Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů
Aktuality

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018 Půjčky Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

K tomuto trendu se hlásí zejména nebankovní úvěrové společnosti, které nabízejí spoustu půjček dostupných téměř každému. A přestože už více než rok se musejí řídit novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který jim ukládá povinnost ověřit bonitu každého žadatele o půjčku, inzerují třeba půjčku bez doložení příjmů. Jak je to možné a jaká jsou rizika takové půjčky?

Marketing je silný nástroj

V marketingu je dovoleno téměř vše. Své produkty mohou firmy nazvat téměř jakkoliv. Proto i půjčka ihned na účet může mít přídomek „bez doložení příjmů“. Skutečnost u těchto půjček je ale taková, že každý žadatel dokládá své příjmy, a to výpisem z účtu. Jen není potřeba předložit potvrzení o příjmech vystavené zaměstnavatelem. Absence potvrzení od zaměstnavatele pak nebankovní společnosti využívají právě k označení tohoto druhu půjček jako „půjčky bez doložení příjmů“.

A vzhledem k tomu, že není potřeba ono potvrzení od zaměstnavatele, jsou půjčky cíleny zejména na lidi, co klasického zaměstnavatele nemají. Anebo zrovna nepracují (matky na rodičovské dovolené, lidé v dlouhodobé rekonvalescenci). Případně mají pouze dohody o provedení práce, jsou krátkodobě OSVČ, pobírají nějakou formu důchodu či sociální dávky.

Tito lidé by totiž u banky nebyli schopní prokázat dostatečnou bonitu. Pro účely malých půjček ale stačí výpis z účtu a prokázání, že na účet vždy nějaké peníze přijdou. A je zcela jedno, jaký je jejich zdroj anebo zda je tento příjem trvalejšího rázu. Doba splatnosti těchto půjček je totiž krátká a jde většinou o jednorázovou záležitost. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Co vlastně jsou „půjčky ihned na účet bez doložení příjmů“?

Typicky jde o krátkodobou a malou půjčku před výplatou, v objemech od 100 korun do deseti tisíc. Krátkodobá půjčka znamená, že je jednak velmi rychle vyřízena, jednak se ale vyžaduje i její rychlé splacení. Většinou do 30 dní. V případě půjček ve výši okolo deseti tisíc korun bývá doba splatnosti nastavena až na 60 dní.

Splátka bývá u těchto půjček jednorázová, u desetitisícové hranice bývá možné ji rozdělit na dva termíny, v podstatě po každé „výplatě“ jedna splátku, dvakrát po sobě. Z tohoto důvodu rozhodně není potřeba zkoumat dlouhodobé příjmy žadatele.

Splatnost lze většinou i odložit, za příslušný poplatek, samozřejmě. A když se půjčku splatit přece jen nepodaří? Nastupují pak další kroky. Jejich realizace patří k těm největším rizikům půjček bez dokládání příjmů.

Na která rizika si dát největší pozor?

Samozřejmě, že na riziko neschopnosti splatit takovou půjčku. Někdy sice nabízejí nebankovní úvěrové společnosti akce na tento druh půjčky, kdy je zcela zdarma. Tedy co si půjčíte, to za měsíc zase vrátíte. A nestojí to ani korunu navíc. Ale jsou to jen výjimky, reklamní akce, které mají přesvědčit potenciální nové klienty, že tyhle služby jsou zajímavé a výhodné.

Pokud si ale vezmeme tuhle půjčku z klasické, tedy neakční nabídky, bývá její cena závratně vysoká. RPSN se točí v tisících procent. Pokud si například půjčíme 3.000 Kč na měsíc, zaplatíme něco přes 4.000 Kč. Poplatky a úroky tedy dělají neskutečný skok nahoru každým dnem.

A z toho plyne i ono největší riziko krátkodobých půjček. Totiž že to v následujícím měsíci s penězi neukočírujeme. A nezvládneme ani tuto malou půjčku splatit. Jenže díky nastavené RPSN pak naskakuje výše dluhu každým dnem. A ne málo. Takže se roztočí klasická dluhová spirála, ze které se dostává jen velmi těžko. I proto jsou v poradnách při finanční tísni nejčastějšími klienty právě lidé s krátkodobou půjčkou bez doložení příjmu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

1 2 3 »