\
Úspory.cz >> Půjčky >> Dávejte si pozor na “levné” půjčky
Aktuality

Dávejte si pozor na “levné” půjčky

11. 5. 2015 Půjčky Při výběru půjčky nehleďte pouze na jeho cenu. Podle odborníků cena úvěru již dávno není nejpodstatnějším parametrem. O kvalitě a výhodnosti úvěru rozhodují další kritéria, která mohou hrát významnou roli zejména v případě problémů se splácením úvěru a jiných nestandardních situacích.

O současném stavu půjček informují aktuální výsledky projektu Navigátor bezpečného úvěru. „Letošní výsledky Studie Navigátor bezpečného úvěru dokládají, že se trh v segmentu bezpečných poskytovatelů do značné míry sám reguluje, a reaguje tak na potřebu zvýšené ochrany spotřebitelů,” uvedl Michael Mejstřík, zakladatel projektu Navigátor bezpečného úvěru a profesor Univerzity Karlovy.

Cena je při výběru půjčky stále klíčová

Podle profesora Mejstříka přestává být cena úvěru hlavním parametrem. Důvodem je úzké rozmezí, ve kterém se ceny úvěru u bezpečných poskytovatelů půjček pohybují. Proto je třeba sledovat další kritéria. I přesto, že význam ceny úvěru klesá, je však stále klíčový. 

Zájemce o půjčku však musí počítat s tím, že obdrží velmi podobné nabídky. Samozřejmě to platí pouze v případě, že osloví úvěrové společnosti v rámci bezpečného segmentu.

Stále platí, že velmi důležité je si vybrat bezpečného a ověřeného poskytovatele půjček, jehož postavení na trhu je dostatečně známé. Výběr půjčky by měl začít volbou porovnávaných společností, u kterých o půjčku zájemce zažádá. Poté je třeba porovnat nejen cenu půjčku, ale také další kritéria, které porovnají také přidanou hodnotu. 

Přidanou hodnotou může být například specifický parametr dané půjčky či zajímavá doplňková služba (např. pojištění neschopnosti splácet půjčku zdarma, právní poradenství, internetová správa půjčky a jiné).

Sjednejte si výhodnou půjčku na Úspory.cz!

Podstatnou roli hraje chování úvěrových společnosti v krizových situacích

Problémy se splácením půjčky a potažmo s úvěrovou společností zpravidla nebývají až do doby, dokud nenastane krizová situace. Mezi takové kritické situace patří nejčastěji potíže se splácením půjčky.

Ztráta zaměstnání či dlouhodobá nemoc může klienta úvěrové společnosti dostat do nelehké situace, kdy nebude schopen půjčku po nějakou dobu splácet. Pro tyto případy se vyplatí mít předem dostatečné informace o tom, jak bude daná společnost nastalou situaci řešit. 

Úvěrové společnosti mívají pro podobné situace vypracované scénáře, podle kterých se běžně chovají. Při výběru půjčky se o tento scénář zajímejte. V případě problémů Vám to může ušetřit nemalé finanční prostředky. Některé společnosti se totiž snaží najít řešení vhodné pro obě strany, jiné na krizových situacích vydělávají díky vysokým poplatkům za pozdní splácení.

Nejlepší půjčky nabízí Komerční banka

Navigátor bezpečného úvěru zveřejnil Studii za rok 2014, v níž porovnal konkrétní půjčky. Celkem bylo hodnoceno 64 poskytovatelů půjček a porovnáno bylo 105 spotřebitelských úvěrů. Podle této studie se nejlepší úvěrovou bankou v České republice stala Komerční banka následována mBank, Home Credit, Air Bank, Equa Bank a Cetelem.

"Celkem sedm společností se umístilo v bodovém hodnocení nad hranicí devět bodů, což lze považovat za velmi dobrý výsledek," ohodnotil výsledky Matěj Urban, zpracovatel této odborné studie. V kategorii půjčky ve výši 30 tisíc korun si nejlépe vedly Air Bank a Home Credit. V případě půjčky ve výši 100 tisíc korun nejlepší podmínky nabídly Komerční banka, mBank, Equa bank, Zuno, Cetelem a Home Credit.

Štítky: bezpečná půjčka | Levné půjčky | nebankovní půjčka | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | poskytovatelé půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Drahé půjčky v Česku

18. 4. 2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

3. 4. 2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality