Úspory.cz >> Půjčky před výplatou >> Konec neférových půjček před výplatou v Čechách?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Konec neférových půjček před výplatou v Čechách?

02.12.2016 Půjčky před výplatou Krátkodobé půjčky si našly své příznivce a není divu. Drobné potíže vyřeší za okamžik a půjčku splatí do měsíce. Život se vrátí do normálních kolejí. Ovšem, pokud vše jde dobře. Na krátkodobé půjčky se snáší vlna kritiky, a to zejména na část poskytovatelů, které nelze označit jinak než jako podvodníky a lichváře.

Jak už to bývá, v každé oblasti se najde někdo, kdo chce vydělat bez námahy a rychle. A je mu zcela lhostejné, koho přitom obere. Drží se hesla, čím více, tím lépe a neštěstí druhých jej nezajímá. Bohužel přesně to platí pro oblast krátkodobých půjček nebo také půjček před výplatou. A dosavadní zákonná úprava jim to bez velkých problémů umožňuje.

Naštěstí už jen za pár dnů vejde v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, která trh s půjčkami obrátí naruby. Alespoň v to všichni, až na zmiňované podvodníky, doufají. Současná situace byla poněkud tristní a úpravu, kterou novela přináší, si zasloužila mnohem dříve.

Býti lichvářem už nebude tak snadné

Poskytovat půjčky je výnosný obchod, a pokud vás navíc netíží svědomí, můžete si vydělat opravdu velké peníze. Podle aktuálního zákona mohl poskytovat půjčky v podstatě kdokoliv, kdo si jednoho rána řekl “budu půjčovat peníze”. Postačil mu pouze živnostenský list. Nepotřeboval žádné speciální vzdělání, dokonce nemusel mít ani ukončené středoškolské vzdělání. Nečekaly jej žádné odborné zkoušky, certifikáty a licence ani nepotřeboval kapitál. A podle toho to také dnes vypadá.

Vyberte si jen tu nejlepší půjčku před výplatou a nenaleťte lichvářům. Například Japonská půjčka poskytuje půjčku před výplatou s nejnižší RPSN na českém trhu. 

Primárním cílem všech níže uvedených změn je ochránit spotřebitelé, očistit trh od podvodníků a snížit počet poskytovatelů půjček na únosnou míru, kterou je možné snáze kontrolovat.

Bez kapitálu ani ránu, natož půjčku. Nový i současní poskytovatelé půjček budou povinni prokázat základní kapitál v minimální výši 20 000 000 korun. Kdo tento kapitál mít nebude, nebude moci poskytovat půjčky. Předpokládá se, že desítky tisíc firem ukončí svou činnost, protože tak vysoký kapitál nemá a mít nebude.

Česká národní banka bude rozdávat licence. Rozdávat je však bude pouze tem společnostem, které dodrží požadované podmínky. A těch je více než jen základní kapitál. Žádost o licenci musí stávající nebankovní poskytovatelé podat nejpozději do konce února 2017. ČNB bude mít na posouzení a schválení každé žádosti termín 15 měsíců.

"Podle známých zkušeností ze slovenského trhu, kde podobnou úpravu již zavedli, předpokládáme ze strany poskytovatelů desítky, v nejlepším případě několik málo stovek žádostí o licenci," odhaduje Kateřina Kratina Černovská, předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).

Vím, co dělám. Poskytovatelem půjček už nebude moci být Pepa od vedle, který neukončil ani základní školu. Každý, kdo podá žádost u České národní banky, musí prokázat základní kapitál, doklad o ukončeném středoškolském vzdělání (maturita), složit odborné zkoušky z oblasti finančnictví a také prokázat, že u zákazníků důkladně prověřuje schopnost splácet (bonitu). Neučiní-li tak, jeho žádost bude zamítnuta.

Ukončí novela zákona chaos a nastolí konečně pořádek?

Odhaduje se, že půjčky dnes poskytuje více než 50 000 různých společností! A kontrolovat činnosti takového množství podnikajících není v možnostech žádného úřadu. Doposud měla na starosti nebankovní společnosti Česká obchodní inspekce (ČOI). A to je jedna z mnoha věcí, které se 1. prosince změní. Nově budou nebankovní společnosti podléhat kontrole České národní banky.

"Poskytovatelé doposud podnikali na základě živnostenského zákona. Z názvu živnosti ale nelze dovodit, jaký je skutečný předmět podnikání. Zda poskytování, zprostředkování, nebo obojí. Z tohoto důvodu neexistují přesné statistické údaje o tom, kolik subjektů tyto finanční produkty v současné době poskytuje," popisuje současný stav Marek Zeman, mluvčí ČNB.

Podle finančních odborníků a některých poskytovatelů půjček se novela zákona projeví především snížením počtu poskytovatelů půjček. Některé společnosti činnost ukončí a o licenci žádat nebudou. Na trhu by tak v ideálním případě měly zůstat jen důvěryhodné společnosti.

Možné však také je, že se menší společnosti spojí a složí se na potřebném kapitálu, aby získaly licenci. "Po vzoru Slovenska se současní poskytovatelé budou spíše slučovat a zakládat větší akciové společnosti, aby dali dohromady kapitál dvacet milionů korun a licenci získali," tvrdí Ondřej Holoubek, mluvčí společnosti Provident.

Štítky: krátkodobé půjčky | porovnání půjček | půjčky | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

01.02.2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Snadná půjčka od TOMMY STACHI – půjčka pro všechny a pro všechno

30.01.2017

Rozmýšlíte se, kde si půjčit peníze? Rádi bychom Vám představili Snadnou půjčku od společnosti TOMMY STACHI s.r.o., která představuje zajímavou alternativu k bankovním půjčkám. Mezi její hlavní přednosti patří rychlost a jednoduchost vyřízení, bezúčelnost, možnost předčasného splacení zdarma a získání peněz v hotovosti do 20 minut. Co dalšího od ní můžete očekávat?

Celá aktualita

Japonská půjčka – Řešení, když vás překvapí nečekaný výdaj nebo chybí pár korun do výplaty

17.01.2017

Pokazila se vám lednička a nemáte z čeho zaplatit opravu? Výplata vám tento měsíc přijde pozdě? Museli jste své ratolesti zajistit lyžařské vybavení a teď přemýšlíte, jak do příští výplaty vyjdete? Nejvýhodnějším a nejbezpečnějším řešením je Japonská půjčka. Podívejte se, na co si dát pozor u mikropůjček a který poskytovatel má nejnižší poplatky.

Celá aktualita

Pětitisícová půjčka od Air Bank – alternativa rychlé půjčky?

09.11.2016

Poměrně mladá banka Air Bank, která patří do skupiny PPF , se už od svého počátku prezentuje jako moderní a spolehlivá banka, konkurující společně s dalšími mladými bankami zaběhlým a „ne-cool“ bankám. Jednou z velmi zajímavých možností, které Air Bank nabízí, je také rychlá a dostupná půjčka od 5000 Kč.

Celá aktualita

Japonská půjčka – nejbezpečnější půjčka před výplatou

22.09.2016

Japonská půjčka funguje na trhu s půjčkami před výplatou již déle než jeden rok. Jako stabilní a klienty prověřená společnost neustále inovuje a rozvíjí své služby. Nově Japonská půjčka poskytuje svým klientům kromě mikropůjček také tak zvanou velkou půjčku až do výše 200 000 Kč. Tímto a také svou bezpečností, rychlostí a nízkými poplatky se odlišuje od jiných mikropůjček na trhu.

Celá aktualita

Jak na nebankovní půjčky?

15.09.2016

Nebankovní trh v současné době připomíná nepřehlednou džungli nabídek a produktů. Jak si mezi nimi správně vybrat a zvolit půjčku s výhodnými parametry a nízkými splátkami, která vám bude vyhovovat? Nabízíme několik rad, jak vybírat nebankovní půjčky.

Celá aktualita

Rychlá půjčka? Slovo „investor“ by vás mělo odradit

19.08.2016

Když rychlá půjčka před výplatou, tak raději osvědčená a krytá stabilní společností. To je základ, pokud se nechcete dostat do nepříjemných dluhů, které si nezaviníte sami.

Celá aktualita

Předražené telefonní linky? U rychlých půjček bohužel stále problém

10.08.2016

Výplata za týden a vy zrovna nutně potřebujete pár tisíc. Někdo to řeší půjčkou od kamaráda, jiný i když nerad, sáhne do úspor. Jedno z řešení je také rychlá půjčka, často příznačně nazývána jako „půjčka před výplatou“. Jde o mikroúvěr, kdy do pár minut získáte pár tisíc korun s tím, že do měsíce celou částku splatíte, v nerozšířenějším případě právě hned po výplatě.

Celá aktualita
Všechny aktuality