Úspory.cz >> Půjčky >> Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce
Aktuality

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019 Půjčky Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Zákon totiž nedosáhne na všechny neférové poskytovatele půjček a nepozornost vás může stát spoustu starostí.

Firma není člověk

Už téměř dva roky chrání dlužníky zákon o spotřebitelském úvěru, který omezil přísné sankce poskytovatelů úvěrů, zpřehlednil porovnání jednotlivých půjček a dopřál žadatelům až dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou, kdy mohou odstoupit od smlouvy.

Jenže to platí právě a pouze pro spotřebitelské úvěry. Půjčky pro firmy a podnikatele zákon nereguluje. Obchodníci tak musí počítat s tím, že i nadále mohou narazit na lichvářské praktiky, jakou jsou skryté sankce a poplatky nebo úmyslně nepřehledné porovnání úvěrů se zavádějícím RPSN.

Úvěroví predátoři

Pokud i přesto počítáte s podnikatelskou půjčkou, měli byste zbystřit a zaměřit se i na zdánlivé detaily nabízeného produktu. Zejména jde o nejrůznější poplatky a smluvní sankce. A nezáleží jen na jejich výši, ale i na důvodech, které si věřitel stanoví pro jejich uplatnění.

„ Jejich taktikou často bývá navenek prezentovat velmi příznivé úrokové sazby, ale hluboko ve smluvních podmínkách ukrývat enormní pokuty, a to i za maličkosti. Třeba za opožděnou splátku i za to, že klient toto opoždění nenahlásil dopředu,“ vysvětluje Anna Bláhová, šéfka zákaznického oddělení Zonky.

Mediálně známý je případ, kdy poskytovatel lákal své oběti na relativně nízký úrok s jediným cílem – dostat se k nemovitosti dlužníka. Další možností, jak mohou někteří poskytovatelé půjček zneužívat důvěru klienta, jsou různé formulace ve smlouvě, na základě kterých se nízké a marketingově lákavé úrokové sazby po prvním roce splácení výrazně navýší.

Férový poskytovatel

Nejlepším vodítkem pro žadatele o spotřebitelský úvěr je opět zákon. Půjčky totiž mohly donedávna svobodně nabízet tisíce poskytovatelů. „Dnes už musí mít licenci od České národní banky. Náročným podmínkám pro její získání nakonec vyhovělo jen několik desítek z nich, a tak se trh výrazně pročistil,“ říká Bláhová. Serióznost každého z nebankovních poskytovatelů úvěrů si tak klient může sám ověřit na internetových stránkách ČNB.

Jenže stejně jako u regulace sankcí ani tady neplatí zákonné pravidlo pro podnikatelské úvěry. Obchodníkům tak nezbývá, než si firmy, od kterých si půjčují, sami pečlivě prověřit. Obecně přitom platí, že kvalitní smlouva o úvěru je jednoduchá a ve všech bodech srozumitelná. Poskytovatel je transparentní a nezdráhá se podmínky volně publikovat na internetu. Naproti tomu složité, nesrozumitelné a nápadně „výhodné“ smlouvy mohou skrývat velký problém.

Hodnocení článku:

Podobné články

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality