Úspory.cz >> Půjčky >> 9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023 Půjčky V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Finanční potíže způsobené nadměrným dluhovým zatížením nebo nečekanou ztrátou příjmu trápí spoustu lidí. Řešení nebývá jednoduché, ale rozhodně nespočívá v ignorování poštovní schránky plné upomínek či hledání nové půjčky na splátky. Sepsali jsme pro vás 9 tipů, jak se z dluhů bezpečně a bez následků vymanit.

1. Problémy se splácením řešte ihned

Dluhy se samy nevyřeší. Je nutné si přiznat, že máte vážné finanční potíže. Utíkat před nimi znamená totéž, jako na sebe vyhlásit exekuci a bez boje se připravit o majetek. Následovat by mělo kritické zhodnocení dluhů, přizpůsobení rozpočtu a další kroky vedoucí k nápravě.

2. Netajte problémy před rodinou a nebojte se blízké požádat pomoc

Finanční potíže netajte před nejbližšími členy rodiny, zejména partnerem/partnerkou nebo manželem/manželkou. Pokud nejste schopni splácet dluhy, prodiskutujte společně všechna možná řešení. Mohou vás v těžké finanční situaci i finančně podpořit. Důležitá je upřímnost, dodržení slibů a vrácení případné rodinné půjčky do poslední koruny

3. Neignorujte upomínky

V žádném případě neignorujte věřitele, který vám začne posílat upomínky. Nekomunikací nic nevyřešíte. Nepomůže mazání e-mailových či SMS zpráv, nevybírání poštovní schránky, ani změna adresy či telefonního čísla. Nejlépe uděláte, když kontaktujte věřitele, vysvětlíte mu váš problém a požádáte jej o návrh řešení.

4. Nepokračujte v zadlužování

Jakmile vám z příjmu nezbudou peníze na splátky dluhů, nesnažte se peníze získat žádostí o další půjčku. Nová půjčka by stávající potíže pouze prohloubila a ocitli byste se v hluboké dluhové pasti, z níž nevede snadná cesta ven.

5. Dostaňte dluhy pod kontrolu

Udělejte si pořádek v dluzích. Sepište všechny nesplacené půjčky a zjistěte přesně, kolik a komu ještě dlužíte. Rozdělte dluhy dle závažnosti. Prioritní by měly být dluhy, u nichž hrozí vysoké pokuty, a dluhy související s bydlením, například neuhrazená splátka hypotéky, nájemné nebo zálohy na energie.

6. Refinancujte nebo konsolidujte

Zvažte, zda nemůžete stávající zadlužení snížit pomocí refinancování nebo konsolidace. Refinancováním lze zlevnit jednu drahou půjčku. Více úvěrových produktů je možné zase sloučit neboli konsolidovat do jedné výhodnější půjčky. Dluhové zatížení můžete snížit díky nižší úrokové sazbě a nižším poplatků.

7. Požádejte věřitele o nový splátkový kalendář

Další možností je oslovit věřitele a požádat jej o změnu podmínek splácení. Mnozí z nich umožňují snížení měsíční splátky, prodloužení doby splácení nebo odložení splátek a průběh splácení přizpůsobí aktuální situaci klienta v nesnázích.

8. Zredukujte výdaje na zábavu

Samozřejmostí by měla být revize osobního rozpočtu a omezení veškerých zbytných výdajů na zábavu, koníčky a nepotřebné věci. Smysl může mít porovnání cen dodavatelů energií a dalších služeb a případně jejich změna. 

9. Najděte si druhou práci nebo brigádu

V období nedostatečného příjmu se jako efektní řešení jeví přivýdělek. Máte-li dobrý vztah se zaměstnavatelem, požádejte ho o pomoc. Může vám nabídnout příplatky za přesčasy, zajímavou brigádu nebo alespoň vyplatit menší část mzdy jako zálohu.

S dluhy a věřiteli nejsou žerty. Odsouváním problémy s dluhy pouze zhoršíte a komplikujete nalezení bezpečného a rychlého řešení. Nevíte-li si rady, požádejte o odbornou pomoc u některé z dluhových poraden, které v Česku fungují. Jejich služby jsou bezplatné.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality