Úspory.cz >> Půjčky >> Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?
Aktuality

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019 Půjčky Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Úroková sazba určovaná Českou národní bankou (ČNB) se pohybuje na nižší úrovni okolo 1,75 %. Naposledy ČNB zvyšovala úrokovou sazbu loni v listopadu a to o 0,25 %. Díky zachování úrokových sazeb se čeští klienti letos dočkají zajímavých akčních nabídek. K tomu přidejme silné konkurenční prostředí a hned máme dvě hlavní příčiny vedoucí ke snižování úroků u půjček a zvyšování úrokové sazby u spořicích účtů. Způsobů, jak získat nové zákazníky, totiž ubývá, a banky musí přistupovat k méně oblíbeným krokům.

Zájem o půjčky mírně klesá

Některé banky potvrzují, že zájem o půjčky mírně klesá už od roku 2016. Příčinou je vývoj na trhu. Úrokové sazby jsou nízké a nové nabídky na půjčky nejsou tak výhodné, aby zákazníci přešli k jiné bance. Například Equa bank nabízí půjčky s úrokovou sazbou od 4,8 %, což je o více než jeden procentní bod méně než dosud.

 

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

„Prodeje spotřebitelských půjček přibližně od léta 2016 zpomalují. Loňský rok byl dokonce celkově slabší než rok předchozí. Je to dáno především tím, že Češi úvěry financují hlavně zboží dlouhodobé spotřeby, jako vybavení a rekonstrukce domácnosti nebo pořízení automobilu. Lidé si tak půjčují vyšší částky, které déle splácí,” říká Ondřej Hák z Equa bank a dodává: „Za sníženým meziročním objemem půjček stojí i vysoká konkurence a nízké úrokové sazby. Nové nabídky klienty už k refinancování tolik nelákají. V Equa bank jsme se proto rozhodli stávající nabídku půjček ještě více zatraktivnit a významně snižujeme úrokové sazby.”

 

Moneta Money Bank jde ještě níže a nabízí půjčku s historicky nejnižší sazbou od 3,9 %. Zájemci si mohou půjčit až 800 000 korun se splatností až na 10 let. „Snížení sazeb u našich spotřebitelských úvěrů je marketingovou akcí s cílem ještě více zatraktivnit naši nabídku a posílit pozici na trhu v rámci hospodářské soutěže. Díky naší výhodné nabídce mohou lidé financovat za opravdu výhodných podmínek například rekonstrukci bydlení, pořízení automobilu nebo studijní pobyt,“ uvedl Tomáš Kostrhoun z Moneta Money Bank. 

Konkurenční boj přitvrzuje

Ačkoliv se banky chovají podobně, žádná z nich nepřizná pravý důvod změny strategie na trhu. „Žádné dvě banky na trhu nejsou stejné, každá jedna má svůj specifický obchodní model, který se liší od obchodního modelu všech ostatních bank. Výčet a váha argumentů, které banky vedou ke změnám v nastavení úrokových sazeb, jsou proto případ od případu odlišné, proto je téměř nemožné zobecňovat,“ vysvětluje Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA). 

 

Chování bank sice nelze zobecňovat, to však neznamená, že nenajdou pár společných důvodů. Bank je na trhu velké množství a získat nové zákazníky je stále těžší. Obzvlášť, když si mezi sebou nebojí přetahovat klienty na základě lepších a levnějších nabídek. Banky jsou prostě na lovu, chtějí si udržet stávající zákazníky a získat nové pod svá křídla.

 

Aktuálně nejnižší úrok však nenabízí banka či nebankovní společnosti, ale zprostředkovatel stále vyhledávanějších půjček mezi lidmi společnost Zonky. Ta na svých stránkách láká na půjčky s úrokovou sazbou již od 2,99 %. „Nově se sazbou začínající na 2,99 procenta Zonky potvrzuje nejnižší sazbu půjčky na trhu. Vždy samozřejmě s ohledem na kreditní riziko zákazníků, které je u nás na prvním místě,” upozorňuje Pavel Novák ze Zonky.

Spořicí účty s úrokem 3 %

Daleko zajímavají začínají vypadate také spořicí účty, které v posledních letech ztratily lesk. Úrokové sazb maximálně do 1 % totiž žádné velké nadšení nevzbuzují. To se ale v posledních měsících začíná měnit. Například Fio bank zvyšuje u spořicích účtu úrokovou sazbu společně s výší uložených prostředků.

 

Aktuálně nejvýhodnější spořicí účet nabízí Raiffeisenbank. Ta ve svých reklamních spotech od 1. ledna letošního roku láká nové zákazníky na úrokovou sazbu 3 %. Nabídka však platí pouze pro nové zákazníky, kteří si založí osobní bankovní účet eKonto Komplet nebo eKonto Smart a na spořicí účet si vloží nejméně 150 000 korun na dobu alespoň 6 měsíců.

 

Jakkoliv zní vyšší úrokové sazby skvěle, na velké oslavy to bohužel není. Důvodem je inflace, která v lednu zaznamenala meziroční nárůst na 2,5 %. “Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový náraz v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. S výjimkou krátkodobé akce Raiffeisenbank budou lidé na svých spořicích účtech spíše ztrácet než vydělávat.

 

„Inflace se bude letos pohybovat zřetelně nad dvěma procenty a není žádná šance, že by se k ní mohly sazby na spořicích účtech nějak přiblížit. Sazby z vkladu jsou ovlivněny především základní úrokovou sazbou nastavovanou centrální bankou, teď je na 1,75 procenta. A i kdyby vyrostla ke dvěma procentům, stejně to nebude na inflaci stačit. Nehledě na to, že průměr trhu spořicích účtů je těmto hodnotám ještě na hony vzdálen,“ uvedl Martin Mašát, říká manažer ve společnosti Partners investiční společnosti.

 

Hodnocení článku:

Podobné články

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality