Úspory.cz >> Půjčky >> Došlápne si vláda na lichváře a ukončí jejich praktiky?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Došlápne si vláda na lichváře a ukončí jejich praktiky?

22.06.2015 Půjčky Ať už vládne jakákoliv politická strana, všechny kolem sebe šíří sliby. Mnohé z nich bohužel skončí zapomenuté. Současné ministerstvo financí slibuje razantní zásah v oblasti půjček. Konkrétně plánuje ukončení lichvářských praktik zavedením přísnějších podmínek pro všechny poskytovatele půjček.

Současné zákony občany nechrání příliš důsledně. Nebankovní půjčky může poskytovat téměř kdokoliv bez jakýchkoliv podmínek. Nad současnými více než 50 000 poskytovateli tak není možné držet odpovídají dohled. Podle ministra financí se jedná o zásadní systémovou chybu. “Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," říká Martin Pros, náměstek ministra financí.

U nebankovních společností mají Češi půjčeno více než 100 miliard korun. Ne všechny společnosti lze přitom považovat za seriózní. Zhruba 20 miliard korun z této částky připadá na tzv. predátorské společnosti a lichváře. Za největší problém jsou přitom považované krátkodobé půjčky, půjčky sjednané online na internetu či přes SMS zprávy. Právě tyto firmy údajně mohou za finanční problémy chudších obyvatel.

Bankovní i nebankovní společnosti bude dozorovat Česká národní banka

Problémy s neférovými společnostmi se opakují neustále dokola. Daniel Hůle z Poradny ve finanční tísni zmiňuje jen některé praktiky, na které je možné narazit. “Člověk, který potřebuje peníze, ale v bance mu je nepůjčí, si najde zprostředkovatele, který mu slíbí, že mu půjčku někde sežene, i když ví, že to tak není. Vezme si od něj peníze za poskytnutou službu, ale nakonec mu oznámí, že mu půjčku zajistit nedokázal," popisuje první způsob.

Další dva způsoby jsou závažnější. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše. Nebo si v katastru si vyhlédnou nemovitost a majiteli nabídnou nějaký produkt. Podmínky vypadají poměrně férově, často je tam třeba podmínka, že dům je možné zabavit, až když člověk nezaplatí částku ve výši trojnásobku měsíční splátky. Jedinec si řekne, že by vlastně musel neplatit tři měsíce a že to se přece nemůže stát," uvádí. Zájemce o půjčku si však nevšimne doložky o vysoké pokutě v případě neuhrazení jedné splátky a snadno tak přijde o celý dům.

Ministerstvo financí si lichváře a úvěrové podvodníky vzali na mušku a plánuje změny v zákoně o spotřebitelskému úvěru. Nově by všechny poskytovatelé půjčky spadali pod dozor České národní banky. Nebankovní společnosti by navíc musel splňovat přísné podmínky. Podle slov náměstka ministerstva financí Martina Prose by se počet poskytovatelů okamžitě snížil na 10 000 společností.

“V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál," dodává Martin Pros.

Porovnejte si půjčky online a získáte nejvýhodnější z nich na Úspory.cz!

Česká národní banka s návrhem nesouhlasí

Vláda se domnívá, že Česká národní banka jako jediná disponujeme možnostmi, jak nebankovní společnosti kontrolovat. ČNB však návrh odmítá a nebankovní společnosti se nechce starat. Podle slova víceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka by dozor nad nebankovními půjčkami měl zůstat České obchodní inspekci (ČOI).

Mezi důvody zmiňuje vysokou administrativní zátěž a také nízký vliv na finanční stabilitu České republiky. Pokud by rozhodnutí vláda přijala, trvala by na důsledném zpřísnění podmínek a tedy radikálním snížení počtu poskytovatelů půjček. “Konkrétně jako zásadní považujeme zpřísnění podmínek pro jednotlivé distributory a zprostředkovatele například požadavkem na splnění minimálních kvalifikačních předpokladů a dále zavedení jejich přímé odpovědnosti," vítá návrh na nové podmínky Vladimír Tomšík.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | online půjčky | půjčky před výplatou | rychlé půjčky | srovnání půjček online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality