Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak poznat férovou nebankovní společnost
Aktuality

Jak poznat férovou nebankovní společnost

31. 8. 2015 Půjčky Banky podléhají kontrole České národní banky. Vedle bank však existují stovky nebankovních společností, které se zabývají především poskytováním úvěrů. Ty však nepodléhají žádné kontrole a vzhledem k jejich počtu je velmi obtížné poznat ty férové. A proto vzniklad Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Statistiky uvádí, že v České republice existuje více než 50 tisíc nebankovních poskytovatelů půjček. Zdaleka ne všechny však můžeme považovat za solidní firmy a mnohé z nich se vyloženě specializuje na osoby v zoufalé finanční situaci. Firmy, které se chtějí prezentovat jako férové úvěrové společnosti, se od nich chtějí distancovat. Své úmysly proto dávají najevo pomoci veřejné a nezávislé organizace Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

V současné době má Asociace pět členů. Do budoucna se však počítá se silnější členskou základnou. “V současnosti jednáme o vstupu do Asociace i s několika dalšími subjekty na trhu. Naším primárním zájmem však není počet členů Asociace, ale to, aby jejich obchodní podmínky a firemní procesy byly v souladu s naším Etickým kodexem,“ říká Kateřina Černovská, předsedkyně představenstva APNÚ a ředitelka Zaplo Finance, jedné ze zakládajících společností Asociace.

Asociace, její cíle a úkoly

Asociace si vzala za cíl sdružovat poctivé poskytovatele nebankovních úvěrů v České republice a jejím hlavním smyslem je vybudování spolehlivé a společensky odpovědné úvěrové praxe pozitivně vnímané spotřebiteli i tržním dozorem. Samotní členové Asociace vnímají ji vnímají jako velmi pozitivní krok. Členství v Asociaci se má stát sdělením pro zákazníky o bezpečném úvěru, férových podmínkách a solidního jednání.

“Oborovou asociaci vnímáme jako důležitý nástroj pro seberegulaci trhu mikropůjček a jsme rádi, že se k těmto snahám můžeme jako členové APNÚ připojit. Vstup do Asociace vnímáme nejen jako závazek, ale také jako určitou známku kvality a tedy konkurenční výhodu,“ říká Jakub Škrabánek, jednatel společnosti Kredito24.

Asociace jasně definuje své cíle, které jsou:

  • koordinace a zastupování zájmů členských společností na trhu nebankovních úvěrových služeb ve spolupráci se zákonodárnými orgány a dozorčími úřady
  • podpora a zavádění norem, které odpovídají postupům v rámci běžných činností členských společností, jejichž cílem je zajištění kvalitních služeb, jenž budou vyhovovat všem normám o ochraně spotřebitelských práv v oblasti nebankovních spotřebitelských úvěrů
  • vzdělávání široké veřejnosti v oblasti služeb poskytovaných nebankovními společnostmi, jehož cílem je podpora zodpovědného půjčování

Aby výše uvedených cílů dosáhla, stanovila si následující úkoly:

  • aktivní účast na přípravě a vývoji legislativy
  • aktivní spolupráce s dozorčími úřady a správními orgány, které dohlížejí na sektor nebankovních úvěrů
  • aktivní postup proti nekalým obchodním praktikám některých nebankovních společností
  • organizace průzkumu trhu na národní i mezinárodní úrovni
  • vývoj směrnic obsahujících osvědčené postupy
  • zvýšení povědomí o existenci Asociace, její prestiže a významu v České republice
  • poskytování právní pomoci a poradenství všem členským společnostem Asociace

Současní členové Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů:

Zaplo Finance s.r.o. - poskytovatel Zaplo půjčky
creditON.cz, s.r.o. - poskytovatel půjčky Crediton.cz
Via SMS s.r.o. - poskytovatel půjčky Via sms
Friendly Finance s.r.o. - poskytovatel půjček Půjčkomat.cz
Kreditech Česká republika s.r.o. - poskytovatel půjčky Zaimo a Kredito24.cz
CreditPortal, a.s. - poskytovatel půjčky Creditportal

Najděte si opravdu výhodnou a bezpečnou půjčku! Přehled nejlepších půjček a možnost rychlého porovnání najdete na Úspory.cz.

Štítky: Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů | bezpečná půjčka | nebankovní půjčky online | nebankovní půjčky porovnání | poskytovatelé půjček | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

1 2 3 »