Úspory.cz >> Půjčky >> Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022 Půjčky V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Banky a nebankovní společnosti denně vyhodnocují velké množství žádostí o půjčku. Větší část zamítnou. Důvodem je nedostatečná bonita, která vyjadřuje schopnost splácet zvolený úvěr. 

Zdaleka ne každý žadatel si umí spočítat, zda je schopen půjčku splatit. Mnozí si uvědomují, že to nedokáží, přesto o půjčku žádají. Spousta z nich je zadlužená jinde, avšak opakovaně žádají o nové půjčku. Registry dlužníků chrání nejen poskytovatele, ale i samotné žadatele před předlužením.

Co je úvěrový registr

Takzvané registry dlužníků (také úvěrové registry) slouží k tomu, aby půjčku nezískali ti lidé, kteří si ji z různých důvodů nemohou dovolit. Záznam v registru ale může mít i opačný efekt a může poukázat i na vysokou bonitu žadatele.

Registry shromažďují informace o lidech, kteří spláceli nebo splácí nějaký druh úvěru. Může jít o spotřebitelský úvěr, kreditní karty, hypotéky či leasing a podobně. Některé obsahují jen informace o nesplacených úvěrech, jiné umožňují nahlédnout na kompletní úvěrovou historii žadatele.

Při prověřování bonity žadatele poskytovatel v registru dlužníků snadno zjistí, zda závazky splácí, zda byl někdy v prodlení a jak často či je dokonce stále někde dlužen. Je varován a problematickému klientovi se vyhne. Ale ani bohatá úvěrová historie přitom není na škodu. Pokud prověřovaný své dluhy řádně splácí, je to pro poskytovatele dobrá zpráva.

V registrech dlužníků jsou vedeny i záznamy neúspěšných žádostí. Narazí-li poskytovatel u nového žadatele na několik takových žádostí, lze to brát jako varování.

Jaké druhy registrů dlužníků existují

Informace do úvěrových registrů dodávají samotní poskytovatelé. Mezi sebou tak sdílí údaje o klientech a vzájemně se varují před rizikovými jedinci. Existují 3 největší registry - SOLUS, BRKI a NRKI.

SOLUS

Banky i nebankovní společnosti mohou nahlížet do registru známého pod zkratkou SOLUS, která znamená Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům. Sdružení zahrnuje nejen banky a nebankovní úvěrové společnosti, ale taktéž poskytovatele telekomunikačních služeb, dodavatele energií a dalších podobných institucí. 

SOLUS představuje výhradně negativní registr. Dlužník se do něj dostane, dostane-li se do prodlení se splácením půjčky či jiného závazku, například účtu za energie. Do registru se tak můžete dostat též v případě neuhrazení nedoplatku za plyn či měsíčního paušál u mobilního operátora.

BRKI a NRKI

Pod zkratkou BRKI se ukrývá Bankovní registr klientských informací. Spravují jej banky a obsahuje informace čistě o bankovních úvěrech poskytnutých fyzickým osobám, občanům či podnikatelům.

NRKI představuje Nebankovní registr klientských informací a zaznamenává informace o půjčkách sjednaných u nebankovních společností. Obsahuje záznamy jak o fyzických, tak i o právnických osobách. 

BRKI i NRKI obsahují negativní i pozitivní informace, které se aktualizují pravidelně každý měsíc a vložená data jsou v registrech uchovávaná po dobu čtyř let od ukončení smluvního vztahu mezi bankou a klientem (tedy až do uhrazení závazku).

Jak zjistit, zda nemáte záznam v úvěrovém registru

Do úvěrových registrů smí nahlížet i běžní lidé, kteří si chtějí ověřit, jak na tom jsou. Pomoc nabízí webové stránky kolikmam.cz, na nichž lze žádat o výpis finančních závazků z registrů BRKI a NRKI, Centrální evidence exekucí i Insolvenčního rejstříku. Dále pak NejsemDlužník.cz, který zprostředkovává výpis z registru SOLUS, Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku.

Na stránce kolikmam.cz můžete využít například výhodný balíček #Kolikmam 365 zahrnující 4 společné výpisy v roce, sledování trendu hodnocení, hlídání změn na datech v registrech i v prostředí internetu nebo souhrnný výpis Můj kredit.

Podrobné informace o ověření vlastní platební historie včetně slevového kódu ve výši 10 % na Můj kredit najdete v článku Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech.

Na co si dát pozor při ověřování bonity

Všechny výše uvedené úvěrové registry jsou využívané bankami i některými nebankovními společnostmi a poskytují seriózní informace. Při prověřování vlastní bonity se obraťte pouze na ně. Vedle nich existují i registry dlužníků, jejichž služby není doporučeno využívat.

Za takový pochybný registr je považován například Centrální registr dlužníků (CERD), který je obviňován z používání klamavých praktik. Významnější finanční instituce s ním odmítají spolupracovat ani neuznávají jím vydaná potvrzení o bezdlužnosti.

Hodnocení článku:

Podobné články

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita
Všechny aktuality