Úspory.cz >> Havarijní pojištění >> Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky
Aktuality

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

06.11.2017 Havarijní pojištění Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Zimní pneumatiky bychom rozhodně neměli podceňovat ani tehdy, žijeme-li mimo vyšší nadmořské výšky. Velké množství řidičů se totiž domnívá, že zimní pneumatiky jsou potřebné pouze ve vysokých horách.

Zimní pneumatiky však nemají lepší vlastnosti pouze při jízdě na sněhu nebo na ledu. Díky měkčí směsi, jejíž vlastnosti jsou nejlepší při teplotách pod 7 °C, zimní pneumatiky na silnici sedí mnohem lépe. Neprotáčí se, nepodkluzují a a brzdí mnohem lépe než nejlepší letní pneumatiky. Letní gumy totiž ztrácí svou účinnost právě kolem této teploty, při níž dochází k přirozenému tuhnutí jejich směsi.

 

Víte, co nařizuje legislativa?

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky:

 

„v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“

Bezpečnost na prvním místě

Na letních pneumatikách během zimy riskujete opravdu hodně. Na mysli nemáme pouze finanční pokutu, ale především bezpečnost vaší i celé posádky včetně okolního provozu. S letními pneumatikami nemusíte dostatečně rychle zabrzdit či jinak zareagovat a dopravní nehoda je na světě. Kromě toho, že můžete zavinit vážné škody na majetku i na zdraví, se vystavujete riziku, že způsobené škody budete muset zaplatit ze svého. Pojišťovna má právo odmítnout pojistné plnění nebo jej požadovat zpět, pokud na vznik dopravní události měly vliv nepřezuté nebo sjeté pneumatiky.

Pokuta 2 000 korun i zákaz jízdy

Pokud na letních pneumatikách vyrazíte na pozemní komunikace za nepříznivých povětrnostních podmínek, hrozí vám finanční pokuta až 2 000 korun v blokovém řízení. V případě, že byste pokračující jízdou mohli ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu, má policie právo zakázat Vám další jízdu.

 

Znáte pravidlo 4x4?

Pravidlo 4x4 se vztahuje pouze na zimní pneumatiky a znamená:

  • 4 stejné pneumatiky - na vozidle by měly být namontovány 4 stejné zimní pneumatiky. Někteří řidiči nechávají dát zimní pneumatiky pouze na přední nápravu. Vozidlo se tak může snadno dostat do smyku.

  • 4 zimní sezóny - zimní pneumatiky stárnou rychleji než letní kvůli používání více druhů olejů a silic. Jedna sada by se proto neměla používat déle než 4 roky po sobě.

  • 4 milimetry - zákonem daná minimální hloubka dezénu pro zimní pneumatiky činí 4 milimetry.

  • 4 měsíce v roce - zimní pneumatiky se uplatní nejen při jízdě na sněhu a ledu, ale také při nízkých teplotách pod 7 °C.

 

Štítky: celoroční pneumatiky | letní pneumatiky v zimě | zimní pneumatiky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Končící STK už si řidiči nemusí pamatovat. Registr vozidel je včas upozorní

14.05.2019

Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.

Celá aktualita

Pojištění vozidel v roce 2019: Vyšší pojistné, širší rozsah i rychlejší vyřízení škod

08.04.2019

První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.

Celá aktualita

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18.05.2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30.10.2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16.08.2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22.05.2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30.03.2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19