Úspory.cz >> Půjčky >> Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022 Půjčky Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Na mysli máme nebankovní trh. Banky a jejich produkty včetně půjček jsou totiž pod přísnou kontrolu České národní banky (ČNB) snad odjakživa.

Nebankovní půjčky si ale ještě v roce 2016 “žily” dosti nevázaným stylem. Neexistovala žádná pravidla. Poskytovatelem mohl být kdokoliv, stačilo si vybavit živnost. V té době v ČR působilo více než 50 000 poskytovatelů nebankovních půjček, které nebylo možné ohlídat.

Až nový zákon o spotřebitelském úvěru ve světě půjček nastolil potřebná pravidla a českým spotřebitelům poskytl lepší ochranu. Co se od té doby změnilo? 

Co je lichva

Lichva znamená půjčování peněz za nepřiměřeně vysoký úrok. Jeho výši předchozí zákon nijak nereguloval. Lichváři jako neféroví poskytovatelé půjček cílili na osoby v nouzi a krizi a obecně finančně méně zdatné osoby. Nabízeli jim předražené půjčky s vědomím, že je nebudou schopni splatit, a vydělávali na extrémně vysokých úrocích a sankcích za pozdní splácení.

Nový zákon o úvěru lichváře vytlačil z legálního trhu. Neznamená to ale, že z trhu vymizely. Nicméně jsou více odhalitelní. Nesplňují zákonné podmínky, a tudíž nedisponují licencí od ČNB, která od roku 2016 kontroluje bankovní i nebankovní trh.

Půjčky si zásadně sjednávejte u poskytovatelů, kteří splňují zákonné podmínky a licenci ČNB prokazatelně vlastní. Informace jsou k dispozici na stránkách ČNB.

Riziko představují nebankovní půjčky bez registru

Ani legální půjčky nejsou bez rizika. Současná nabídka půjček od schválených společností sice neobsahuje podvodné půjčky či lichvu, ale k dokonalosti má daleko. Proto je důležité si nabídky porovnat mezi sebou, než si některou z nich vyberete.

Některé nebankovní půjčky se od bankovních liší minimálně, u jiných je třeba dávat pozor na vyšší úroky i sankce. Někteří poskytovatelé půjčky poskytují i lidem, kteří mají potíže se splácením. Jedná se zejména o půjčky bez registru, kdy poskytovatelé ignorují platební historii žadatele nebo jim stačí pouze čestné prohlášení o příjmu.

Shrnuto: Prokazování příjmu a kontrola registrů dlužníků slouží k tomu, aby půjčky nebyly poskytovány žadatelům, kteří na ně očividně nemají a zbytečně se tak nezadlužovali.

Pozor také na příliš rychlé půjčky

Dalším problematickým a tím pádem nebezpečným typem půjček jsou rychlé půjčky, které zpravidla nabízí na půjčení 1 000 až 20 000 Kč. Peníze slibují rychle, online a bez složitého papírování a dokazování příjmu.

Nevýhodou jsou vysoké úroky, poplatky a krátká doba splatnosti. Tu jde sice prodloužit, ale za nemalý poplatek. Původní půjčka ve výši několika tisíc korun může během několika týdnů přerůst v dluh, který není dlužník schopen splatit.

To neznamená, že by rychle půjčky byly jednoznačně nevýhodné. Na trhu se najdou i takoví poskytovatelé, kteří půjčky nabízí rychle, ale zároveň kvalitně a bezpečně. Důležité proto je porovnání více nabídek mezi sebou.

Rada na závěr zní: Půjčujte si jen na důležité věci od prověřených poskytovatelů a ve výši, kterou jste schopni řádně splatit ve smluveném termínu. Při výběru využívejte online srovnání. Vyhnete se tak nelegálním půjčkám a nebezpečné lichvě.

Hodnocení článku:

Podobné články

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita
Všechny aktuality