Úspory.cz >> Půjčky >> Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019 Půjčky Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Úroková sazba určovaná Českou národní bankou (ČNB) se pohybuje na nižší úrovni okolo 1,75 %. Naposledy ČNB zvyšovala úrokovou sazbu loni v listopadu a to o 0,25 %. Díky zachování úrokových sazeb se čeští klienti letos dočkají zajímavých akčních nabídek. K tomu přidejme silné konkurenční prostředí a hned máme dvě hlavní příčiny vedoucí ke snižování úroků u půjček a zvyšování úrokové sazby u spořicích účtů. Způsobů, jak získat nové zákazníky, totiž ubývá, a banky musí přistupovat k méně oblíbeným krokům.

Zájem o půjčky mírně klesá

Některé banky potvrzují, že zájem o půjčky mírně klesá už od roku 2016. Příčinou je vývoj na trhu. Úrokové sazby jsou nízké a nové nabídky na půjčky nejsou tak výhodné, aby zákazníci přešli k jiné bance. Například Equa bank nabízí půjčky s úrokovou sazbou od 4,8 %, což je o více než jeden procentní bod méně než dosud.

 

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

„Prodeje spotřebitelských půjček přibližně od léta 2016 zpomalují. Loňský rok byl dokonce celkově slabší než rok předchozí. Je to dáno především tím, že Češi úvěry financují hlavně zboží dlouhodobé spotřeby, jako vybavení a rekonstrukce domácnosti nebo pořízení automobilu. Lidé si tak půjčují vyšší částky, které déle splácí,” říká Ondřej Hák z Equa bank a dodává: „Za sníženým meziročním objemem půjček stojí i vysoká konkurence a nízké úrokové sazby. Nové nabídky klienty už k refinancování tolik nelákají. V Equa bank jsme se proto rozhodli stávající nabídku půjček ještě více zatraktivnit a významně snižujeme úrokové sazby.”

 

Moneta Money Bank jde ještě níže a nabízí půjčku s historicky nejnižší sazbou od 3,9 %. Zájemci si mohou půjčit až 800 000 korun se splatností až na 10 let. „Snížení sazeb u našich spotřebitelských úvěrů je marketingovou akcí s cílem ještě více zatraktivnit naši nabídku a posílit pozici na trhu v rámci hospodářské soutěže. Díky naší výhodné nabídce mohou lidé financovat za opravdu výhodných podmínek například rekonstrukci bydlení, pořízení automobilu nebo studijní pobyt,“ uvedl Tomáš Kostrhoun z Moneta Money Bank. 

Konkurenční boj přitvrzuje

Ačkoliv se banky chovají podobně, žádná z nich nepřizná pravý důvod změny strategie na trhu. „Žádné dvě banky na trhu nejsou stejné, každá jedna má svůj specifický obchodní model, který se liší od obchodního modelu všech ostatních bank. Výčet a váha argumentů, které banky vedou ke změnám v nastavení úrokových sazeb, jsou proto případ od případu odlišné, proto je téměř nemožné zobecňovat,“ vysvětluje Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA). 

 

Chování bank sice nelze zobecňovat, to však neznamená, že nenajdou pár společných důvodů. Bank je na trhu velké množství a získat nové zákazníky je stále těžší. Obzvlášť, když si mezi sebou nebojí přetahovat klienty na základě lepších a levnějších nabídek. Banky jsou prostě na lovu, chtějí si udržet stávající zákazníky a získat nové pod svá křídla.

 

Aktuálně nejnižší úrok však nenabízí banka či nebankovní společnosti, ale zprostředkovatel stále vyhledávanějších půjček mezi lidmi společnost Zonky. Ta na svých stránkách láká na půjčky s úrokovou sazbou již od 2,99 %. „Nově se sazbou začínající na 2,99 procenta Zonky potvrzuje nejnižší sazbu půjčky na trhu. Vždy samozřejmě s ohledem na kreditní riziko zákazníků, které je u nás na prvním místě,” upozorňuje Pavel Novák ze Zonky.

Spořicí účty s úrokem 3 %

Daleko zajímavají začínají vypadate také spořicí účty, které v posledních letech ztratily lesk. Úrokové sazb maximálně do 1 % totiž žádné velké nadšení nevzbuzují. To se ale v posledních měsících začíná měnit. Například Fio bank zvyšuje u spořicích účtu úrokovou sazbu společně s výší uložených prostředků.

 

Aktuálně nejvýhodnější spořicí účet nabízí Raiffeisenbank. Ta ve svých reklamních spotech od 1. ledna letošního roku láká nové zákazníky na úrokovou sazbu 3 %. Nabídka však platí pouze pro nové zákazníky, kteří si založí osobní bankovní účet eKonto Komplet nebo eKonto Smart a na spořicí účet si vloží nejméně 150 000 korun na dobu alespoň 6 měsíců.

 

Jakkoliv zní vyšší úrokové sazby skvěle, na velké oslavy to bohužel není. Důvodem je inflace, která v lednu zaznamenala meziroční nárůst na 2,5 %. “Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový náraz v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012,“ vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. S výjimkou krátkodobé akce Raiffeisenbank budou lidé na svých spořicích účtech spíše ztrácet než vydělávat.

 

„Inflace se bude letos pohybovat zřetelně nad dvěma procenty a není žádná šance, že by se k ní mohly sazby na spořicích účtech nějak přiblížit. Sazby z vkladu jsou ovlivněny především základní úrokovou sazbou nastavovanou centrální bankou, teď je na 1,75 procenta. A i kdyby vyrostla ke dvěma procentům, stejně to nebude na inflaci stačit. Nehledě na to, že průměr trhu spořicích účtů je těmto hodnotám ještě na hony vzdálen,“ uvedl Martin Mašát, říká manažer ve společnosti Partners investiční společnosti.

 

Hodnocení článku:

Podobné články

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021

Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Celá aktualita

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita
Všechny aktuality