Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky v roce 2015: Lidé si půjčili o 10 miliard korun více

Aktuality

Půjčky v roce 2015: Lidé si půjčili o 10 miliard korun více

2. 11. 2015 Půjčky Finanční krize, která před pár lety postihla celou Evropu, ovlivnila také postoj Čechů k půjčkám. Lidé se stali opatrnějšími a půjčovali si výrazně méně. Hubené roky jsou však již minulostí, jak ukazují čísla za posledních dvanáct měsíců. Češi se půjček přestali bát a objem půjček se zvýšil dokonce o deset miliard korun.

Poslední roky nevykazovaly po dlouhou dobu žádné výrazné změny. Čísla ukazující objem poskytnutých půjček zůstával více méně na stejné úrovni a meziročně rostl velmi zvolna. Nárůst o deset miliard korun je proto opravdu zásadní změnou, která jasně ukazuje, že Češi si začali více půjčovat. Příčinou je jednoznačně lepší ekonomická situace země i jejích občanů.

„Letošní bankovní údaje ukazují, že zájem domácností o nové úvěry sílí. Domnívám se, že na důvěře občanů v budoucnost sehrávají roli především menší obavy ze ztráty zaměstnání," uvádí Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Nového trendu si nemohly nevšimnout samotné úvěrové společnosti, které se snaží získat nové zákazníky. Jak banky, tak i nebankovní úvěrové společnosti vycítily rostoucí příležitosti a zákazníky lákají na stále výhodnější podmínky půjček. V tomto směru působí konkurenční boj mezi úvěrovými společnostmi, které snižují úrokové sazby, nabízí nejrůznější slevy, nulové poplatky i výhodné bonusy za řádné splácení půjček. To vše proto, aby noví zákazníci přišli právě k nim.

Poměrně neobvyklým krokem je snižování úrokových sazeb u půjček, které se ještě před pár měsíci pohybovaly nad deseti procenty, a pokles pod tuto hranici byl v podstatě nemyslitelný. To už dávno neplatí a úvěrové společnosti ze svých podmínek značně polevily. Úrokové sazby kolem sedmi procent již nejsou výjimkou, což je pozitivní zpráva zejména pro spotřebitele.

Bohužel nabídky lákající na úrokové sazby, jenž začínají oblíbeným slůvkem “od”, nejsou určené pro všechny zájemce a dosáhnou na ně pouze někteří zákazníci. Nízké sazby bývají velmi často podmíněně splněním mnoha dalších požadavků.

Banky lákají zákazníky na rychlejší a levnější půjčky

Lidem se se zlepšující ekonomickou situací zvedlo “sebevědomí” a nebojí se půjčovat si peníze na nemovitosti, auta či vybavení domácnosti. Oblíbenými se rovněž staly menší a rychlejší půjčky určené na nákupy levnějšího zboží (např. mobily, tablety a další). Úvěrové společnosti jim v tomto směru vychází vstříc a to zejména v urychlení procesu vyřízení půjčky.

Administrativa je stále jednodušší. Dnes již není nutné vyčkávat několik dní, ale půjčku může mít zákazník vyřízenou i během pár minut. Zejména u nižších částek stačí zákazníkovi doložit výši příjmu. Ani to však nemusí být nutné zvláště tehdy, žádá-li zákazník o půjčku v bance, u níž má účet vedený již řadu let. Svým stálým a ověřeným klientům banky dokonce nabízí předschválené půjčky. V takovém případě stačí banku navštívit a půjčka je vyřízená téměř okamžitě.

Dávejte si pozor na unáhlená rozhodnutí a vyhněte se dluhové pasti

Pro mnoho lidí je představa rychlých peněz natolik lákavá a komfortní, že zapomene na jistou obezřetnost a při výběru půjčky se mnohdy unáhlí. Není totiž vůbec složité vybrat si půjčku nad své možnosti a dostat se do dlouhodobých problémů se splácením půjčky, které mohou skončit až osobním bankrotem či exekucí osobního majetku.

Při výběru půjčky je třeba se zamyslet i nad možnými negativními důsledky půjčky, a proto se držte následujících zásad:

  1. Spotřebitelské půjčky si berte pouze na nezbytné věci (např. nutné vybavení do domácnosti, elektroniku nutná k podnikání apod.).
  2. Půjčky nejsou vhodné na nákup zboží či služby s krátkou životností, jako je například drahá dovolená.
  3. Celková výše běžné spotřebitelské půjčky by měla být taková, aby ji zákazník byl schopen splatit bez problémů do jednoho roku.
  4. Půjčky si vždy porovnejte, případně se poraďte s finančním poradcem. Při výběru půjčky jsou důležitá tato kritéria: RPSN, úroková sazba, doba splatnosti, veškeré poplatky a případně i bonusy nabízené v souvislosti s půjčkou.
Porovnejte si spotřebitelské půjčky na Úspory.cz a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu za pár minut!

Štítky: půjčka na auto | půjčky | půjčky na domácnost | RPSN | rychlé půjčky | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

1 2 3 »

;