Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními
Aktuality

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017 Půjčky Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost 1. prosince 2016, nesmí nebankovní společnosti poskytovat nadále půjčky, pokud nedisponují minimálním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč a nemají licenci udělenou Českou národní bankou ČNB. Přesně řečeno, tuto licenci zatím nemá nikdo.

Nebankovní společnosti do 1. března 2017 musely podat žádost o licenci a tyto žádosti nyní prochází podrobným zkoumáním a schvalovacím procesem. Společnosti, které žádost do tohoto data nepodaly, již nesmí poskytovat půjčky. Pokud tak činí, činí tak nelegálně.

Naopak jsou i společnosti, které s podáním žádosti neotálely. Například nebankovní úvěrová společnost EC Financial Services, a.s. podnikající pod značkou Express Cash. Ta byla jednou z prvních nebankovních společností, které o licenci ČNB požádaly již první den účinnosti nového zákona, tedy k 1. prosinci 2016. “Novelu úvěrového zákona určitě vítáme. Lidem uvažujících o úvěru, změny přinesou jen pozitiva. Z naší strany se toho příliš nezmění. Požadavky, které nový zákon stanovuje již aplikujeme delší dobu,” uvedl Miroslav Kučírek, předseda představenstva společnosti EC Financial Services.

V nabídce EC Financial Services najdete rychlé hotovostní půjčky až do výše 50 000 Kč a lidem nabízí i profesionální osobní konzultace, kde jim zkušený obchodní zástupce sdělí veškeré podrobnosti o poskytovaných půjčkách.

 

Finanční kapitál k udělení licence nestačí

Pro většinu společností se nejméně splnitelným stal požadavek na minimální finanční kapitál 20 000 000 Kč. Zejména drobné firmy neměly šanci tuto podmínku splnit. Na druhou stranu právě tento bod pročistí trh s půjčkami od firem, jejichž cílem byl primárně rychlý a vysoký zisk vyplývající z poplatků a sankcí nesplácených půjček. Finanční kapitál však není jedinou podmínkou pro získání licence ČNB.

Dle nového zákona ČNB udělí licenci pouze těm žadatelům, kteří:

  • jsou akciovou společností nebo společností s ručením omezením se sídlem na území ČR

  • splňují požadavek důvěryhodnosti (např. vedení společnosti nesmí mít záznam v rejstříku trestů a nesmělo dříve působit v jiných společnostech, kde nastala insolvence)

  • jsou odborně způsobilí (doložení maturitního vysvědčení a složení zkoušky o odborné způsobilosti u akreditované osoby do 24 měsíců od nabytí účinnosti zákona)

  • mají zřízenou dozorčí radu

  • splňují podmínky na řádné a plynulé poskytování spotřebitelských úvěrů (vlastní etický kodex závazný pro pracovníky i spolupracující osoby)

  • doloží plán obchodní činnosti podložený reálným ekonomickými propočty

  • mají návrh pravidel jednání se spotřebiteli (odborná péče, čestné a transparentní jednání apod.)

  • jejichž finanční zdroj sloužící k poskytování úvěrů má nezávadný, legální a průhledný původ


Novela zákona má do oblasti nebankovních půjček vnést jasná pravidla a pořádek. Dosud půjčky poskytovalo přes 50 000 společností, které nebylo možné kontrolovat. Na to spoléhaly tisíce úvěrových firem, které se denně dopouštěly nekalých praktik a lidem nabízely půjčky za vysoce nevýhodných podmínek. To by se nyní mělo radikálně změnit. Jak vidno, z tisíců společností, jich nyní zůstalo jen pár. A ty nově spadají pod dohled ČNB

Štítky: Česká národní banka | EC Financial Services | Express Cash | nebankovní půjčka | spotřebitelské úvěry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Drahé půjčky v Česku

18. 4. 2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

3. 4. 2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality