Úspory.cz >> Půjčky >> Češi a půjčky: Vyšší finanční gramotnost přináší ovoce
Aktuality

Češi a půjčky: Vyšší finanční gramotnost přináší ovoce

13.10.2015 Půjčky Finanční gramotnost Čechů se stále zlepšuje. Při výběru půjčky se více zajímají o smluvní podmínky a častěji si půjčují u společností s dobrou reputací. Naproti tomu se stále nechtějí pojišťovat pro případ neschopnosti splácet. Ukázaly to výsledky průzkumu nebankovní úvěrové společnosti Fair Credit.

V minulosti bývali Češi kritizováni za laxní přístup při výběru půjčky. Půjčku si často vybírali intuitivně a bez podrobného studia smluvních podmínek. Výsledkem byl nárůst dlužníků, kteří nedokázali půjčky řádně splácet. V posledních měsících se naštěstí ukazuje, že stále více Čechů se o půjčky a jejich podmínky zajímá podrobněji.

Na postoj Čechů k půjčkám se zaměřil celorepublikový průzkum společnosti Fair Credit, jehož se zúčastnilo více než 1 000 vybraných respondentů. Výsledky průzkumu jasně poukázaly na rostoucí finanční gramotnost a zodpovědnější přístup při výběru úvěrových produktů.

Na prvním místě je osobní přístup úvěrové společnosti, na druhém hodnota RPSN

O tom, že se přístup Čechů rapidně změnil, svědčí zodpovědný výběr úvěrové společnosti. Ubývá lidí, kteří si půjčku vezmou u jakékoliv společnosti, jenž je ochotná jim půjčku poskytnout, a to bez ohledu na podmínky. Pro pětinu Čechů je zásadní pověst úvěrové společnosti a většina se proto obrací na banky a ověřené nebankovní společnosti.

Na prvním místě mezi rohodujícími kritérii je neobvykle osobní přístup úvěrové společnosti, za nímž následuje hodnota RPSN. Do pozadí se tak posunula úroková sazba, která nevyjadřuje výhodnost úvěru tak přesně jako právě RPSN.

Více než 83 procent lidí pečlivě studie smluvní podmínky

Největší posun se ukázal při studiu smluvních podmínek. Zatímco v minulosti Češi podmínky téměř nečetli a smlouvu podepisovali v podstatě okamžitě, v současné době se podrobným studiem úvěrové smlouvy zabývá 83 procent osob. Pouze 3 procenta z dotázaných respondentů přiznalo, že podmínky nečtou vůbec, a každý sedmý Čech ji pouze lehce projede očima.

„Je dobře, že si Češi konečně důkladně pročítají smlouvy. Obrací se trend, kdy tomu bylo přesně naopak. Velký kus práce zde udělaly neziskové poradny a nejrůznější finanční portály svojí osvětou k finanční gramotnosti,” vysvětluje Tomáš Konvička ze společnosti Fair Credit.

Češi zapomínají na pojištění neschopnosti splácet

Poměrně velké nedostatky však panují v případě pojištění neschopnosti splácet. Toto pojištění má význam především u vyšších a dlouhodobých úvěrů, u kterých je riziko možných problémů se splácením v budoucnu vyšší.

Češi si neuvědomují, že jejich životní situace se může velmi rychle změnit. Stačí nečekaná ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc či trvalá invalidita v důsledku úrazu a na splátky náhle nezbývají peníze. Pojištění neschopnosti splácet je přitom ideálním způsobem, jak podobné životní situace vyřešit.

Z průzkumu vyplynulo, že většina Čechů sice má o tomto pojištění  alespoň základní povědomí, ale sjednávat si jej nechtějí. Cena za pojištění totiž navyšuje měsíční splátky. Pouze 3 respondenti z deseti by si pojištění sjednali a 36 procent o existenci tohoto pojištění nemá dokonce nejmenší tušení.

Svět půjček vám dnes a denně přiblížujeme na stránkách Úspory.cz. Zde si můžete nejen půjčky porovnat a sjednat online, ale zároveň máte veškeré novinky pohromadě.

Štítky: finanční gramotnost | půjčky online | smluvní podmínky | spotřebitelské půjčky | úvěrové společnosti | výběr půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality
COVID-19