Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?
Aktuality

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018 Půjčky Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Po zásahu ČNB hypoteční banky neposkytují 100% hypotéky, ale maximálně 90% hypotéky. Omezený je i počet poskytnutých hypoték mezi 80-90 % LTV. To znamená, že zájemce o vlastní bydlení potřebuje nejméně 10 %, spíše však 20 %, získat z jiných zdrojů. Ideální jsou samozřejmě vlastní úspory, ty však většina českých domácností nemá. Jedním z řešením je překlenovací úvěr od stavebních spořitelen.

„Stavebko se vyplatí tomu, kdo chce lepší bydlení a hodlá na něj spořit, nebo si půjčit. Přitom se nemusí jednat rovnou o pořízení bytu či domu, stavební spořitelny nejčastěji financují rekonstrukce a modernizace bydlení,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Co je překlenovací úvěr?

V případě, že klient ještě nemá nárok na úvěr ze stavebního spoření podle smlouvy, může mu stavební spořitelna poskytnout tzv. překlenovací úvěr. Díky překlenovacímu úvěru klient “překlene” období, po které by za normálních okolnosti neměl potřebné finance.

„Klient si jde koupit byt za dva miliony korun a nemá peníze. Spořitelna mu zdroje na něj poskytne s tím, že je půjčí v tzv. překlenovacím úvěru. To znamená, že klient splácí úroky ze dvou milionů a zároveň si v rámci stavebního spoření dospořuje, aby dosáhl na 40 % půjčených peněz a mohl překlopit překlenovací úvěr do řádného úvěru,“ vysvětluje Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Zní to jak ideální řešení, spousta lidí se však neuvědomuje, že toto období je finančně opravdu náročné. Trvat přitom může několik let. Po celou dobu vzniklý dluh neklesá a klient platí úroky z celé dlužné částky. Překlenovací úvěr od stavební spořitelny se vyplatí u menších částek, nejlépe v kombinaci s hypotékou.

Způsob financování vlastního bydlení si dobře rozmyslete

Na počátku může vypadat lépe překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelna například nabízí nižší úrok oproti hypotéce. U stavebního spoření se však nesplácí pouze splátka za úvěr, ale také splátka na dospořování, dokud klient nenaspoří požadovanou částku a překlenovací úvěr se nezmění v klasický úvěr. Do konečného výpočtu je také nutné započítat všechny poplatky související s konkrétním překlenovacím úvěrem nebo hypotékou.

„O tom, zda je výhodnější hypotéka, nebo úvěr od stavební spořitelny, rozhoduje i ekonomická situace a okolnosti, za kterých si klient úvěr bere. Definitivně o výhodnosti v konkrétním případě stejně nakonec rozhoduje právě klient,“ doplňuje Jiří Šedivý tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

1 2 3 »