Úspory.cz >> Půjčky >> Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023 Půjčky Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Za lichvu může být považována jakákoliv služba, tedy i finanční půjčka, kdy je evidentní hrubý nepoměr mezi tím, co dostane poškozený a co získá lichvář. Zároveň při jednání došlo ke zneužití tísně, neznalosti, nezkušenosti a podobně. Pokud člověk neví, jak se bránit, může přijít i o veškerý majetek.

Své oběti si lichváři aktivně vyhledávají. Sledují exekutorské nástěnky a katastr nemovitostí. Vystupují jako „investoři“ a nabízejí půjčky s nízkým úrokem. Chyták se ukrývá jinde. Stačí do smlouvy vložit několik nesplnitelných povinností sankcionovaných vysokými pokutami. Sází na to, že oběti neznají zákon o ochraně spotřebitele a netuší, jak se mohou bránit.

Na lichváře se nejčastěji obrací chudí lidé v nouzi

Lidé kvůli předraženým půjčkám většinou skončí v dluhové pasti. Neplatí ale, že by šlo pouze o osoby se základním vzděláním a nízkou finanční gramotností.

Pod tlakem člověk uvažuje jinak. „Nezáleží na tom, jaké má vzdělání či inteligenci. Jakmile se člověk dostane do časové tísně nebo jiného nepříjemného stavu, je náchylný k tomu, že se nechá zmanipulovat,“ vysvětluje Alena Zieglerová pro ČT24, analytička z Institutu pro sociální inkluzi.

S ochranou spotřebitelů pomáhají poradny při finanční tísni

Při potížích s dluhy a lichváři můžete vyhledat pomoc u soukromých advokátů. Těm, kteří si ho dovolit nemohou, pomoc nabízí neziskové organizace, které zdarma nabízí odborné poradenství při finanční tísni.

Pozor je třeba dávat na firmy, které se jako poradny v tísni pouze tváří. Ve skutečnosti nabízejí placené služby či se dokonce jedná o skryté lichvářské služby poskytující půjčky na dluhy, exekuce a další. Doporučujeme proto kontaktovat pouze ověřené a známé organizace.

Dluhové poradenství poskytuje zdarma Člověk v tísni

Aby se počet osob zneužitých lichváři dařilo snižovat, je nutné mezi širokou veřejností šířit povědomí o institucích, které nabízí pomoc ve finanční nouzi. Nejznámější je Člověk v tísní a Dluhové poradenství. Osobám s dluhy nabízí odbornou pomoc bezplatně. Kamenné pobočky navíc naleznete v každém kraji ČR.

Zároveň provozuje mobilní dluhové poradenství mimo kamenné pobočky a buduje síť mobilních poradců, kteří objíždí města a nabízí pomoc. Poradci pomáhají lidem mapovat jejich závazky, jednat s věřiteli a exekutory, zastavovat nezákonné exekuce, komunikovat se soudy atd. Kontakty najdete na webu Člověk v tísni, Sociální práce v ČR.

V případě potíží s dluhy můžete volat i na jejich Help linku pro lidi v nouzi: 770 600 800, která funguje od pondělí do pátku mezi 9. až 17. hodinou a v případě mobiliární exekuce i mezi 17. až 22. hodinou. Další informace naleznete na stránkách www.jakprezitdluhy.cz.

Jak rozpoznat lichvu a nenaletět podvodníkům?

Lichváři nemají licenci od České národní banky a nepůsobí legálně. Mezi projevy podezřelých věřitelů patří vysoké úroky, poplatky, RPSN i požadavek na platby předem. Často nepožadují potvrzení o příjmech a ignorují záznamy v registru dlužníků. Obvyklý je tlak na podpis smlouvy, která bývá úmyslně nepřehledná a nesrozumitelná.

Naopak dobrým vodítkem je vedle oprávnění ČNB Index odpovědného úvěrování, který každoročně připravuje Člověk v tísni. Index hodnotí transparentnost a klientskou vstřícnost u vybraných poskytovatelů. Výsledkem je přehled společností od nejlepších, až po ty, kterým je doporučeno se vyhnout.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality