Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Banky zlevňují půjčky. Tlačí je konkurence

Aktuality

Banky zlevňují půjčky. Tlačí je konkurence

30. 11. 2015 Půjčky Konec finanční krize a zlepšující se ekonomická situace českých domácností se mimo jiné projevuje zvýšeným zájmem o spotřebitelské půjčky. Banky se této situace snaží využít a lákají domácnosti na výhodnější půjčky a nákupy na splátky. Vzájemný boj o nové klienty je tlačí ke snižování úroků.

Za nižšími úroky stojí hned dva hlavní faktory. Jedním z nich je výrazně lepší finanční situace většiny domácností. Lidem každý měsíc zbývá více peněz, nemusí již tolik šetřit, a tak se nebojí brát si půjčky na bydlení, vybavení domácnosti, auta, ale i menší věci typu elektronika a aktuálně i vánoční dárky.

Tlak konkurence sílí. Banky snižují úrokové sazby

Druhým je sílící konkurence mez bankami. Na bankovním trhu se objevili noví hráči jako mBank, Zuno, Air Bank, Equa a další, kterým se podařilo získat slušný podíl na trhu. Podle aktuálních odhadů se jedná o zhruba 15procentní podíl, který se neustále snižuje. Tyto menší banky sází na individuální přístup ke klientům a především mezi lidmi oblíbenou bezpoplatkovou politiku.

Hlavním lákadlem bank, které se na vratkém bankovním trhu snaží udržet, jsou stále nižší úroky u spotřebitelských půjček a také zajímavé akční nabídky a bonusové programy, které půjčky ještě více zlevňují. Důkazem levnějších půjček jsou statistiky zveřejněné Českou národní bankou. Od letošního ledna se průměrná sazba RPSN (roční procentní sazba) snížila o 2,3 procenta na aktuálních 12,57 procent ročně. Jedná se o nejnižší úrokovou sazbu od dob finanční krize.

A zlevňování podle finančních analytiků zdaleka nekončí. "Velká část bankovního trhu dala v posledním šetření České národní banky najevo, že je na spotřebitelských úvěrech ochotna víc půjčovat. To povede k zesílení konkurenčního boje, k tlaku na marže, a tím pádem i k dalšímu snížení úroků. Příští rok se sazby RPSN velmi pravděpodobně přiblíží hranici 11 procent," upozorňuje Jakub Seidler, hlavní finanční analytik ING Bank.

Nejvýraznější snižování úroků lze očekávat u vyšších půjček jako hypotéky, ze kterých jdou bankám úroky delší dobu. I u půjček se splatností delší než čtyři roky klesne sazba nejméně o jedno procento.

Podíl nesplácených půjček klesl pod 12 procent

V době finanční krize si vysoké marže držely banky z jednoho prostého důvodu a to z obavy, že jim klient nebude půjčku dlouhodobě splácet. Spotřebitelské půjčky jsou totiž nezajištěné a pro banky tedy mnohem rizikovější, než je tomu u hypotéky či leasingu. V letošním roce však  podíl nesplácených půjček klesl pod dlouhodobých 12 procent.

Dalším důvodem, proč se banky snaží prodat více půjček, je snaha nahradit ztrátu příjmů v důsledku rušení většiny poplatků. Nově jim poklesnou i příjmy od obchodníků, kteří jim budou platit nižší poplatky za platby kartami z důvodu regulace a to až o několik miliard korun ročně. "Současný vývoj je hodně dramatický a celý sektor hledá zdroje příjmu do budoucna. Je to už vidět na snižování úrokových sazeb spotřebních úvěrů, které bude podle mě pokračovat dál," uvedl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Hlavním lákadlem jsou bonusové programy

Aby banky přilákaly nové klienty, vymýšlí akční nabídky a bonusové programy. Ty však nejsou pro všechny klienty stejné. Nejlépe jsou na tom lidé s vyššími příjmy. "Ze situace těží lidé, u kterých mají banky větší jistotu, že budou dobře splácet. Rozptyl úroků, které klienti dostávají, je velký − od 7,9 do 19,9 procenta ročně," vysvětluje Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Mezi nejoblíbenější bonusy patří odměňování za řádné splácení. Klient, který splácí půjčky řádně, získá zpět i několik splátek. Jako první s touto novinkou přišla Air Bank, k níž se postupně přidaly další a další banky. "O půjčku s odměnou za řádné splácení žádá 80 procent klientů. Má to pozitivní vliv na splácení a očekáváme, že většina klientů odměnu získá," tvrdí Milada Franek, mluvčí GE Money.

Chcete i vy získat výhodnou půjčku? Srovnejte si bankovní i nebankovní půjčky na Úspory.cz a splácejte méně!

Štítky: Levné půjčky | nižší úroková sazba | odměny za řádné splácení | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »