Úspory.cz >> Půjčky >> Drahé půjčky v Česku
Aktuality

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019 Půjčky Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Jen pro zajímavost: na konci roku 2016 jsme měli rozpůjčováno 1,485 bilionu korun, ale oproti Maďarsku jsme břídilové. Maďarské domácnosti téhož času dosáhli dluhu 19,342 bilionu forintů.

Přestože se situace zdá být růžová, nebylo tomu tak vždy. Při srovnávání výhodnosti úvěrů je lepší orientovat se nejen podle úrokové sazby, ale i podle RPSN, která zohledňuje veškeré poplatky spojené s úvěrem (za uzavření smlouvy, za vedení úvěru, vedení účtu a další).

Nejhůře jsme na tom byli v srpnu roku 2004, kdy se RPSN vyšplhalo k hodnotě 17,02 %, nejlepší skóre pro spotřebitele nastalo právě letos, a to v dubnu i v červnu, kdy bylo dokonce pod hranicí 10 %, konkrétně 9,83 %. Co to znamená? Půjčky se zlevnily.

Jednoduše je nyní vhodné refinancovat staré úvěry, protože vám s největší pravděpodobností budou nabídnuty lepší podmínky.

Abychom si ale udělali lepší obrázek, jak si vedeme v rámci Evropské unie, jsou oproti ostatním členským zemím naše úvěry poměrně drahé. Dle posledních údajů ČNB z konce srpna se RPSN vrátilo na 10 %. Naši kulturně nejbližší sousedé téhož času dosáhli pouze 9,59 % a průměrná hodnota napříč Evropskou unií je dokonce 8,1 %. Jednoduchý příklad: kdybychom si půjčili 100 000 Kč, vrátili bychom věřiteli v České republice o 10 000 navíc, na Slovensku jen 9 590 Kč a v případě evropského průměru pouze 8 100 Kč. Rozdíl tedy činí 1 900 Kč!

„Refinancování je spolehlivá metoda, jak můžete splácet výhodněji. Dnes jsou podmínky a nabídky refinancování díky rychlosti a pohodlnosti procesu vůči lidem mnohem přívětivější. Vše už obvykle probíhá online a bez zbytečné administrace,“ vysvětluje Kateřina Karochová, šéfka zákaznického oddělení na Zonky.

Hodnocení článku:

Podobné články

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

03.04.2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22.02.2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

08.02.2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28.12.2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28.11.2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality