Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější mýty o půjčkách

Aktuality

Nejčastější mýty o půjčkách

17. 8. 2015 Půjčky Společností, které nabízí půjčky, neustále přibývá. Všechny přitom tvrdí, že pouze jejich půjčky jsou výhodné, levné a vůbec nejlepší. Se širší nabídkou je tak stále jednodušší si půjčku vůbec vzít a to na cokoliv. Bohužel tak přibývá lidí, kteří se zadluží bez vyššího smyslu.

Vzít si půjčku v dnešní době je více než snadné. Půjčky nabízí banky, nebankovní společnosti i fyzické osoby formou P2P půjček. Půjčky jsou oblíbeným rychlým zdrojem peněz na důležité ale i zbytečné věci. Zadlužit se je opravdu snadné. Splatit půjčky je již těžší. Vyplatí se tedy přemýšlet nad tím, kdy je půjčka výhodná a kdy nikoliv.  A především pozor na dokola opakované rádoby “užitečné” rady.

Půjčku mi schválili. Proč ji nebrat?

Zažádali jste si o půjčku a úvěrová společnost Vám ji obratem schválila? Neberte schválenou žádost o půjčku jako důvod. O půjčce i úvěrové společnosti si zjistěte veškeré informace ještě před podpisem smlouvy. Pouze Vy se musíte rozhodnout, zda půjčku opravdu potřebujete, zda jste ochotni akceptovat její podmínky a především to, zda ji budete schopni splácet. A to platí zejména v případě dlouhodobých úvěrů.

Pojištění nepotřebuji. Jsou to vyhozené peníze

Převážná část lidí nemá u půjčky sjednané pojištění schopnosti splácet. Pro mnohé jsou to další náklady, které nejsou ochotni platit. A pokud ano, tak pouze z důvodu, že pojištění požaduje banka či jiná úvěrová společnost. Jenomže stav, kdy máte peníze a splácet půjčku zvládáte bez potíží, se může lehko změnit. Stačí dlouhodobá nemoc či nečekaná ztráta zaměstnání a i splátka ve výši pár set korun se může náhle stát skutečným problémem.

O pojištění proto důkladně uvažujte zejména v případech vyšších půjček s dobou splatnosti delší než je jeden rok. Pojištění Vám pomůže v nenadálých situacích a po dobu nutnou, než vzniklý problém dokážete vyřešit.

Půjčka od rodiny. Smlouva není potřeba

Půjčky mezi známými, přáteli či rodinou jsou naprosto běžné. Méně běžné jsou však smlouvy, které by půjčku “mezi známými” zaznamenaly písemné. Lidem to připadá trapné, nevhodné a jako známka nedůvěry. Bohužel se velmi často stává, že půjčky mezi známými se splácí výrazně hůře. Výsledkem jsou zničená přátelství a rozvrácené rodiny.

Nebojte se trvat na písemné smlouvě. Jak se říká, pořádek dělá přátele. Smlouva přitom může být sepsána velmi stručně a laicky. Důležité je ve smlouvě o půjčce vždy uvést výši půjčky, výši splátky a termín splatnosti.  Smlouvu okopírujte a předejte oběma stranám. V případě problémů máte jasný důkaz.

Půjčka je levná. Měsíčně zaplatím jen pár korun

Oblíbeným reklamním trikem úvěrových společností je zdůrazňování nízké měsíční splátky. A dost často se jim tento “tříček” vyplácí. Splátka ve výši např. 700 korun vypadá u půjčky na 50 000 korun opravdu lákavě. Jaká je však celková částka, kterou za půjčku zaplatíte? Není neobvyklé, že u takto “výhodných” půjček zaplatíte i sto procent navíc. A to již tak skvěle nezní.

Před tím, než se pro půjčku nadchnete a upíšete se úvěrové společnosti i na několik let, si o půjčce zjistěte vše. Vědět byste měli, kolik na konci zaplatíte celkem. Zvažte také důvody půjčky a užitek z ní plynoucí. Například z dovolené budete mít radost týden dva, ale půjčku budete splácet řadu měsíců poté. Půjčka na auto, které vám pomůže vydělat peníze při podnikání, má výrazně vyšší smysl, že?

Nepotřebuji kontokorent, kreditní kartu a už vůbec ne půjčku

Negativní postoj k úvěrovým produktům je druhý extrém. Půjčku opravdu potřebovat nemusíte, ale mít k dispozici rezervní zdroje peněz v podobě kontokorentu či kreditní karty se hodit mohou. Navíc získáte zkušenosti s úvěry a vybudujete si úvěrovou historii. Dobrá platební morálka se Vám bude hodit, až budete žádat o významnější úvěr typu hypotéka.

Půjčte si výhodně! Na Úspory.cz si snadno a za pár minut porovnáte nejvýhodnější půjčky na trhu.

Štítky: pojištění schopnosti splácet | porovnání půjček | půjčka na auto | půjčka na cokoliv | půjčky | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »