Úspory.cz >> Půjčky >> 4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022 Půjčky Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Nejdůležitější pravidlo při výběru výhodné půjčky zní, nikdy nespěchejte. Špatná a unáhlená volba může v tomto konkrétním případě vést k vážným finančním potížím. Předejdete jim jen zodpovědným přístupem. 

Začít může tak, že se zamyslíte nad tím, zda půjčku plánujete použít na smysluplnou věc a zda její splácení zásadním způsobem nenaruší váš rodinný rozpočet.

Jak získat půjčku bezpečně a s jistotu

To, že požádáte o půjčku neznamená, že ji dostanete. Bankovní a nebankovní poskytovatelé každého žadatele prověřují. Zajímají se nejen o stávající finanční situaci, ale prostřednictvím registrů dlužníků hodnotí rovněž jejich platební historii i morálku. Malý problém se splácením půjčky před deseti lety může být důvodem zamítnutí žádosti.

Na půjčku je dobré být připraven. Za prvé kriticky zhodnoťte současný stav osobních financí. Je váš příjem dostatečně vysoký? Jaké vysoké jsou vaše stálé výdaje? Jakou zátěž splátka představuje pro váš běžný rozpočet? Jste schopni svůj příjem doložit a jak? Máte uhrazené závazky, splácíte všechny půjčky dle podmínek a tak dále.

Své šance na získání půjčky zvýšíte tím, že budete mít v bezchybném stavu nejen stávající finance, ale i finanční historii. Rovněž si k ruce připravte potřebné dokumenty. Většinou jsou potřeba jeden až dva osobní doklady a potvrzení o příjmu. 

Je lepší bankovní nebo nebankovní půjčka a proč

Dnes už nelze jednoznačně říci, že by bankovní půjčky byly lepší, výhodnější a levnější. Po uvedení zákona o spotřebitelském úvěru se český trh s půjčkami vytřídil a zbavil nejhorších hráčů. Nebankovní poskytovatelé naopak stále častěji přichází s půjčkami srovnatelnými s bankovními jak z pohledu podmínek, tak i bezpečnosti. 

Důležitější je vybrat takovou půjčku, která odpovídá požadavkům a potřebám, a zároveň se jedná o bezpečný produkt s maximálně výhodnými podmínkami.

Výhodná půjčka díky porovnání online

Praktickým pomocníkem při výběru půjčky jsou online srovnávače. Na jednom místě najdete desítky půjček od prověřených poskytovatelů z řad bankovních i nebankovních společností. Nicméně vždy mějte na paměti, že je je třeba detaily každé z nabídek projet a ověřit si její podmínky.

Při srovnávání půjček se zaměřte na vlastnosti a podmínky půjček. Vedle úrokové sazby, jež není jediným vypovídajícím ukazatelem, sledujte především RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů a další náklady spojené s půjčkou. Nízký úrok ve spojení s vysokými poplatky za sjednání i vedení půjčky už tak výhodně znít nebude. O něco vyšší úrok ale bez dalších poplatků tak může vycházet výrazně výhodněji.

Dvakrát měřte, jednou řežte

Před podpisem si důkladně řádek po řádku přečtěte smlouvu o úvěru včetně všeobecných smluvních podmínek. Smlouvu podepište pouze tehdy, pokud všemu perfektně rozumíte a nenarazili jste na žádný zádrhel. 

Sledujte přístup poskytovatele půjčky. Ptejte se, pokud je vám cokoliv nejasné. Zodpovědný a spolehlivý poskytovatel vám vždy ochotně poskytne odpovědi na vaše otázky, a pokud ne, je to varování a známka obrátit se na někoho jiného.

Věnujte výběru půjčky potřebný čas. Nespěchejte. Zjistěte si veškeré údaje, propočítejte si, na kolik vás půjčka ve výsledku vyjde. Ušetřených několik minut za případné potíže nestojí.

Štítky: jak získat půjčku | nebankovní půjčka | výhodná půjčka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021

Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Celá aktualita

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita
Všechny aktuality