Nová služba se tedy týká pouze těch řidičů, kteří mají a využívají datovou schránku. Ti ostatní si budou muset na datum konce STK u svého vozidla myslet sami. Některé stanice STK už nyní nabízí extra službu, že jim pošlou upozornění e-mailem. S výmluvami na špatnou paměť však u policejní hlídky neuspějí. Upozornění od registru vozidel je rozhodně lepší než hrozba finanční pokuty, trestné body a zákaz řízení až na 1 rok
Bez platného povinného ručení a technické prohlídky (STK) nesmí být vůz vůbec provozován. Proto by si měl na obnovu STK myslet. Lhůta se liší u nového auta, kde je první technická prohlídka nutná až po 4 letech provozu. Poté se lhůta zkracuje na 2 roky. Povinnost provést technickou prohlídku platí také při prodeji vozidla a převodu vlastníka. Součástí technické prohlídky je kontrola emisí.
Co vše se kontroluje na STK v roce 2019?
Identifikace vozidla - kontrolují se registrační značky, výrobní čísla VIN a stav tachometru
Brzdy - hodnotí se technický stav, stejnoměrnost, účinnost a vedení brzd
Řízení - kontrola technického stavu, geometrie a vůle
Výhled řidiče - kontroluje se stav a homologace skel a zrcátek, zatmavení a překrytí
Osvětlení vozidla - prohlídka se týká světlometů, osvětlení, odrazek a elektrických zařízení, jejich stav a homologace
Kola, pneumatiky a nápravy - hodnotí se technický stav, vůle, koroze, homologace a schválení, funkce tlumičů a možné úniky kapalin
Podvozek a karoserie - kontrola je zaměřena na stav a koroze nosných částí, úpravy a doplňky, vůle uchycení, ostré a nebezpečné hrany, sedadla, kryty a zástěrky
Motor a výkon - mechanici hledají úniky provozních kapalin, homologace, hlučnost a účinnost výfuku, emise, elektromagnetické odrušení
Povinná výbava - důležitá je přítomnost, stav a funkce bezpečnostních pásů, airbagy, zámky, rychloměr, ovladače, lékárna a trojúhelník
Sebou si vezměte řidičský průkaz, malý technický průkaz (osvědčení o registraci), velký technický průkaz, protokol o měření emisí a případně doklady o homologaci doplňků
Před STK odvezte auto do servisu, nechte zkontrolovat jeho technický stav a případně provést doporučené opravy. Zkontrolujte únik kapalin, funkčnost světel a stav pneumatik.
Auto před návštěvou STK umyjte. Čisté auto vždycky působí lépe.
U STK neprojde například jiný rozměr pneumatik, nehomologovaná mračítka a spojlery, různé ochranné rámy, přídavná světla, nefunkční stěrače, upravený výfuk atd.
Za jízdu s vozidlem s prošlou STK řidiči hrozí zákaz pokračování jízdy, pět trestných bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok a finanční pokutu od 5 000 až do 10 000 korun. Do ještě větších problémů se řidič dostane, způsobí-li s takovým vozem dopravní nehodu. Pojišťovna sice škodu poškozenému uhradí, ale minimálně nějakou část bude po viníkovi vymáhat. To platí zejména v případech, kdy měl technický stav vozidla vliv na vznik nehody.
„Pojišťovny se k propadlé technické staví různě. Nicméně podle zákona o odpovědnosti z provozu vozidel má pojistitel proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích tím, že provozoval vozidlo, které svojí konstrukcí nebo technickým stavem neodpovídá požadavkům bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo jehož technická způsobilost k provozu vozidla nebyla schválena,“ vysvětluje právník Daniel Sekanina.
Nová služba od registru vozidel je hodnocena velmi pozitivně. Alespoň řidiči, kteří svůj vůz udržují v dobrém technickém stavu a STK tak pro ně nepředstavuje žádný problém. Ti jistě ocení, že jim registr zašle upozornění na ve lhůtě 60 dní před datem konce stávající technické. Tato služba je určená všem vlastníkům osobních automobilů a motocyklů, kteří mají datovou schránku.
To však není jediná novinka, kterou ministerstvo dopravy ve spolupráci s registrem vozidel přináší. Majitelé datových schránek mohou využít další dvě nové služby. Prostřednictvím tzv. Portálu občanu si snadno ověří konec platnosti svého řidičského průkazu a také aktuální stav bodového konta.
Jednu žhavou novinku má registr vozidel také majitele elektromobilů. Ti si mohou zažádat o speciální registrační značku pro auta s alternativním pohonem (elektromobily, auta s hybridním pohonem nebo vodíkovým pohonem). Výměna registrační značky není povinná, je to na rozhodnutí majitelé automobilu. Vydání speciální SPZ je však zcela zdarma a přináší řadu výhod.
Majitelé vozidel se speciální značkou “EL” nejsou povinni platit silniční daň a elektřina používaná na dobíjení elektromobilů nepodléhá spotřební dani. V Praze nemusí majitelé elektromobilů platit parkovné. To platí pro obyvatele Prahy i návštěvníky hlavního města. V budoucnosti by majitelé elektromobilů neměli platit ani za dálniční známku a mohli by využívat vyhrazené jízdní pruhy ve městech.
Podobné články
První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualitaVětšina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.
Celá aktualita