Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejbezpečnějšími poskytovateli půjček jsou Komerční banka, Air Bank a Home Credit

Aktuality

Nejbezpečnějšími poskytovateli půjček jsou Komerční banka, Air Bank a Home Credit

1. 12. 2015 Půjčky Které banky a nebankovní úvěrové společnosti nabízí opravdu bezpečné a férové půjčky? Právě na bezpečnost poskytovaných bankovních a nebankovních půjček se zaměřuje každoroční Studie prováděná organizací Navigátor bezpečného úvěru. Letošní výsledky ukázaly, že úroveň bezpečnosti stále stoupá.

Ke konci září české domácnosti dlužily téměř 280 miliard korun. Největší objem tvoří bankovní půjčky, které jsou následované půjčkami od nebankovních poskytovatelů. „České domácnosti dluží více než 212 miliard korun na bankovních spotřebitelských úvěrech a dalších 47,4 miliard korun na nebankovních spotřebitelských úvěrech. K tomu je ale třeba připočítat ještě další miliardy rozpůjčované úvěrovými predátory,“ říká Michal Mejstřík, profesor Univerzity Karlovy a garant projektu.

Na českém trhu působí více než 57 tisíc subjektů, které poskytují nejrůznější úvěrové produkty, jejichž úroveň se velmi liší. Bezpečností aktuálně poskytovaných půjček se zabývá Studie Navigátora bezpečného úvěru. V letošním roce se studie zaměřila na 107 půjček od 69 poskytovatelů z řad bank i nebankovních společností.

Letošní ročník studie byl již pátým v pořadí. Za tuto dobu se ukázalo, že trh se spotřebitelskými půjčkami se neustále vyvíjí, zvyšuje se bezpečnost poskytovaných úvěrů a zlepšují se podmínky. Mnohé úvěrové společnosti přichází na trh s přidanými hodnotami v podobě novinek, bonusů a dalších pro spotřebitelé zajímavých služeb. Bohužel však také platí, že zejména některé tradiční banky zůstávají rigidní a ignorují zájmy spotřebitelů, a desítky nebankovních společností lze stále považovat za nebezpečné predátory.

Celkovým “vítězem” o nejbezpečnější úvěr se stala Air Bank

Studie hodnotila dvě kategorie, půjčky na 30 tisíc a 100 tisíc korun. V prvním případě zvítězila Air Bank, kterou následovaly nebankovní společnost Home Credit a mBank. V případě vyšší půjčky si nejlépe vedla opět Air Bank. Na druhém a třetím místě se umístily Komerční banka a ZUNO Bank.

Hlavní rozdíly mezi hodnocenými půjčkami panovaly nejen v úrokových sazbách, výši RPSN, celkových cenách, sankčních poplatcích, ale také v inovacích. “Je potřeba říci, že v roce 2015 došlo k dalšímu kvalitativnímu posunu a že většina bezpečných věřitelů nabízí spotřebitelské úvěry transparentněji a bez vysokých poplatků. Klesá také celková cena úvěrů, řada poskytovatelů navíc při poctivém splácení vrací část nákladů, což oceňujeme jako formu positivní motivace spotřebitelů,“ říká Matěj Urban, zpracovatel Studie.

Výsledky hodnocení u úvěrů na 30 000 korun:
1.    Air Bank
2.    Home Credit
3.    mBank
4.    Komerční banka
5.    Equa Bank
6.    ZUNO BANK
7.    Raiffeisenbank
8.    Cetelem
9.    ESSOX
10.    ČSOB
11.    ERA
12.    UniCredit Bank
13.    Sberbank CZ
14.    Cofidis
15.    Česká spořitelna
Zdroj: Studie Navigátor bezpečného úvěru 2015

Výsledky hodnocení u úvěru na 100 000 korun:    
1.    Air Bank
2.    Komerční banka
3.    ZUNO BANK
4.    Equa Bank
5.    Raiffeisenbank
6.    Cetelem
7.    ESSOX
8.    mBank
9.    Home Credit
10.    Sberbank CZ
11.    ČSOB
12.    Cofidis
13.    GE Money Bank
14.    UniCredit Bank
15.    ERA
Zdroj: Studie Navigátor bezpečného úvěru 2015

Nejvíce predátorů působí v oblasti mikropůjček

Poměrně velké množství změn bylo zaznamenáno v segmentu úvěrových predátorů, tedy nebankovních společností, které poskytují půjčky s nebezpečnými podmínkami. Ty se postupně přesouvají do oblasti mikropůjček, zprostředkování konsolidace a finančního poradenství. Celkový objem predátorských půjček je odhadován cca na 20 miliard korun.

Někteří poskytovatelé půjček označených za predátory:
•    Aretal
•    Door Financial
•    ecredit.cz
•    Karlova půjčka
•    ihned-pujcka.cz
•    operativnipujcka.cz
•    prijemne-penize.cz
•    promapujcky.cz
•    Rilex půjčka
•    uverovapohotovost
•    a další


Inovace na trhu s půjčkami v roce 2016

„Před pěti lety, kdy Navigátor začínal svou analytickou činnost, byla hlavním kritériem bezpečnost, postupně se pozornost začala soustředit na cenu a na přidanou hodnotu služby poskytované spotřebiteli. Pro další období předpokládá Navigátor bezpečného úvěru a zpracovatelé studie zaměření se na inovace v produktech, ale také v přístupu ke klientům,“ vysvětluje profesor Michal Mejstřík.

Studie ukázala, že lidé považují inovace za velmi důležité. Více než 70 procent spotřebitelů kritizuje fakt, že aktuální půjčky obsahují minimum inovací. Spotřebitelé by ocenili zejména zjednodušení procesů souvisejících s poskytováním půjčky (např. používání nových technologií, zjednodušení vyřízení půjčky, zvýšení transparentnosti a celkového komfortu pro spotřebitele).

K vyšší bezpečnosti by měla přispět nová legislativa v podobě novely zákona o spotřebitelském úvěru, chystané pro nový rok. „Díky zákonu dojde k výraznému poklesu počtu poskytovatelů úvěru, což bude znamenat celkové pročištění trhu. Dojde také k jasnému rozdělení na legální a nelegální poskytovatele úvěru, což je z pohledu spotřebitelů velmi důležité,“ pozitivně hodnotí připravovaný zákon profesor Mejstřík.

Uvažujete o půjčce? Vyberte si nejvýhodnější půjčku pouze od ověřených českých poskytovatelů na Úspory.cz!

Štítky: Air Bank | bezpečné půjčky | Home Credit | Navigátor bezpečného úvěru | nebankovní půjčky porovnání | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »