Úspory.cz >> Havarijní pojištění >> Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

09.12.2016 Havarijní pojištění Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Ať chceme nebo ne všichni jsme účastníky silničního provozu a dávat dobrý pozor bychom měli všichni, ať už chodíme po svých, jezdíme na kole nebo řídíme vozidlo. Řidiči za volantem silného vozu snadno získají pocit nadřazenosti a moci, chodci zase často zapomínají, že absolutní přednost na přechodech je nemusí vždy ochránit. A bohužel nejen řidiči, ale právě i chodci a cyklisti jsou viníky nehod. Jenomže chodci a cyklisti z takového střetu vyjdu vždy hůře.

Nepozornost, špatný odhad vzdálenosti a alkohol

To jsou nejběžnější příčiny nehod, které zaviní chodec vlastní vinou. Nejčastěji chodec vběhne do vozovky, ať už na přechodu či mimo něj, a řidič nemá šanci dostatečně rychle zareagovat. Není neobvyklé, že chodci nevyužívají pouze vyznačených přechodů, podchodů či nadchodů a přelézají ochranné zábradlí, a dokonce přechází na červenou. Zejména u víceproudých silnic to skýtá obrovské nebezpečí, kdy jeden řidič stihne zareagovat, ale druhý nemá šanci chodce zahlédnout natož zastavit.

Největší bezpečí poskytuje chodcům značený přechod. Pokud řidič dodrží své povinnosti, nemůže se mu nic stát. Přechody jsou často chráněné světelnými zařízeními – semafory.

Chodci se často mylně domnívají, že mají absolutní přednost na přechodu. Tak jednoznačné to však není, a i oni mají povinnost sledovat provoz. Před vstupem do vozovky by se měli dostatečně rozhlédnout a v žádném případě by neměli vstupovat do vozovky bezprostředně před blížícím se vozidlem nebo tramvají. Ne vždy je řidič  při nejlepší vůli schopen vozidlo včas ubrzdit, a to zejména při zhoršených podmínkách, kdy jsou vozovky mokré nebo namrzlé.

Na ovladatelnost vozu mají vliv také jízdní vlastnosti konkrétního vozidla. Nová vozidla bývají vybavená ABS a dalším chytrými elektronickými systémy, které umožňují snáze a rychleji vůz ubrzdit. Tyto systémy však nemají starší vozidla.

Řidiči vozidel jsou zase povinni před přechodem dostatečně zpomalit a umožnit chodci nerušený a bezpečný přechod vozovky. Musí jet natolik rychle, aby na překážku dokázali včas zareagovat. Navíc musí počítat s tím, že vyděšený chodec může zareagovat jinak, než očekává, a může mu vběhnout přímo pod kola.

Obzvláště ztíženou situaci mívají rodiče s kočárky a lidé upoutaní na vozíčku. Zejména ve městech se řidiči vzhledem k velkému množství aut snaží zaparkovat téměř kdekoliv a parkují i v těsné blízkosti křižovatek a přechodů. Vozíčkáři a matky s kočárky mají bezpečný vstup na vozovku značně ztížený a leckdy mezi zaparkovanými vozy nemohou ani projít.

Měli jste nehodu, kterou způsobil chodec nebo cyklista? Nespoléhejte se na vyplacení škody vyníkem. Kvalitní havarijní pojištění Vám škodu uhradí a pojišťovna bude následně škodu vymáhat po viníkovi nehody.


Ochranu nabízí pojištění odpovědnostiPozor na zavinění nehody! Zdaleka ne za každou nehodu může řidič vozidla. Pokud chodec nebo cyklista všechny své povinnosti ignoruje a srážku s vozidlem způsobí, musí si uvědomit hned dvě věci. Zatímco vozu a jeho řidiči se s největší pravděpodobností nic nestane, on může mít vážné zdravotní následky. A jelikož za nehodu odpovídá, hrozí mu navíc finanční pokuta či dokonce trestní stíhání. A způsobenou škodu musí navíc zaplatit.

Možnost pojistit se proti následkům škod nehod, které způsobí chodec či cyklista, nabízí pojištění odpovědnosti. A to platí zejména během letních měsíců, kdy mnoho lidí jako dopravní prostředek používá právě jízdní kolo. A zdaleka ne každý zvládá jízdu na kole v běžném provozu bez problémů.

Mezi typické nehody způsobené cyklisty patří příliš vysoká rychlost, nezvládnutí řízení v zatáčce či při předjíždění na vozovce, důsledku čehož dojde ke srážce s vozidlem. Neobvyklé ale nejsou ani srážky cyklistů nebo cyklisty s chodcem na cyklostezce.

Policie ČR uvádí, že cyklisté bývají viníky vysokého počtu nehod. Například v první polovině letošního roku zavinili téměř 800 nehod! Na rozdíl od řidičů nejsou cyklisté pojištěni a škody, které se pohybují i ve výši několika milionů korun musí uhradit ze svého. Jediným řešením je pojištění odpovědnosti z činností v běžném životě. Pokud však cyklista nehodu způsobí pod vlivem alkoholu (a to se stává), pojišťovna škodu nezaplatí.

 

Štítky: havarijní pojištění | pojištění | povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Končící STK už si řidiči nemusí pamatovat. Registr vozidel je včas upozorní

14.05.2019

Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.

Celá aktualita

Pojištění vozidel v roce 2019: Vyšší pojistné, širší rozsah i rychlejší vyřízení škod

08.04.2019

První čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.

Celá aktualita

Přestane být havarijní pojištění důležité?

18.05.2018

Ještě nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29.01.2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

06.11.2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30.10.2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16.08.2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22.05.2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita
Všechny aktuality