Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

Aktuality

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016 Půjčky Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Opravdu peníze potřebuji?

Před půjčením peněz pečlivě zvažte, zda tyto peníze opravdu potřebujete a svou aktuální finanční tíseň nemůžete vyřešit jinak – třeba prací přes čas nebo finančním uskromněním. Půjčky jsou totiž vždy poměrně „drahé“ peníze a za jejich snadné získání vždy zaplatíte velkou částku navíc. Obecně se vyplatí půjčit si na věci dlouhodobé spotřeby, pracovní nástroje či rekonstrukce bytu. Naopak na věci krátkodobé spotřeby a takzvané statusové symboly (drahé mobilní telefony, dovolená, domácí elekronika atd.) si půjčuje jen opravdový blázen.

Úroky a RPSN

Každá půjčka něco stojí. O nákladech na půjčené peníze nejlépe vypovídají dvě hodnoty – úroková sazba a roční procentní sazba nákladů (RPSN). Úroková sazba určuje, kolik procentuálně zaplatíte navíc při splátkách úvěru. Přesnější je však RPSN. Ta v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i všechny další poplatky za úvěr a vypovídá o tom, kolik vás ročně bude úvěr stát. Všimněte si, že banky a úvěrové společnosti často mohutně propagují nízké úrokové sazby svých půjček, ale RPSN uvádějí drobným písmem na okraji svých propagačních materiálů. Tato hodnota je totiž většinou daleko vyšší, než úroková sazba. Závěr? Vždy se při sjednávání půjčky ptejte na RPSN.

Výše splátek a délka splácení

Zatímco úroková sazba a RPSN vypovídají o nákladech na půjčené peníze, výše splátek a délka splácení se dotýká vaší aktuální a budoucí finanční situace. Z logiky věci vyplívá, že vyšší splátka = kratší doba splácení a obráceně. Vzhledem k široké nabídce úvěrových produktů na trhu si většinou můžete vybrat takový poměr výše splátek a délky splácení, který vám bude vyhovovat.

Mnoho lidí dává přednost menším splátkám a delší době splácení. To se ale může prodražit – vzpomínáte, co jsme si v předchozím odstavci řekli o sazbě RPSN? Výši splátek volte takovou, aby pokud možno příliš nezatížila váš měsíční finanční rozpočet, a půjčku jste přitom, co nejrychleji splatili.

Text smlouvy – vše proberte s odborníkem

Při sjednání úvěru obdržíte smlouvu, kterou musíte podepsat. Její text bývá často velmi dlouhý a ne vždy pro neškoleného člověka úplně srozumitelný. Na všechny podrobnosti se proto poskytovatele úvěru zeptejte a klidně s ním projděte celou smlouvu bod po bodu. Pozor také, zda ve smlouvě neposkytujete takzvanou rozhodčí doložku, o níž vás musí věřitel informovat. Rozhodčí doložka specifikuje, že případné spory nebude řešit soud, ale takzvaný nezávislý rozhodce. Ten ale může dlužníka značně znevýhodnit. Nejde totiž o nezávislý soud, ale o soukromou firmu, jejíž rozhodnutí nemusí být ničím podložené.

Mohu si vše rozmyslet a od smlouvy odstoupit?

Podle současných zákonů můžete od smlouvy o úvěru odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu. Pokud si tedy půjčení peněz v této lhůtě rozmyslíte, máte po ruce nástroj, který vám odstoupení od úvěrové smlouvy zajišťuje. Při tomto kroku nemusíte udávat důvod, pouze poskytovateli úvěru písemně sdělíte, že od smlouvy odstupujete. Musíte však věřiteli uhradit všechny finanční nároky a závazky, které během této doby vznikly. Možnost odstoupení od smlouvy je ideálním nástrojem pro to případ, že chcete impulsivně sjednanou půjčku zrušit nebo máte pocit, že jste si půjčku sjednali pod nátlakem.

Štítky: pujčka | RPSN | spotřebitelské úvěry | srovnání půjček | úroková sazba | výše splátek |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »