Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

Aktuality

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017 Půjčky Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost 1. prosince 2016, nesmí nebankovní společnosti poskytovat nadále půjčky, pokud nedisponují minimálním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč a nemají licenci udělenou Českou národní bankou ČNB. Přesně řečeno, tuto licenci zatím nemá nikdo.

Nebankovní společnosti do 1. března 2017 musely podat žádost o licenci a tyto žádosti nyní prochází podrobným zkoumáním a schvalovacím procesem. Společnosti, které žádost do tohoto data nepodaly, již nesmí poskytovat půjčky. Pokud tak činí, činí tak nelegálně.

Naopak jsou i společnosti, které s podáním žádosti neotálely. Například nebankovní úvěrová společnost EC Financial Services, a.s. podnikající pod značkou Express Cash. Ta byla jednou z prvních nebankovních společností, které o licenci ČNB požádaly již první den účinnosti nového zákona, tedy k 1. prosinci 2016. “Novelu úvěrového zákona určitě vítáme. Lidem uvažujících o úvěru, změny přinesou jen pozitiva. Z naší strany se toho příliš nezmění. Požadavky, které nový zákon stanovuje již aplikujeme delší dobu,” uvedl Miroslav Kučírek, předseda představenstva společnosti EC Financial Services.

V nabídce EC Financial Services najdete rychlé hotovostní půjčky až do výše 50 000 Kč a lidem nabízí i profesionální osobní konzultace, kde jim zkušený obchodní zástupce sdělí veškeré podrobnosti o poskytovaných půjčkách.

 

Finanční kapitál k udělení licence nestačí

Pro většinu společností se nejméně splnitelným stal požadavek na minimální finanční kapitál 20 000 000 Kč. Zejména drobné firmy neměly šanci tuto podmínku splnit. Na druhou stranu právě tento bod pročistí trh s půjčkami od firem, jejichž cílem byl primárně rychlý a vysoký zisk vyplývající z poplatků a sankcí nesplácených půjček. Finanční kapitál však není jedinou podmínkou pro získání licence ČNB.

Dle nového zákona ČNB udělí licenci pouze těm žadatelům, kteří:

  • jsou akciovou společností nebo společností s ručením omezením se sídlem na území ČR

  • splňují požadavek důvěryhodnosti (např. vedení společnosti nesmí mít záznam v rejstříku trestů a nesmělo dříve působit v jiných společnostech, kde nastala insolvence)

  • jsou odborně způsobilí (doložení maturitního vysvědčení a složení zkoušky o odborné způsobilosti u akreditované osoby do 24 měsíců od nabytí účinnosti zákona)

  • mají zřízenou dozorčí radu

  • splňují podmínky na řádné a plynulé poskytování spotřebitelských úvěrů (vlastní etický kodex závazný pro pracovníky i spolupracující osoby)

  • doloží plán obchodní činnosti podložený reálným ekonomickými propočty

  • mají návrh pravidel jednání se spotřebiteli (odborná péče, čestné a transparentní jednání apod.)

  • jejichž finanční zdroj sloužící k poskytování úvěrů má nezávadný, legální a průhledný původ


Novela zákona má do oblasti nebankovních půjček vnést jasná pravidla a pořádek. Dosud půjčky poskytovalo přes 50 000 společností, které nebylo možné kontrolovat. Na to spoléhaly tisíce úvěrových firem, které se denně dopouštěly nekalých praktik a lidem nabízely půjčky za vysoce nevýhodných podmínek. To by se nyní mělo radikálně změnit. Jak vidno, z tisíců společností, jich nyní zůstalo jen pár. A ty nově spadají pod dohled ČNB

Štítky: Česká národní banka | EC Financial Services | Express Cash | nebankovní půjčka | spotřebitelské úvěry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »