Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Ženy versus muži: Kdo si půjčuje více a kdo má větší šanci půjčku získat?

Aktuality

Ženy versus muži: Kdo si půjčuje více a kdo má větší šanci půjčku získat?

24. 3. 2016 Půjčky Více než 80 procent Čechů považuje půjčky za normální součást života. I přes nedostatek vlastních peněžních prostředků si totiž díky půjčkám mohou dovolit koupit nové vybavení do domácnosti, nové auto a dokonce i vlastní byt. A jaké rozdíly panují mezi pohlavími? Půjčují si více muži nebo ženy?

Ne vždy řeší půjčky pouze páry společně. Naopak stále častěji žádají o půjčku muž či žena zvlášť a díky tomu lze zjistit, za co nejčastěji utrácejí a kdo z nich je lepší dlužník. Nekonečný boj mezi pohlavími pokračuje tedy i v jejich pohledu a způsobu užití půjček.

Ženy utrácí za domácnost a děti, muži splácí hypotéky a leasing

Podle veřejně dostupných statistik se účel půjček mezi pohlavími liší dle jejich zaměření. Ženy častěji pečují o domácnost a děti, a je logické, že si častěji berou půjčky právě na věci potřebné do domácnosti, na vybavení pro děti, dárky či dovolené. Naopak muži, kteří výrazně častěji živí celou rodinu, ze svého platu obvykle splácí hypotéku na bydlení či leasing na auto. A často i oboje.

Z toho vyplývá, že větší částky si půjčují muži a to až o pětinu více než ženy. V roce 2014 činila průměrná výše “mužské” půjčky 45 100 korun. Ženy si průměrně půjčily 36 900 korun. Společnost KRUK, která se zabývá správou a vymáháním pohledávek,  k tomu říká, že ženy jsou v otázce finanční situace zodpovědnější a celkově se nerady zadlužují. Proto je zadlužených žen až o pětinu méně.

Ženy jsou zodpovědnější i tehdy, nastanou-li finanční problémy. Vyplývá to z poskytnutých informací ze společnosti KRUK. „V loňském roce platilo své peněžní závazky 60 procent žen a pouze 54 procent mužů. Ženy jsou v navazování kontaktu s věřitelem aktivnější a snaží se neuspokojivou finanční situaci řešit. Uvědomují si, že komunikace s firmou, která spravuje dluh, je ke znovunabytí finanční rovnováhy klíčová,” vysvětluje rozdíl Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

Muži si půjčují více, ženy však mají větší šanci na schválení půjčky

Čísla, která uvádí společnost KRUK za rok 2015, potvrzují také nejnovější statistiky Úspory.cz. Také podle nich je zcela zřejmý trend, kdy muži splácí vyšší částky. Aktuálně muži splácí průměrně půjčku ve výši 51 400 korun a ženy přibližně o čtvrtinu méně, tedy 37 500 korun.

Muži si průměrně půjčují až o 25 procent více než ženy

Muži vs. ženy - průěrná výše půjčky
Zdroj: Úspory.cz 2010-2015
 
Muži si rovněž půjčují častěji, ale rozdíl není až tak výrazný. V letech 2010 až 2015 si půjčku vzalo 147 471 mužů a 141 290 žen.

 

Ženám jsou půjčky schválené v 63 případech ze 100. U mužů je to jen 46

Muži vs. ženy - schvalovatelnost žádostí o půjčku
Zdroj: Úspory.cz 2010-2015
 
Úspěšnější jsou ženy při schvalování žádostí o půjčku. Podle Úspory.cz je schváleno 63 procent žádostí podaných ženami a pouze 46 procent žádostí podaných muži. Proč tomu tak je? Jako logické se jeví následující vysvětlení. Ženy jsou zodpovědnější a obvykle žádají spíše o nižší půjčku úměrnou k jejich příjmu, a proto mají vyšší šanci na její schválení. Naopak muži žádají o vyšší částky, které často neodpovídají jejich příjmům. Poskytovatelé půjček jejich bonitu nevyhodnotí pozitivně a žádost o půjčku zamítnou.

Muži si půjčují častěji, ale ne o moc

Muži vs. ženy - počet žádostí o půjčku
Zdroj: Úspory.cz 2010-2015

Úspory.cz zprostředkovávají půjčky již od roku 2010. Pokud i vy chcete výhodnou půjčku, využijte naše stránky! Jsme tu pro vás 24 hodin 7 dní v týdnu!

Štítky: hypotéka | leasing na auto | porovnání půjček na Úspory.cz | půjčky | Úspory.cz | žádost o půjčku online | ženy versus muži |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »