstávají stejné. Žádost včetně čestného prohlášení je nutné vyplnit a zaslat znovu. Nejzazším datem podání žádosti je 29. červen 2020.

Žádost lze vyplnit online a na příslušný finanční úřad odeslat prostřednictvím e-mailu, pošty či datové schránky. Žádost je možné také odevzdat osobně na podatelnách nebo vhodit do sběrných boxů, které se nachází přímo před budovami finančních úřadů.

Žádosti jsou plné zbytečných chyb

Ředitelka finanční správy Tatjana Richterová živnostníky upozorňuje, aby žádosti OSVČ vyplňovalI důsledně. Celá řada podaných žádostí totiž obsahuje zbytečné chyby jako chybějící IČ, DIČ, rodné číslo, číslo bankovního účtu či podpis žadatele (ten není nutný pouze v případě podání prostřednictvím datové schránky). Některé žádosti byly dokonce podány opakovaně a jiné byly zase zaslány na špatné podatelny.

Počet žadatelů by se měl snižovat

Podle ministryně by měl být počet žadatelů o druhý kompenzační bonus výrazně nižší a to z důvodu postupného uvolňování opatření od 20. dubna, od kdy mohou živnostníci postupně obnovovat svou činnost.

Celkem by dle odhadů mělo o příspěvek požádat až 700 000 živnostníků a státní rozpočet by měl vyplatit zhruba 13,6 miliard korun. Žadatelům, kteří podmínky nesplňují a o bonus přesto požádají, hrozí riziko pozdějšího doměření daně ve výši vyplaceného bonusu a navrch úrok z prodlení.

Štítky: koronavirus | osvč | program pětadvacítka |

Hodnocení článku:

Podobné články

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita

COVID plus - záruční program pro české vývozce a velké podniky

27.04.2020

V pátek 24. dubna 2020 vláda schválila další program finanční pomoci pro české podniky. Tentokrát jde o program COVID plus, který připravilo Ministerstvo financí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Exportní garanční a pojišťovací společností, a jedná se o systém záruk za splácení úvěrů. Pomoc je směřována na české exportní podniky.

Celá aktualita

Stát nabídl OSVČ jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč

14.04.2020

Ve čtvrtek 9. dubna 2020 Parlament schválil jednorázovou finanční podporu pro všechny OSVČ postižené současnou pandemii koronaviru. Program nazvaný “Pětadvacítka” připravilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou, která ve stejný den zahájila příjem žádostí. Kdo má na tento příspěvek nárok a jak probíhá žádost?

Celá aktualita

Nejúspěšnější finanční produkty roku 2018 mají Air Bank, UniCredit Bank, Equa bank a mBank

26.01.2019

Letos se konal již 8. ročník soutěže “Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2018”. Hodnoceno bylo celkem šest kategorií od půjček, přes spořící účty až po hypotéky. Nejvíce uspěly Air Bank, Equa Bank, mBank a UniCredit. Úspěch zaznamenala také relativně nová banka CREDITAS a nebankovní společnost Home Credit.

Celá aktualita

Jak reklamovat a vyvarovat se omylům

19.01.2019

V dnešní době lze reklamovat v podstatě všechno. Ať už se jedná o neživé předměty, zvířata či služby, občas lidé prostě nejsou spokojeni s tím, co mají a rozhodnou se konat. Reklamace v takovém případě bývá prvním krokem.

Celá aktualita

8 tipů, jak mít osobní finance pod kontrolou

08.08.2018

Neustále kolem sebe slýcháme stesky mířené na nedostatek peněz. Chyba ale nebývá ani tak ve výši v platu, jako ve způsobu, jak s ním zacházíme. Vydělávat hodně totiž ještě neznamená totéž, jako být bohatý. Máme pro vás pár užitečných tipů, jak své osobní finance konečně dostat pod kontrolu.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19