Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce
Aktuality

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019 Půjčky Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Zákon totiž nedosáhne na všechny neférové poskytovatele půjček a nepozornost vás může stát spoustu starostí.

Firma není člověk

Už téměř dva roky chrání dlužníky zákon o spotřebitelském úvěru, který omezil přísné sankce poskytovatelů úvěrů, zpřehlednil porovnání jednotlivých půjček a dopřál žadatelům až dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou, kdy mohou odstoupit od smlouvy.

Jenže to platí právě a pouze pro spotřebitelské úvěry. Půjčky pro firmy a podnikatele zákon nereguluje. Obchodníci tak musí počítat s tím, že i nadále mohou narazit na lichvářské praktiky, jakou jsou skryté sankce a poplatky nebo úmyslně nepřehledné porovnání úvěrů se zavádějícím RPSN.

Úvěroví predátoři

Pokud i přesto počítáte s podnikatelskou půjčkou, měli byste zbystřit a zaměřit se i na zdánlivé detaily nabízeného produktu. Zejména jde o nejrůznější poplatky a smluvní sankce. A nezáleží jen na jejich výši, ale i na důvodech, které si věřitel stanoví pro jejich uplatnění.

„ Jejich taktikou často bývá navenek prezentovat velmi příznivé úrokové sazby, ale hluboko ve smluvních podmínkách ukrývat enormní pokuty, a to i za maličkosti. Třeba za opožděnou splátku i za to, že klient toto opoždění nenahlásil dopředu,“ vysvětluje Anna Bláhová, šéfka zákaznického oddělení Zonky.

Mediálně známý je případ, kdy poskytovatel lákal své oběti na relativně nízký úrok s jediným cílem – dostat se k nemovitosti dlužníka. Další možností, jak mohou někteří poskytovatelé půjček zneužívat důvěru klienta, jsou různé formulace ve smlouvě, na základě kterých se nízké a marketingově lákavé úrokové sazby po prvním roce splácení výrazně navýší.

Férový poskytovatel

Nejlepším vodítkem pro žadatele o spotřebitelský úvěr je opět zákon. Půjčky totiž mohly donedávna svobodně nabízet tisíce poskytovatelů. „Dnes už musí mít licenci od České národní banky. Náročným podmínkám pro její získání nakonec vyhovělo jen několik desítek z nich, a tak se trh výrazně pročistil,“ říká Bláhová. Serióznost každého z nebankovních poskytovatelů úvěrů si tak klient může sám ověřit na internetových stránkách ČNB.

Jenže stejně jako u regulace sankcí ani tady neplatí zákonné pravidlo pro podnikatelské úvěry. Obchodníkům tak nezbývá, než si firmy, od kterých si půjčují, sami pečlivě prověřit. Obecně přitom platí, že kvalitní smlouva o úvěru je jednoduchá a ve všech bodech srozumitelná. Poskytovatel je transparentní a nezdráhá se podmínky volně publikovat na internetu. Naproti tomu složité, nesrozumitelné a nápadně „výhodné“ smlouvy mohou skrývat velký problém.

Hodnocení článku:

Podobné články

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita
Všechny aktuality