Aktuality

Cestujeme do Rakouska

25. 1. 2015 Cestovní pojištění Naše sousední země Rakousko se vyznačuje úchvatnou přírodou i kvalitními službami, což je pro mnoho Čechů důvod, proč vyrazit do Rakouska strávit letní i zimní dovolenou. Kvalitní je v Rakousku také zdravotní péče. Pokud však nemáte sjednané cestovní pojištění, může Vás vyjít velmi draze.

Aktivní dovolená láká stále více Čechů, které nebaví polehávat celé dny na pláži u moře. Mnozí z nich proto vyráží do rakouských hor, kde se mohou věnovat různým sportovním aktivitám, jako je například lyžování, snowboarding, vysokohorská turistika, horolezectví, cyklistika a mnoho dalších. Při provozování některé z těchto sportovních činností však také hrozí vyšší riziko úrazu. Lidé by měli být v ideálním případě na tuto možnost připraveni s vhodně zvoleným cestovním pojištěním. Mnozí Češi se však stále spoléhají na Evropský zdravotní průkaz. Podívejme se tedy blíže, jaké podmínky nás čekají u rakouského zdravotnictví.

Evropský zdravotní průkaz cestovní pojištění nenahradí

Pokud vyrážíte do Rakouska pouze s Evropským zdravotním průkazem, pak se nezapomeňte před odjezdem ujistit, že je platný. Počítejte však s tím, že v případě potřeby lékařské péče budete platit. S Evropským zdravotním průkazem máte v rámci zemí Evropské unie zajištěnou bezokladnou péči ve veřejných zdravotnických zařízeních.

Je však potřeba počítat se spoluúčastí a částečnými úhrady za léky. Ne všechna zařízení navíc spadají do veřejného systému. To platí zejména pro zdravotnická zařízení v okolí horských středisek. Z veřejného zdravotního pojištění také není hrazený zásah horské služby či letecký transport (např. ze sjezdovky). Pokud máte sjednané komerční cestovní pojištění, tak se vždy předem ujistěte, že pojištění zahrnuje všechny aktivity, které v Rakousku plánujete provozovat. Některé adrenalinové sporty lze pojistit velmi obtížné (např. lyžování mimo sjezdovky, vysokohorská turistika nad 3 000 m.n.m. a další) a jsou součástí seznamu výluk.

Lékařská péče a její podmínky

Rakouské zdravotnictví vyžaduje od cizinců podpis Prohlášení o tom, že jste nevycestovali do Rakouska za účelem úmyslného čerpání zdravotní péče. Ošetřeni můžete být v běžné třídě či ve zvláštní cenové třídě (tzv. Sonderklasse), se kterou musíte písemně souhlasit. Sonderklasse je však výrazně dražší.

Bez cestovního pojištění Vás čeká rovněž úhrada spoluúčasti, která je následující:

  • 5,40 EUR za každou položku na receptu
  • 11,60 až 19,40 EUR za každý den hospitalizace nejdéle do 28 dní
  • 10 % a minimálně 30,20 EUR nákladů za zdravotnické pomůcky (u brýlí a kontaktních čoček je minimální spoluúčast 90,60 EUR)

Lékařskou péči je třeba uhradit vždy v hotovosti na místě. V České republice je poté třeba doložit veškeré doklady u zdravotní pojišťovny. Ta určí, zda máte nárok na uhrazení nákladů a v jaké výši.

Kontakt na český zastupitelský úřad:
Velvyslanectví České republiky v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzingerstrasse 11-13, Wien1140
tel.: 00431/89958-0, 89958111KO-89958155
fax: 00431/8941200, KO-00431/89958159
e-mail: vienna@embassy.mzv.cz, consulate_vienna@mzv.cz, vu_vienna@mzv.cz

Cestovní pojištění se vyplatí

Evropský zdravotní průkaz je lepší než žádné pojištění. Komerční cestovní pojištění stojí však pár desítek korun na den, což je při celkově ceně dovolené zanedbatelná částka. V případě potřeby však máte zajištěnou a hlavně uhrazenou kompletní lékařskou péči včetně všech nutných nákladů. Informace a možnost porovnání a sjednání cestovního pojištění najdete na stránkách Úspory.cz.

Štítky: cestování | cestovní pojištění | evropa | evropský zdravotní průkaz | pojišťovny | Rakousko |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »