Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Návody >> Spořící účty

Spořící účty

Komu je určen spořící účet?

U tohoto typu účtu platí banka vyšší úrok vám. Produkt je vytvořen za účelem podpory růstu vložených financ. Platební karta ani šeková knížka nebývá součástí nabídky a prostřednictvím bankovních služeb nemůžete z takového bankovního účtu platit vaše pohledávky. Můžete pouze vybrat hotovost. V případě účtů s vyšší úrokovou sazbou mohou banky vyžadovat, abyste plánovaný výběr větší hotovosti předem avizovali. Také počet výběrů může být limitován.

Jaké jsou výhody spořících účtů?

To, jak vysoké bude na spořícím účtu úročení je nezřídka kdy hlavním kritériem, na jehož základě se rozhodujete, kde si spořící účet založíte. Kromě úrokové sazby jsou důležité i ostatní vlastnosti spořícího účtu, jako například přístup k finančním prostředkům, způsob vyplácení úroků, minimální zůstatek apod.


Výše úrokové sazby je i hlavní zbraní finančních ústavů při nabízení spořících účtů. Bankovní instituce ji primárně určují podle úrokových sazeb, vyhlašovaných ČNB. Dále pak také hraje velmi důležitou roli konkurenční prostředí a nabídka ostatních bank, které se vzájemně snaží, vyrovnat se a předhánět se ve výhodných nabídkách, jimiž bombardují své potenciální klienty.

Můžete mít více než jeden spořící účet?

Spořicích účtů můžete mít kolik chcete. Pokud máte dva a více spořicích účtů, získáváte výhodu ve využívání různých nabídek a vyšších úročení, než uživatel, který má pouze jeden spořicí účet. I takto se dá profitovat z kouzel, které umožňuje kombinování různých finančních produktů.

Je výhodnější spořící účet nebo termínovaný vklad?

Termínovaný vklad bývá v posledních letech už mnohdy výhodnější, nežli spořící účet. Nejenže banky nabízejí u spořících účtů vyšší úrokové sazby než u termínovaných vkladů, ale také u většiny bank máte peníze k dispozici ihned. V případě termínovaných vkladů je třeba vždy počítat s mnohdy dlouhou výpovědní lhůtou. Tato zdlouhavá prodleva termínované vklady mírně znevýhodňuje vůči spořícím účtům.