Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Havarijní pojištění >> Cestujeme na dovolenou s pejskem

Aktuality

Cestujeme na dovolenou s pejskem

14. 7. 2015 Havarijní pojištění V dobách letních dovolených mají pejskaři na výběr. Své pejsky mohou ponechat u rodiny, známých či ve speciálním psím hotelu. Nebo si je mohou vzít sebou a užít se dovolenou společně. Cestování s pejsky do zahraničí však není nic snadného a vyžaduje důkladnou přípravu.

Několikahodinové cesty autem v parných letních dnech nejsou snadné pro lidi, natož pro jejich čtyřnohé členy rodiny. Cestování s pejskem může být zábava, pokud si dáte záležet na přípravě na cestu. Bezproblémová, pohodlná a hlavně bezpečná přeprava pejska vyžaduje dodržení několika zásad a také patřičné vybavení, které pomá cestu zpříjemnit celé posádce auta.

Pes musí být označený mikročipem či tetováním

Pokud Váš pejsek nemá tetování či mikročip, před cestou do zahraničí je nutné jej zajistit. Neoznačený pejsek za hranice nesmí. Proto si s dostatečným předstihem před cestou ověřte u Státní veterinární správy (SVS ČR), jaké podmínky jednotlivé státy pro drobná zvířata stanovují. Mikročip musí vyhovovat daným normám ISO. Majitel rovněž musí mít u sebe Pas pro malá zvířata, v němž je číslo tetování či mikročipu uvedeno.

U pejsků je vyžadováno očkování proti vzteklině a to již od 3 měsíce věku. Před cestou se poraďte s veterinářem, zda není nutné další očkování (např. s ohledem na cílovou destinaci). Pokud Váš pejsek cestu autem snáší hůře, stres odbouráte pomoci zklidňujících přípravku, které Vám opět doporučí veterinář. Nezapomeňte pejska vybavit obojkem s přívěskem s adresou a telefonním číslem. V případě ztráty pejska je tato informace pro případné vrácení do Vašich rukou zásadní.

Pes ve vozidle nesmí ohrožovat řidiče ani další osoby

Stejně jako lidská posádka musí být připoutána, i pro pejska existují bezpečnostní pravidla. Podle zákona o silničním provozu musí majitel zabezpečit pejska tak, aby neohrožoval žádného z dalších cestujících. Nejbezpečnějším způsobem je používání cestovních přepravek a klecí. Další možností jsou speciální autopásy pro pejsky, sítě či bezpečnostní mříže mezi prostorem zadních sedadel a kufru. Máte-li pejska velkého plemene (nad 44 kilogramů), je vždy vhodnější a bezpečnější přeprava v uzpůsobeném zavazadlovém prostoru.

Pro příjemnější cestu bez chlupů a nečistot si nezapomeňte pořídit speciální ochranné potahy. Dnes už si nemusíte vystačit s dekami. Speciální obchody nabízí upravené potahy, které je možné použít na zadní sedačky i do zavazadlového prostoru. Ochrání interiér auta před znečištěním a navíc jsou vyráběná z pohodlných materiálů, které cestu zpříjemní i samotným pejskům.

Pro větší pohodlí je dobré připevnit na okna stínítka, které pejska ochrání před ostrým přímým slunečním žárem. Právě slunce a vysoké teploty bývají častou příčinou úmrtí pejska na cestách. Teplota ve stojícím autě v horkých dnech může stoupnout až na 65 °C během 15 minut. Nikdy pejska nenechávejte zavřeného v autě! Nezapomeňte také na dostatek vody a v případě dlouhých cest i krmiva. Důležité jsou pravidelné zastávky, aby se pejsek proběhl a vyvenčil.

Nezapomeňte na kvalitní havarijní pojištění na cesty do zahraničí. Nejvýhodnější nabídky si porovnáte na Úspory.cz.

Zvláštnosti některých evropských států

Cestování s pejskem vyžaduje důkladnou přípravu a to s ohledem na cílovou destinaci. Podmínky jednotlivých zemí se mohou značně lišit. Vždy se proto ujistěte, že jste zajistili vše, co zákony dané země nařizují. Jinak Vás s pejskem nemusí vpustit do země.

Velká Británie, Irsko a Švédsko

Do těchto zemích smíte přijet pouze s pejskem, který je označený mikročipem. Tetování nestačí. Dalším požadavkem je tzv. serologické vyšetření protilátek proti vzteklině, které provádí pouze schválené laboratoře (Státní veterinární ústav v Praze).

Velká Británie a Irsko navíc vyžadují ošetření proti echinokokóze (onemocnění tasemnicí) a proti klíšťatům. Pejska je nutné odčervit 24 až 48 hodin před vstupem do země. V případě klíšťat nejsou uznávané obojky. Pejska je nutné ošetřit sprejem nebo tzv. spotem (klapka mezi lopatky).

Státy mimo Evropskou unii

Podmínky stanovené třetími zeměmi najdete na stránkách Státní veterinární správy ČR. Při návratu zpět musí majitel dodržet podmínky stanovené Českou republikou. U některých zemí si vystačíte si pasem, identifikací zvířete a platným očkováním (např. USA, Kanda, Chorvatsko, Nový Zéland či Austrálie).

Štítky: cestování do zahraničí | cestovní pojištění | havarijní pojištění | levné havarijní pojištění | pojištění vozidla na cestách | srovnání havarijní pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte přezutí na zimní pneumatiky

6. 11. 2017

Od 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?

Celá aktualita

Řidiči pozor! Na podzim roste riziko srážky se zvěří

30. 10. 2017

Každý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení sníží riziko krádeže auta

16. 8. 2017

Riziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.

Celá aktualita

Bezpečně na cestách: Krátkodobé havarijní pojištění na prázdniny

22. 5. 2017

Havarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.

Celá aktualita

Pojištění GAP: Víte, o co se jedná?

30. 3. 2017

Většina motoristů má o pojištění vozidel alespoň základní povědomí. Zákonem dané je povinné ručení a dobrovolné je havarijní pojištění. K tomu si řidiči mohou sjednat řadu připojištění. Méně už je známé pojištění GAP. Možná proto, že je primárně určeno pro nová vozidla.

Celá aktualita

5 tipů pro bezpečné cestování autem v zimě

23. 1. 2017

Po několika letech mírných zim přišla opět zima. Zejména ve vyšších polohách se na vozovkách nachází souvislá sněhová pokrývka, pod kterou se mnohdy skrývá nebezpečný led. Ani města na tom nejsou o mnoho lépe a potýkají se s nárazovými kalamitami.

Celá aktualita

Pozor musí dávat nejen řidiči, ale také chodci a cyklisté

9. 12. 2016

Mezi účastníky silničního provozu patří nejen řidiči motorových vozidel, ale také chodci a cyklisté. Zejména poslední dva jmenovaní by si měli uvědomit, že nejvážnější rizika hrozí právě jim. Jejich lehkomyslnost bývá častou příčinou nehod s tragickými důsledky. A přitom by stačilo dávat o trochu více pozor.

Celá aktualita

Používání letních pneumatik může být nebezpečné a pro viníka nehody drahé

15. 11. 2016

Od 1. listopadu je zákonem doporučeno používání kvalitních zimních pneumatik. Bohužel mnoho českých řidičů toto doporučení nerespektuje, a i během zimy jezdí na letních pneumatikách. Ty však nejsou uzpůsobené pro jízdu při nízkých teplotách, na sněhu či ledu, a velice snadno tak může dojít k vážné nehodě.

Celá aktualita

1 2 3 »