Úspory.cz >> Půjčky >> 4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022 Půjčky Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Nejdůležitější pravidlo při výběru výhodné půjčky zní, nikdy nespěchejte. Špatná a unáhlená volba může v tomto konkrétním případě vést k vážným finančním potížím. Předejdete jim jen zodpovědným přístupem. 

Začít může tak, že se zamyslíte nad tím, zda půjčku plánujete použít na smysluplnou věc a zda její splácení zásadním způsobem nenaruší váš rodinný rozpočet.

Jak získat půjčku bezpečně a s jistotu

To, že požádáte o půjčku neznamená, že ji dostanete. Bankovní a nebankovní poskytovatelé každého žadatele prověřují. Zajímají se nejen o stávající finanční situaci, ale prostřednictvím registrů dlužníků hodnotí rovněž jejich platební historii i morálku. Malý problém se splácením půjčky před deseti lety může být důvodem zamítnutí žádosti.

Na půjčku je dobré být připraven. Za prvé kriticky zhodnoťte současný stav osobních financí. Je váš příjem dostatečně vysoký? Jaké vysoké jsou vaše stálé výdaje? Jakou zátěž splátka představuje pro váš běžný rozpočet? Jste schopni svůj příjem doložit a jak? Máte uhrazené závazky, splácíte všechny půjčky dle podmínek a tak dále.

Své šance na získání půjčky zvýšíte tím, že budete mít v bezchybném stavu nejen stávající finance, ale i finanční historii. Rovněž si k ruce připravte potřebné dokumenty. Většinou jsou potřeba jeden až dva osobní doklady a potvrzení o příjmu. 

Je lepší bankovní nebo nebankovní půjčka a proč

Dnes už nelze jednoznačně říci, že by bankovní půjčky byly lepší, výhodnější a levnější. Po uvedení zákona o spotřebitelském úvěru se český trh s půjčkami vytřídil a zbavil nejhorších hráčů. Nebankovní poskytovatelé naopak stále častěji přichází s půjčkami srovnatelnými s bankovními jak z pohledu podmínek, tak i bezpečnosti. 

Důležitější je vybrat takovou půjčku, která odpovídá požadavkům a potřebám, a zároveň se jedná o bezpečný produkt s maximálně výhodnými podmínkami.

Výhodná půjčka díky porovnání online

Praktickým pomocníkem při výběru půjčky jsou online srovnávače. Na jednom místě najdete desítky půjček od prověřených poskytovatelů z řad bankovních i nebankovních společností. Nicméně vždy mějte na paměti, že je je třeba detaily každé z nabídek projet a ověřit si její podmínky.

Při srovnávání půjček se zaměřte na vlastnosti a podmínky půjček. Vedle úrokové sazby, jež není jediným vypovídajícím ukazatelem, sledujte především RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů a další náklady spojené s půjčkou. Nízký úrok ve spojení s vysokými poplatky za sjednání i vedení půjčky už tak výhodně znít nebude. O něco vyšší úrok ale bez dalších poplatků tak může vycházet výrazně výhodněji.

Dvakrát měřte, jednou řežte

Před podpisem si důkladně řádek po řádku přečtěte smlouvu o úvěru včetně všeobecných smluvních podmínek. Smlouvu podepište pouze tehdy, pokud všemu perfektně rozumíte a nenarazili jste na žádný zádrhel. 

Sledujte přístup poskytovatele půjčky. Ptejte se, pokud je vám cokoliv nejasné. Zodpovědný a spolehlivý poskytovatel vám vždy ochotně poskytne odpovědi na vaše otázky, a pokud ne, je to varování a známka obrátit se na někoho jiného.

Věnujte výběru půjčky potřebný čas. Nespěchejte. Zjistěte si veškeré údaje, propočítejte si, na kolik vás půjčka ve výsledku vyjde. Ušetřených několik minut za případné potíže nestojí.

Štítky: jak získat půjčku | nebankovní půjčka | výhodná půjčka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality