Úspory.cz >> Půjčky >> Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023 Půjčky Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Stačí mít při výběru a sjednávání půjčky na paměti několik zásad bezpečného půjčování a zodpovědného zadlužování. Následující tipy vám pomohou ujasnit, zda půjčku skutečně potřebujete, jak si správně vybrat půjčku a na co dávat pozor, abyste eliminovali riziko nebezpečného předlužení. Znáte dluhové desatero?

1. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Každá půjčka je vážný finanční závazek. Vždy nejprve zvažte, na kolik je pro vás předmět či služba, na níž si chcete půjčit, důležitá. Nemělo by jít o nic, co pouze chcete, ale co skutečně potřebujete a bez čeho se neobejdete. 

2. Nepřeplácejte životnost

Půjčku byste si měli brát na něco, co budete využívat delší dobu, než trvá splácení úvěru. Smysl postrádají půjčky na dovolenou a dárky, jejichž efekt odezní už za několik dní, ale půjčku budete splácet i několik měsíců či dokonce let.

3. Neriskujte osobní bankrot

Dobře si propočítejte, jakou půjčku si můžete dovolit, a jak vysoká měsíční splátka je pro vás únosná. Myslete na zadní vrátka, nechoďte na doraz a tvořte si v průběhu života finanční rezervu, kterou oceníte zejména v horších časech.

4. Prověřujte poskytovatele půjček

Na trhu existují nejen solidní poskytovatelé, ale i podvodníci a lichváři. Vždy si pečlivě ověřte každou společnost, u níž si zvažujete vzít půjčku. Nejedná-li se o banku, ale nebankovní firmu, měla by mít licenci od ČNB. Zvýšenou pozornost vyžadují i nabídky, které jsou “vhodné pro každého”, kdy poskytovatelé nekontrolují registry a ani je nezajímá příjem.

5. Nejednejte unáhleně

Na vyřízení půjčky nespěchejte a k ničemu se nenechte dotlačit. Neberte první nabídku, která se vám naskytne. Nechvátejte na podpis smlouvy a porovnejte si mezi sebou více úvěrů. Hledejte pro sebe pouze to nejlepší.

6. Sledujte a hodnoťte všechny parametry

Zaujala vás u nabídky nízká úroková sazba? Může být. Neignorujte ale kvůli tomu ostatní vlastnosti půjčky. Zjistěte, kolik zaplatíte na poplatcích a na kolik vás půjčka vyjde celkem. Lepším parametrem pro posouzení výhodnosti úvěru je roční procentní sazba nákladů, zkráceně RPSN, které by se v ideálním případě nemělo od hodnoty úroku příliš lišit.

7. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Přečtením a porozuměním smluvních podmínek rozhodujete o tom, zda vás v budoucnosti  nic nepřekvapí. Vyhněte se podpisu smlouvy, které nerozumíte. Varováním je také tlak na rychlý podpis ze strany poskytovatele.

8. Splácejte včas a myslete na budoucnost

Půjčku splácejte včas a řádně. Ochranu nabízí sjednání pojištění ztráty schopnosti splácet. Zároveň si budujte finanční rezervu, která vám pomůže překlenout krátkodobý i dlouhodobý nedostatek financí, případně uhradit nečekané výdaje bez nutnosti půjčovat si peníze.

9. Nepůjčujte si na splátky jiných úvěrů

Nevyužívejte půjčky k řešení dlouhodobých finančních problémů. Nedostatek peněz na splátky řešte přímo s věřitelem. O pomoc a radu se nebojte také požádat odborníky z poraden ve finanční tísni.

10. Neberte si půjčku za každou cenu

Hledáte půjčku, ale už vás odmítlo několik bank i nebankovních společností? Berte to jako důrazné upozornění, že vaše stávající finanční situace není příznivá, a snažte se ji vylepšit.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality