Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky v roce 2015: Lidé si půjčili o 10 miliard korun více
Aktuality

Půjčky v roce 2015: Lidé si půjčili o 10 miliard korun více

2. 11. 2015 Půjčky Finanční krize, která před pár lety postihla celou Evropu, ovlivnila také postoj Čechů k půjčkám. Lidé se stali opatrnějšími a půjčovali si výrazně méně. Hubené roky jsou však již minulostí, jak ukazují čísla za posledních dvanáct měsíců. Češi se půjček přestali bát a objem půjček se zvýšil dokonce o deset miliard korun.

Poslední roky nevykazovaly po dlouhou dobu žádné výrazné změny. Čísla ukazující objem poskytnutých půjček zůstával více méně na stejné úrovni a meziročně rostl velmi zvolna. Nárůst o deset miliard korun je proto opravdu zásadní změnou, která jasně ukazuje, že Češi si začali více půjčovat. Příčinou je jednoznačně lepší ekonomická situace země i jejích občanů.

„Letošní bankovní údaje ukazují, že zájem domácností o nové úvěry sílí. Domnívám se, že na důvěře občanů v budoucnost sehrávají roli především menší obavy ze ztráty zaměstnání," uvádí Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Nového trendu si nemohly nevšimnout samotné úvěrové společnosti, které se snaží získat nové zákazníky. Jak banky, tak i nebankovní úvěrové společnosti vycítily rostoucí příležitosti a zákazníky lákají na stále výhodnější podmínky půjček. V tomto směru působí konkurenční boj mezi úvěrovými společnostmi, které snižují úrokové sazby, nabízí nejrůznější slevy, nulové poplatky i výhodné bonusy za řádné splácení půjček. To vše proto, aby noví zákazníci přišli právě k nim.

Poměrně neobvyklým krokem je snižování úrokových sazeb u půjček, které se ještě před pár měsíci pohybovaly nad deseti procenty, a pokles pod tuto hranici byl v podstatě nemyslitelný. To už dávno neplatí a úvěrové společnosti ze svých podmínek značně polevily. Úrokové sazby kolem sedmi procent již nejsou výjimkou, což je pozitivní zpráva zejména pro spotřebitele.

Bohužel nabídky lákající na úrokové sazby, jenž začínají oblíbeným slůvkem “od”, nejsou určené pro všechny zájemce a dosáhnou na ně pouze někteří zákazníci. Nízké sazby bývají velmi často podmíněně splněním mnoha dalších požadavků.

Banky lákají zákazníky na rychlejší a levnější půjčky

Lidem se se zlepšující ekonomickou situací zvedlo “sebevědomí” a nebojí se půjčovat si peníze na nemovitosti, auta či vybavení domácnosti. Oblíbenými se rovněž staly menší a rychlejší půjčky určené na nákupy levnějšího zboží (např. mobily, tablety a další). Úvěrové společnosti jim v tomto směru vychází vstříc a to zejména v urychlení procesu vyřízení půjčky.

Administrativa je stále jednodušší. Dnes již není nutné vyčkávat několik dní, ale půjčku může mít zákazník vyřízenou i během pár minut. Zejména u nižších částek stačí zákazníkovi doložit výši příjmu. Ani to však nemusí být nutné zvláště tehdy, žádá-li zákazník o půjčku v bance, u níž má účet vedený již řadu let. Svým stálým a ověřeným klientům banky dokonce nabízí předschválené půjčky. V takovém případě stačí banku navštívit a půjčka je vyřízená téměř okamžitě.

Dávejte si pozor na unáhlená rozhodnutí a vyhněte se dluhové pasti

Pro mnoho lidí je představa rychlých peněz natolik lákavá a komfortní, že zapomene na jistou obezřetnost a při výběru půjčky se mnohdy unáhlí. Není totiž vůbec složité vybrat si půjčku nad své možnosti a dostat se do dlouhodobých problémů se splácením půjčky, které mohou skončit až osobním bankrotem či exekucí osobního majetku.

Při výběru půjčky je třeba se zamyslet i nad možnými negativními důsledky půjčky, a proto se držte následujících zásad:

  1. Spotřebitelské půjčky si berte pouze na nezbytné věci (např. nutné vybavení do domácnosti, elektroniku nutná k podnikání apod.).
  2. Půjčky nejsou vhodné na nákup zboží či služby s krátkou životností, jako je například drahá dovolená.
  3. Celková výše běžné spotřebitelské půjčky by měla být taková, aby ji zákazník byl schopen splatit bez problémů do jednoho roku.
  4. Půjčky si vždy porovnejte, případně se poraďte s finančním poradcem. Při výběru půjčky jsou důležitá tato kritéria: RPSN, úroková sazba, doba splatnosti, veškeré poplatky a případně i bonusy nabízené v souvislosti s půjčkou.
Porovnejte si spotřebitelské půjčky na Úspory.cz a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu za pár minut!

Štítky: půjčka na auto | půjčky | půjčky na domácnost | RPSN | rychlé půjčky | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

1 2 3 »