Úspory.cz >> Havarijní pojištění >> Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30.03.2017 Havarijní pojištění Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Zkratka GAP vychází z anglického Guaranteed Aseet Protection, což se do českého jazyka překládá jako Garantovaná ochrana hodnoty majetku (vozidla). Pojištění GAP spadá mezi připojištění, samostatně jej sjednat nelze. Standardně je GAP nabízeno k havarijnímu pojištění.

A nyní k definici: “Pojištění GAP kryje finanční rozdíl mezi novou (pořizovací) cenou vozidla a výši pojistného plnění z havarijního pojištění v případě totální škody či odcizení.”

 

Kdy se pojištění GAP vyplatí?

Jde o to, že tržní cena nového vozidla začne prudce klesat okamžitě po nákupu. Nejvíce ztratí v první třech letech provozu. Za tuto dobu může cena vozidla klesnout až o 50 %! Můžete si říci: “Vždyť mám sjednané havarijní pojištění”. Ale!. Pokud by vám v této době auto ukradli nebo došlo v důsledku nehody k totální škody, pojišťovna vám zaplatí pouze tržní cenu, nikoliv pořizovací. Pojištění GAP uhradí vzniklý rozdíl.

Nejlépe se pojištění GAP, jeho princip a výhody vysvětluje na příkladu. I my si jeden názorný příklad uvedeme. Představte si, že jste si koupili nový Volkswagen Passat v lepší výbavě. Zatímco původní cena činila 850 000 Kč, za tři roky klesne o třetinu na nějakých 510 000 Kč. Co čert nechtěl, vozidlo vám po 2,5 letech ukradnou. Pojišťovna vám vyplatí 550 000 Kč. A co zbytek? Zbytek peněz včetně spoluúčasti uvidíte pouze tehdy, máte-li sjednané pojištění GAP.

Nepřeplácíte havarijní pojištění?
Porovnejte si ceny v naší kalkulačce.

Srovnat havarijní pojištění

Pojištění na 3 roky

Pojištění GAP je primárně určeno pro nová vozidla a obvykle platí tři roky. V této době má takové pojištění největší smysl. Po uplynutí této doby automaticky zanikne. V některých případech a za určitých podmínek je možné pojištění prodloužit.

Mnoho lidí nad tímto typem pojištěním mávne rukou se slovy “Proč bych měl pojišťovnám cpát do kapes další prachy?”. Jenomže pojištění GAP opravdu smysl má, a to zejména tehdy, kupujete-li auto na úvěr či leasing. Znovu si představte situaci, že jste zrovna utratili 850 000 Kč za nový Volkswagen Passat. Respektive, že jste podepsali úvěrovou smlouvu na tuto částku. Pokud vám tedy auto ukradnou po 2,5 letech, standardní pojištění pokryje pouze část leasingu či úvěru. Zbytek budete muset splatit, ať už auto máte či nikoliv.

 

Kde, jak a za kolik

Pojištění GAP běžně nabízí jak pojišťovny k havarijnímu pojištění, tak prodejci vozidel, leasingové a splátkové společnosti. Pojistit si můžete nejen osobní auto, ale i další nová motorová vozidla jako autobus či nákladní vůz. Cena pojištění GAP se logicky odvíjí od nové (pořizovací) ceny vozidla. Čím dražší vozidlo je, tím více za pojištění zaplatíte.

 

Štítky: havarijní pojištění | pojištění vozidel | pojitění GAP |

Hodnocení článku:

Podobné články

Končící STK už si řidiči nemusí pamatovat. Registr vozidel je včas upozorní

14.05.2019

Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.

Celá aktualita

Pojištění vozidel v roce 2019: Vyšší pojistné, širší rozsah i rychlejší vyřízení škod

08.04.2019

První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.

Celá aktualita

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18.05.2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

06.11.2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30.10.2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16.08.2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22.05.2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita
Všechny aktuality