Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak poznat férovou nebankovní společnost
Aktuality

Jak poznat férovou nebankovní společnost

31. 8. 2015 Půjčky Banky podléhají kontrole České národní banky. Vedle bank však existují stovky nebankovních společností, které se zabývají především poskytováním úvěrů. Ty však nepodléhají žádné kontrole a vzhledem k jejich počtu je velmi obtížné poznat ty férové. A proto vzniklad Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Statistiky uvádí, že v České republice existuje více než 50 tisíc nebankovních poskytovatelů půjček. Zdaleka ne všechny však můžeme považovat za solidní firmy a mnohé z nich se vyloženě specializuje na osoby v zoufalé finanční situaci. Firmy, které se chtějí prezentovat jako férové úvěrové společnosti, se od nich chtějí distancovat. Své úmysly proto dávají najevo pomoci veřejné a nezávislé organizace Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

V současné době má Asociace pět členů. Do budoucna se však počítá se silnější členskou základnou. “V současnosti jednáme o vstupu do Asociace i s několika dalšími subjekty na trhu. Naším primárním zájmem však není počet členů Asociace, ale to, aby jejich obchodní podmínky a firemní procesy byly v souladu s naším Etickým kodexem,“ říká Kateřina Černovská, předsedkyně představenstva APNÚ a ředitelka Zaplo Finance, jedné ze zakládajících společností Asociace.

Asociace, její cíle a úkoly

Asociace si vzala za cíl sdružovat poctivé poskytovatele nebankovních úvěrů v České republice a jejím hlavním smyslem je vybudování spolehlivé a společensky odpovědné úvěrové praxe pozitivně vnímané spotřebiteli i tržním dozorem. Samotní členové Asociace vnímají ji vnímají jako velmi pozitivní krok. Členství v Asociaci se má stát sdělením pro zákazníky o bezpečném úvěru, férových podmínkách a solidního jednání.

“Oborovou asociaci vnímáme jako důležitý nástroj pro seberegulaci trhu mikropůjček a jsme rádi, že se k těmto snahám můžeme jako členové APNÚ připojit. Vstup do Asociace vnímáme nejen jako závazek, ale také jako určitou známku kvality a tedy konkurenční výhodu,“ říká Jakub Škrabánek, jednatel společnosti Kredito24.

Asociace jasně definuje své cíle, které jsou:

  • koordinace a zastupování zájmů členských společností na trhu nebankovních úvěrových služeb ve spolupráci se zákonodárnými orgány a dozorčími úřady
  • podpora a zavádění norem, které odpovídají postupům v rámci běžných činností členských společností, jejichž cílem je zajištění kvalitních služeb, jenž budou vyhovovat všem normám o ochraně spotřebitelských práv v oblasti nebankovních spotřebitelských úvěrů
  • vzdělávání široké veřejnosti v oblasti služeb poskytovaných nebankovními společnostmi, jehož cílem je podpora zodpovědného půjčování

Aby výše uvedených cílů dosáhla, stanovila si následující úkoly:

  • aktivní účast na přípravě a vývoji legislativy
  • aktivní spolupráce s dozorčími úřady a správními orgány, které dohlížejí na sektor nebankovních úvěrů
  • aktivní postup proti nekalým obchodním praktikám některých nebankovních společností
  • organizace průzkumu trhu na národní i mezinárodní úrovni
  • vývoj směrnic obsahujících osvědčené postupy
  • zvýšení povědomí o existenci Asociace, její prestiže a významu v České republice
  • poskytování právní pomoci a poradenství všem členským společnostem Asociace

Současní členové Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů:

Zaplo Finance s.r.o. - poskytovatel Zaplo půjčky
creditON.cz, s.r.o. - poskytovatel půjčky Crediton.cz
Via SMS s.r.o. - poskytovatel půjčky Via sms
Friendly Finance s.r.o. - poskytovatel půjček Půjčkomat.cz
Kreditech Česká republika s.r.o. - poskytovatel půjčky Zaimo a Kredito24.cz
CreditPortal, a.s. - poskytovatel půjčky Creditportal

Najděte si opravdu výhodnou a bezpečnou půjčku! Přehled nejlepších půjček a možnost rychlého porovnání najdete na Úspory.cz.

Štítky: Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů | bezpečná půjčka | nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | poskytovatelé půjček | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

1 2 3 »