Úspory.cz >> Půjčky >> Drahé půjčky v Česku
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019 Půjčky Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Jen pro zajímavost: na konci roku 2016 jsme měli rozpůjčováno 1,485 bilionu korun, ale oproti Maďarsku jsme břídilové. Maďarské domácnosti téhož času dosáhli dluhu 19,342 bilionu forintů.

Přestože se situace zdá být růžová, nebylo tomu tak vždy. Při srovnávání výhodnosti úvěrů je lepší orientovat se nejen podle úrokové sazby, ale i podle RPSN, která zohledňuje veškeré poplatky spojené s úvěrem (za uzavření smlouvy, za vedení úvěru, vedení účtu a další).

Nejhůře jsme na tom byli v srpnu roku 2004, kdy se RPSN vyšplhalo k hodnotě 17,02 %, nejlepší skóre pro spotřebitele nastalo právě letos, a to v dubnu i v červnu, kdy bylo dokonce pod hranicí 10 %, konkrétně 9,83 %. Co to znamená? Půjčky se zlevnily.

Jednoduše je nyní vhodné refinancovat staré úvěry, protože vám s největší pravděpodobností budou nabídnuty lepší podmínky.

Abychom si ale udělali lepší obrázek, jak si vedeme v rámci Evropské unie, jsou oproti ostatním členským zemím naše úvěry poměrně drahé. Dle posledních údajů ČNB z konce srpna se RPSN vrátilo na 10 %. Naši kulturně nejbližší sousedé téhož času dosáhli pouze 9,59 % a průměrná hodnota napříč Evropskou unií je dokonce 8,1 %. Jednoduchý příklad: kdybychom si půjčili 100 000 Kč, vrátili bychom věřiteli v České republice o 10 000 navíc, na Slovensku jen 9 590 Kč a v případě evropského průměru pouze 8 100 Kč. Rozdíl tedy činí 1 900 Kč!

„Refinancování je spolehlivá metoda, jak můžete splácet výhodněji. Dnes jsou podmínky a nabídky refinancování díky rychlosti a pohodlnosti procesu vůči lidem mnohem přívětivější. Vše už obvykle probíhá online a bez zbytečné administrace,“ vysvětluje Kateřina Karochová, šéfka zákaznického oddělení na Zonky.

Hodnocení článku:

Podobné články

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021

Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Celá aktualita

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita
Všechny aktuality