Úspory.cz >> Půjčky >> 4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022 Půjčky Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Nejdůležitější pravidlo při výběru výhodné půjčky zní, nikdy nespěchejte. Špatná a unáhlená volba může v tomto konkrétním případě vést k vážným finančním potížím. Předejdete jim jen zodpovědným přístupem. 

Začít může tak, že se zamyslíte nad tím, zda půjčku plánujete použít na smysluplnou věc a zda její splácení zásadním způsobem nenaruší váš rodinný rozpočet.

Jak získat půjčku bezpečně a s jistotu

To, že požádáte o půjčku neznamená, že ji dostanete. Bankovní a nebankovní poskytovatelé každého žadatele prověřují. Zajímají se nejen o stávající finanční situaci, ale prostřednictvím registrů dlužníků hodnotí rovněž jejich platební historii i morálku. Malý problém se splácením půjčky před deseti lety může být důvodem zamítnutí žádosti.

Na půjčku je dobré být připraven. Za prvé kriticky zhodnoťte současný stav osobních financí. Je váš příjem dostatečně vysoký? Jaké vysoké jsou vaše stálé výdaje? Jakou zátěž splátka představuje pro váš běžný rozpočet? Jste schopni svůj příjem doložit a jak? Máte uhrazené závazky, splácíte všechny půjčky dle podmínek a tak dále.

Své šance na získání půjčky zvýšíte tím, že budete mít v bezchybném stavu nejen stávající finance, ale i finanční historii. Rovněž si k ruce připravte potřebné dokumenty. Většinou jsou potřeba jeden až dva osobní doklady a potvrzení o příjmu. 

Je lepší bankovní nebo nebankovní půjčka a proč

Dnes už nelze jednoznačně říci, že by bankovní půjčky byly lepší, výhodnější a levnější. Po uvedení zákona o spotřebitelském úvěru se český trh s půjčkami vytřídil a zbavil nejhorších hráčů. Nebankovní poskytovatelé naopak stále častěji přichází s půjčkami srovnatelnými s bankovními jak z pohledu podmínek, tak i bezpečnosti. 

Důležitější je vybrat takovou půjčku, která odpovídá požadavkům a potřebám, a zároveň se jedná o bezpečný produkt s maximálně výhodnými podmínkami.

Výhodná půjčka díky porovnání online

Praktickým pomocníkem při výběru půjčky jsou online srovnávače. Na jednom místě najdete desítky půjček od prověřených poskytovatelů z řad bankovních i nebankovních společností. Nicméně vždy mějte na paměti, že je je třeba detaily každé z nabídek projet a ověřit si její podmínky.

Při srovnávání půjček se zaměřte na vlastnosti a podmínky půjček. Vedle úrokové sazby, jež není jediným vypovídajícím ukazatelem, sledujte především RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů a další náklady spojené s půjčkou. Nízký úrok ve spojení s vysokými poplatky za sjednání i vedení půjčky už tak výhodně znít nebude. O něco vyšší úrok ale bez dalších poplatků tak může vycházet výrazně výhodněji.

Dvakrát měřte, jednou řežte

Před podpisem si důkladně řádek po řádku přečtěte smlouvu o úvěru včetně všeobecných smluvních podmínek. Smlouvu podepište pouze tehdy, pokud všemu perfektně rozumíte a nenarazili jste na žádný zádrhel. 

Sledujte přístup poskytovatele půjčky. Ptejte se, pokud je vám cokoliv nejasné. Zodpovědný a spolehlivý poskytovatel vám vždy ochotně poskytne odpovědi na vaše otázky, a pokud ne, je to varování a známka obrátit se na někoho jiného.

Věnujte výběru půjčky potřebný čas. Nespěchejte. Zjistěte si veškeré údaje, propočítejte si, na kolik vás půjčka ve výsledku vyjde. Ušetřených několik minut za případné potíže nestojí.

Štítky: jak získat půjčku | nebankovní půjčka | výhodná půjčka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita
Všechny aktuality