Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?
Aktuality

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018 Půjčky Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Po zásahu ČNB hypoteční banky neposkytují 100% hypotéky, ale maximálně 90% hypotéky. Omezený je i počet poskytnutých hypoték mezi 80-90 % LTV. To znamená, že zájemce o vlastní bydlení potřebuje nejméně 10 %, spíše však 20 %, získat z jiných zdrojů. Ideální jsou samozřejmě vlastní úspory, ty však většina českých domácností nemá. Jedním z řešením je překlenovací úvěr od stavebních spořitelen.

„Stavebko se vyplatí tomu, kdo chce lepší bydlení a hodlá na něj spořit, nebo si půjčit. Přitom se nemusí jednat rovnou o pořízení bytu či domu, stavební spořitelny nejčastěji financují rekonstrukce a modernizace bydlení,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Co je překlenovací úvěr?

V případě, že klient ještě nemá nárok na úvěr ze stavebního spoření podle smlouvy, může mu stavební spořitelna poskytnout tzv. překlenovací úvěr. Díky překlenovacímu úvěru klient “překlene” období, po které by za normálních okolnosti neměl potřebné finance.

„Klient si jde koupit byt za dva miliony korun a nemá peníze. Spořitelna mu zdroje na něj poskytne s tím, že je půjčí v tzv. překlenovacím úvěru. To znamená, že klient splácí úroky ze dvou milionů a zároveň si v rámci stavebního spoření dospořuje, aby dosáhl na 40 % půjčených peněz a mohl překlopit překlenovací úvěr do řádného úvěru,“ vysvětluje Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Zní to jak ideální řešení, spousta lidí se však neuvědomuje, že toto období je finančně opravdu náročné. Trvat přitom může několik let. Po celou dobu vzniklý dluh neklesá a klient platí úroky z celé dlužné částky. Překlenovací úvěr od stavební spořitelny se vyplatí u menších částek, nejlépe v kombinaci s hypotékou.

Způsob financování vlastního bydlení si dobře rozmyslete

Na počátku může vypadat lépe překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelna například nabízí nižší úrok oproti hypotéce. U stavebního spoření se však nesplácí pouze splátka za úvěr, ale také splátka na dospořování, dokud klient nenaspoří požadovanou částku a překlenovací úvěr se nezmění v klasický úvěr. Do konečného výpočtu je také nutné započítat všechny poplatky související s konkrétním překlenovacím úvěrem nebo hypotékou.

„O tom, zda je výhodnější hypotéka, nebo úvěr od stavební spořitelny, rozhoduje i ekonomická situace a okolnosti, za kterých si klient úvěr bere. Definitivně o výhodnosti v konkrétním případě stejně nakonec rozhoduje právě klient,“ doplňuje Jiří Šedivý tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

1 2 3 »