Úspory.cz >> Půjčky >> 5 tipů, jak se zbavit vánoční půjčky
Aktuality

5 tipů, jak se zbavit vánoční půjčky

08.01.2016 Půjčky Vánoce jsou obdobím klidu a míru, říká se. Zároveň se však jedná o období, kdy peníze utrácíme rychleji a lehkovážněji než obvykle. Sváteční nálada ve spojení s touhou obdarovat své milované nejlepšími dárky mnoho lidí dovede k ne příliš výhodným půjčkám. Po novém roce je však čeká rozčarování.

Ať už vám úvěrová společnost slibuje cokoliv, jednu věc vyvrátit nedokáže. Žádná půjčka není zadarmo a všechny půjčky je nutné splatit. Pokud už jste se nechali přesvědčit a vzali jste si vánoční půjčku na dárky, nejpozději v lednu vás bude čekat první splátka. S největší pravděpodobností si trochu zanadáváte, že jste se nechali unést. Nemá smysl si však své rozhodnutí dlouhodobě vyčítat, vrátit už jej stejně nedokážete. Lepší je začít danou situaci okamžitě řešit a dluhové zátěže v podobě vánoční půjčky se zbavit co nejrychleji.

1. Pročtěte si smlouvu o půjčce

Je možné, že jste si ve své slavnostní vánoční náladě smlouvu o půjčce řádně nepřečetli. Proto se k ní vraťte nyní a zjistěte, za jakých podmínek jste půjčku uzavřeli. Důležitá je měsíční úroková sazba, RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, možnosti předčasného splacení či sankce za pozdní splátky. Podle informací zjistíte, zda je úroková sazba výhodná, či se spíše vyplatí půjčku splatit předčasně. Pozor ale na poplatky za předčasné splacení, které mohou půjčku i prodražit.

2. Získejte přehled nad svými závazky

Kývli jste na nevýhodnou půjčku nebo jich máte dokonce více? Účinným řešením je méně výhodnou půjčku refinancovat. Půjčku lze totiž poměrně jednoduše převést k jiné úvěrové společnosti, pokud vám nabídne výhodnější podmínky. Máte-li půjček vícero, zamyslete se nad možností sjednocení čili konsolidací půjček. Díky konsolidaci své půjčky sjednotíte do jedné, čímž ušetříte na poplatcích a často získáte i výhodnější a hlavně jednotnou úrokovou sazbu.

3. Nevytloukejte klín klínem

Mezi lidmi se rozmohl velký nešvar. Nebojí si brát půjčky jako na běžícím páse, a když nemají na jejich splátky, vezmou si půjčku na splátku, nebo je nesplácí vůbec. Tento způsob je nejsnazší a nejrychlejší cestou, jak se osobně seznámit s exekutory. A věřte, že se nebude jednat o přátelské setkání. Mnohem lepší je zvážit stávající situaci, případně se poradit s finančním odborníkem. Někdy stačí se uskromnit a na čas slevit ze svých nároků.

Rozumným řešením je rovněž výše uvedené refinancování či konsolidace půjček. Případně oslovte úvěrovou společnost a domluvte se na snížení splátek či prodloužení doby splatnosti. Vše je lepší než neustálé zvyšování dluhové zátěže.

4. Půjčky splácejte včas a řádně

Koupili byste si raději něco pěkného na sebe nebo na vás “mrká” nový telefon? Půjčka vám přece neuteče… Zapomeňte na to a měsíční splátky splácejte vždy řádně v termínu. Za opožděné splátky si úvěrové společnosti rády naúčtují nemalé poplatky. Vysněný telefon či nový kousek do šatníku by vás nakonec přišel dráže, než si umíte představit. Jak se říká “po práci zábava”. Nejprve tedy uhraďte své závazky, a až poté se bavte. A navíc mnohé společnosti za řádné splácení nabízí zajímavé odměny.

5. Poraďte se s odborníky

Život nás vede různými cestami a zabloudit je snadné. Pokud jste sešli z cesty a dluhy vám přerostly přes hlavu, nebojte se zajít za odborníky. Existují poradny při finanční tísni, kde vám školení pracovníci poradí s nalezením nejlepšího způsobu řešení těžké životní situace a s ní i nové nezadlužené cesty životem.

Přemýšlíte nad půjčkou? Půjčka může být dobrým pomocníkem, vyberte si však správně z nabídky ověřených společností na Úspory.cz.

Štítky: jak se zbavit vánoční půjčky | konsolidace půjček | půjčky a úroková sazba | půjčky online | refinancování půjček | vánoční půjčka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19