Úspory.cz >> Havarijní pojištění >> Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30.10.2017 Havarijní pojištění Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Například v loňském roce policie evidovala 10 917 srážek se zvěří. V letošním roce se stavy zvířat zvýšily, a proto policie letos na podzim očekává ještě více nehod. Jenom v srpnu zaznamenala 7 760 takových nehod, což je o 833 více než v loňském roce ve stejnou dobu (11 procent všechny nehod). Jeden člověk při takové nehodě dokonce zemřel.

 

Pojišťovny uvádí, že k největším škodám dochází při srážce s divokými prasaty. Například pojišťovna Uniqa hovoří o škodách ve výši řádu stovek tisíců korun.

Brzděte, ale neuhýbejte

Největší chybou při srážce se zvířetem je snaha se mu vyhnout. V případě, že zvíře spatříte, začněte prudce brzdit, ale držte směr. Čelní náraz je mnohem bezpečnější. Při vyhýbání hrozí nebezpečnější boční náraz a náraz do stromu. Za posledních 5 let bylo nehod při vyhýbání zvěři dvanáctkrát méně než přímých srážek. Způsobily však stejný počet zranění a úmrtí.

Nepřeplácíte havarijní pojištění?
Porovnejte si ceny v naší kalkulačce.

Srovnat havarijní pojištění

Od podzimu se nejen krátí dny, ale také bývá zhoršená viditelnost způsobená horšími povětrnostními podmínkami (např. déšť, mlha). To platí zejména pro ranní, večerní a noční hodiny. Právě v tuto dobu podle policejních statistik dochází k největšímu počtu střetů se zvěří. Při průjezdu lesem by proto řidiči měli dbát zvýšené pozornosti a přizpůsobit jízdu aktuálním podmínkám.

Po srážce se zvěří volejte policii

V případě, že srazíte zvíře na silnici, ihned volejte policii. V žádném případě zvíře neodvážejte. Mohli byste být obvinění z pytláctví. „Policie mimo jiné pomůže s kontaktováním příslušného mysliveckého spolku, jenž se o zraněné, popř. mrtvé zvíře postará. Rozhodně mrtvé zvíře neodvážejte, protože v takovém případě můžete být obviněni z pytláctví. Protokol od policie o dopravní nehodě se vám bude hodit také pro pojišťovnu, pokud máte pro tyto situace sjednáno havarijní pojištění či připojištění v rámci tzv. povinného ručení,“ upozorňuje právnička Barbora Pospíšilová z pojišťovny právní ochrany D.A.S.

 

Písemný protokol od policie je důležitý právě při jednání s pojišťovnou. Bez doložení tohoto protokolu pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistné plnění za opravu poškozeného vozidla. Pokud nemáte sjednané pojištění pro případ srážky se zvěří, škodu budete muset zaplatit ze svého. Vzhledem k tomu, že divoké zvíře nemá pána, nelze uplatnit náhradu škody po žádné osobě.

 

To však neplatí, jedná-li se domácího mazlíčka. Za škody způsobené srážkou s domácím zvířetem (např. pes při venčení) zodpovídá jeho majitel, případně osoba, která měla zvíře v péči. V takovém případě má poškozený řidič právo po majiteli zvířete požadovat náhradu škody způsobené na majetku i na zdraví.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Končící STK už si řidiči nemusí pamatovat. Registr vozidel je včas upozorní

14.05.2019

Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.

Celá aktualita

Pojištění vozidel v roce 2019: Vyšší pojistné, širší rozsah i rychlejší vyřízení škod

08.04.2019

První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.

Celá aktualita

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18.05.2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

06.11.2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16.08.2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22.05.2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30.03.2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita
Všechny aktuality