Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Krajský soud zpochybnil důležitost RPSN

Aktuality

Krajský soud zpochybnil důležitost RPSN

6. 7. 2015 Půjčky Úvěrové společnosti jsou povinné uvádět RPSN u každé půjčky nad 5 000 Kč dle zákona o spotřebitelském úvěru. Tento údaj má spotřebiteli sloužit ke zhodnocení výhodnosti půjčky. Podle Krajského soudu v Praze však ve smlouvě nemusí být uvedené skutečné RPSN.

Právě s tímto rozsudkem se setkal klient společnosti Essox, který byl žalován za nesplácení úvěru. Žalovaný klient přestal úvěr splácet proto, že zjistil, že je ve smlouvě uvedený chybný výpočet RPSN. U soudu tedy požadoval adekvátní snížení celkové splatné částky. Podle zákona o spotřebitelském úvěru, respektive podle výkladu finančního arbitra, je úvěrová společnost za správně uvedené RPSN odpovědná. Pokud je výpočet ve smlouvě chybný, musí půjčku úročit sazbou aktuálně se blížící nule a musí vrátit všechny poplatky s úvěrem související.

Co je to RPSN?
Jedná se o roční procentní sazbu nákladů zahrnující veškeré náklady spojené s půjčkou (úroková sazba, poplatky, atd.). RPSN je hlavním ukazatelem výhodnosti či naopak nevýhodnosti půjčky. Poskytovatelé půjčky jej musí uvádět od roku 2002 u půjček nad 5 000 Kč.

Podle všeho má Krajský soud v Praze zcela odlišný názor. Soudkyně, která se případem zabývala, tento povinný ukazatel zcela zpochybnila. Rozhodnutí soudu bylo pro klienta a jeho právníka opravdovým šokem stejně jako nařízení, že půjčku musí uhradit v původní výši. Své rozhodnutí okomentovala více než stroze. Podle ní by musela úvěrová společnost učinit chybu ve více parametrech, nejen u RPSN. „Soudkyně krom jiného uvedla, že zákon neříká, že RPSN má být ve smlouvě správně, ale jen to, že ve smlouvě má být,“ uvedl  Petr Němec, právní zástupce poraženého klienta.

„Důležité je, že s takto stanovenou RPSN byl klient seznámen v době uzavření smlouvy. Člověk je odpovědný za to, k čemu se smlouvou zaváže. Pokud by to bylo sjednáno lstí a soud by k tomuto závěru došel, pak by to vliv mělo, ale to se tu nestalo,“ zaznělo veřejně vyjádření Krajského soudu prostřednictvím mluvčí Zuzany Steinerové.

S Krajským soudem nesouhlasí finanční arbitr

Neobvyklé rozhodnutí krajského soudu může mít pro spotřebitele nedozírné následky. „Je to špatná zpráva pro slušné poskytovatele úvěrů i spotřebitele. Úvěrové společnosti si teď mohou do svých smluv napsat, že RPSN je jedno procento, sic ve skutečnosti bude třeba padesát sto či tři sta procent a soudy je budou chránit před zákonnou sankcí v podobě přeúročení diskontní sazbou,“ reagoval dále Petr Němec.

Podle soudu byla celková splatná částka uvedená správně a to je důležitější než chybně uvedené RPSN. V celkové částky však přitom nebyl započítán ani poplatek za poskytnutí úvěru, to znamená, že i uvedená celková částka byla špatná.

Zcela opačný názor má finanční arbitr, který stejnou společnosti za chybně uvedené údaje potrestal uložení povinnosti vrátit téměř celé úroky a poplatky ve výši 40 000 Kč klientovi. Podle finančního arbitra v žádném případě nestačí uvést jakékoliv RPSN. Hodnota musí být uvedená zcela správně stejně jako celková výše půjčky.

Proti rozhodnutí finančního arbitra se Essox okamžitě odvolal a nyní probíhá námitkové řízení. Je možné, že se případ dostane až k Nejvyšším soudu.

Nejznámější kauze chybně uvedeného RPSN
Tento případ společnosti Essox není její jedinou kauzou. Pokutu ve výši 2 miliony korun obdržela již na počátku roku 2014 za uvedení chybné ceny půjčky. Kvůli spornému výpočtu se úvěry zdály být o polovinu levnější.
V letech 2011 a 2013 byla za chybné výpočty pokutovány také GE Money Auto a Home Credit. Home Credit se proti rozhodnutí soudu odvolala a pokutu dosud neuhradila. 

Štítky: půjčka přes internet | půjčky | půjčky online | RPSN | srovnání půjček | Výpočet RPSN |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »