Úspory.cz >> Půjčky >> Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022 Půjčky V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Banky a nebankovní společnosti denně vyhodnocují velké množství žádostí o půjčku. Větší část zamítnou. Důvodem je nedostatečná bonita, která vyjadřuje schopnost splácet zvolený úvěr. 

Zdaleka ne každý žadatel si umí spočítat, zda je schopen půjčku splatit. Mnozí si uvědomují, že to nedokáží, přesto o půjčku žádají. Spousta z nich je zadlužená jinde, avšak opakovaně žádají o nové půjčku. Registry dlužníků chrání nejen poskytovatele, ale i samotné žadatele před předlužením.

Co je úvěrový registr

Takzvané registry dlužníků (také úvěrové registry) slouží k tomu, aby půjčku nezískali ti lidé, kteří si ji z různých důvodů nemohou dovolit. Záznam v registru ale může mít i opačný efekt a může poukázat i na vysokou bonitu žadatele.

Registry shromažďují informace o lidech, kteří spláceli nebo splácí nějaký druh úvěru. Může jít o spotřebitelský úvěr, kreditní karty, hypotéky či leasing a podobně. Některé obsahují jen informace o nesplacených úvěrech, jiné umožňují nahlédnout na kompletní úvěrovou historii žadatele.

Při prověřování bonity žadatele poskytovatel v registru dlužníků snadno zjistí, zda závazky splácí, zda byl někdy v prodlení a jak často či je dokonce stále někde dlužen. Je varován a problematickému klientovi se vyhne. Ale ani bohatá úvěrová historie přitom není na škodu. Pokud prověřovaný své dluhy řádně splácí, je to pro poskytovatele dobrá zpráva.

V registrech dlužníků jsou vedeny i záznamy neúspěšných žádostí. Narazí-li poskytovatel u nového žadatele na několik takových žádostí, lze to brát jako varování.

Jaké druhy registrů dlužníků existují

Informace do úvěrových registrů dodávají samotní poskytovatelé. Mezi sebou tak sdílí údaje o klientech a vzájemně se varují před rizikovými jedinci. Existují 3 největší registry - SOLUS, BRKI a NRKI.

SOLUS

Banky i nebankovní společnosti mohou nahlížet do registru známého pod zkratkou SOLUS, která znamená Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům. Sdružení zahrnuje nejen banky a nebankovní úvěrové společnosti, ale taktéž poskytovatele telekomunikačních služeb, dodavatele energií a dalších podobných institucí. 

SOLUS představuje výhradně negativní registr. Dlužník se do něj dostane, dostane-li se do prodlení se splácením půjčky či jiného závazku, například účtu za energie. Do registru se tak můžete dostat též v případě neuhrazení nedoplatku za plyn či měsíčního paušál u mobilního operátora.

BRKI a NRKI

Pod zkratkou BRKI se ukrývá Bankovní registr klientských informací. Spravují jej banky a obsahuje informace čistě o bankovních úvěrech poskytnutých fyzickým osobám, občanům či podnikatelům.

NRKI představuje Nebankovní registr klientských informací a zaznamenává informace o půjčkách sjednaných u nebankovních společností. Obsahuje záznamy jak o fyzických, tak i o právnických osobách. 

BRKI i NRKI obsahují negativní i pozitivní informace, které se aktualizují pravidelně každý měsíc a vložená data jsou v registrech uchovávaná po dobu čtyř let od ukončení smluvního vztahu mezi bankou a klientem (tedy až do uhrazení závazku).

Jak zjistit, zda nemáte záznam v úvěrovém registru

Do úvěrových registrů smí nahlížet i běžní lidé, kteří si chtějí ověřit, jak na tom jsou. Pomoc nabízí webové stránky kolikmam.cz, na nichž lze žádat o výpis finančních závazků z registrů BRKI a NRKI, Centrální evidence exekucí i Insolvenčního rejstříku. Dále pak NejsemDlužník.cz, který zprostředkovává výpis z registru SOLUS, Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku.

Na stránce kolikmam.cz můžete využít například výhodný balíček #Kolikmam 365 zahrnující 4 společné výpisy v roce, sledování trendu hodnocení, hlídání změn na datech v registrech i v prostředí internetu nebo souhrnný výpis Můj kredit.

Podrobné informace o ověření vlastní platební historie včetně slevového kódu ve výši 10 % na Můj kredit najdete v článku Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech.

Na co si dát pozor při ověřování bonity

Všechny výše uvedené úvěrové registry jsou využívané bankami i některými nebankovními společnostmi a poskytují seriózní informace. Při prověřování vlastní bonity se obraťte pouze na ně. Vedle nich existují i registry dlužníků, jejichž služby není doporučeno využívat.

Za takový pochybný registr je považován například Centrální registr dlužníků (CERD), který je obviňován z používání klamavých praktik. Významnější finanční instituce s ním odmítají spolupracovat ani neuznávají jím vydaná potvrzení o bezdlužnosti.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality