Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Není cestovní pojištění jako cestovní pojištění

Aktuality

Není cestovní pojištění jako cestovní pojištění

11. 8. 2015 Cestovní pojištění Stále více Čechů si je vědomo zdravotních rizik, které jim na dovolené v zahraničí hrozí. Více než 70 procent Čechů neodjede na dovolenou bez uzavřeného cestovního pojištění. Většina si z nich si však neověří, zda se sjednané pojištění vztahuje na všechny plánované aktivity.

Cestovní pojištění není pouze jedno. Vyskytují se různé varianty, které se liší pojistnými částkami a riziky, na které se dané pojištění vztahuje. Klasické cestovní pojištění se vztahuje na běžné aktivity a činnosti na dovolené. Dojde-li k úrazu či nemoci, pojišťovna uhradí veškeré náklady, které s léčbou souvisí (hospitalizace, operace, převozy, léky, atd.). Okolnosti vzniku nároku na pojistnou výplatu však musí být v souladu s pojistnými podmínkami. A zde je třeba dávat si velký pozor.

Jaké cestovní pojištění si sjednávají Češi?
Cestovní pojištění má sjednané 73 % Čechů.
Každý 20 Čech si cestovní pojištění obvykle neuzavírá.
Až 2 % Čechů si cestovní pojištění neuzavřela nikdy.
Téměř 15 % Čechů se spoléhá na cestovní pojištění v rámci platební karty.
Zdroj: Cetelem

Běžné aktivity versus rizikové sporty

Nejčastěji vzniká chyba při uzavírání cestovního pojištění. Lidé si jednoduše uzavřou jakékoliv cestovní pojištění domnívaje se, že se vztahuje na jakoukoliv činnost. To však není pravda. Cestovní pojištění se v základním rozsahu týká rekreačních sportů. V pojistných podmínkách jsou pak uvedeny výluky, mezi které patří extrémní (rizikové, adrenalinové) sporty.

Právě ty totiž bývají ze základního rozsahu zcela vyloučeny. Pokud se tedy cestovatel na své dovolené plánuje věnovat rizikovému sportu, je třeba si jej připojistit a to i za dvojnásobek původní částky. Obecné pravidlo zní, plánujete-li aktivní a sportovní dovolenou, vždy si připlaťte za rizikové či extrémní sporty.

Pozor si dejte také na občasné adrenalinové sporty, jako je oblíbená jízda na vodním banánu či různé zábavné skoky do vody (např. bungee-jumping). I ty bývají z běžného pojištění vyloučeny, a tak by se vám podobná zábava nemusela vůbec vyplatit.

Co je rizikový sport?

Ne každý má přitom jasnou představu, co pojišťovny považují za rizikový či extrémní sport. Pouze 30 procent lidí se zajímá, na které konkrétní aktivity se zvolené cestovní pojištění vztahuje. Naopak polovina Čechů se domnívá, že žádné rizikové sporty neprovozuje, a tudíž jejich definici neřeší vůbec. Mnoho Čechů tak považuje za rizikový sport šnorchlování, ale bungee jumping nikoliv.

Seznam nejčastějších rizikových sportů:
Alpinismus, buggykiting, canyoning, cyklotrial, cyklokros, freeride, jachtin­g – pobřežní plavba, jízda na koni, jízda na vodním banánu, jízda na kajaku, kanoi či raftu (stupně obtížnosti až WW3), kiteboarding, kitesurfing, kiting, minibike, minikáry, monoski, motokáry, motoristické vodní sporty, rekreační potápění s použitím dýchacích přístrojů s instruktorem do míst s hloubkou do 10 metrů, safari, surfing, windsurfing, skateboarding, paintball, paragliding a závěsné létání (rogalo), parasailing, parašutismus, speleologie, surfing, vodní lyžování, vysokohorská turistika typu Via Ferrata (Klettersteig) do stupně obtížnosti D,  windsurfing a další.

Seznam nejčastějších extrémně rizikových sportů:
Automobilové a motocyklové závody, bezmotorové a motorové létání všeho druhu, horolezectví, jachting – mořská plavba, kaskadérství, paragliding a závěsné létání (rogalo), potápění s použitím samostatných dýchacích přístrojů bez instruktora nebo do míst s hloubkou větší než 10 metrů, kajak, kanoe či rafting stupně obtížnosti WW4 a WW5,, sjezd na horských kolech (downhill), turistika po ledovcích, turistika s nutností použití horolezeckých pomůcek, turistika v náročném terénu nad 3500 m. n. m., vysokohorská turistika typu Via Ferrata (Klettersteig) se stupni obtížnosti E s další.

Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění za nejvýhodnější cenu na Úspory.cz!

Štítky: cestování do zahraničí | cestovní pojištění | cestovní pojištění online | levné cestovní pojištění | rizikové sporty | srovnání cestovní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »