Úspory.cz >> Půjčky >> EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

05.04.2017 Půjčky Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Podle novely zákona o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost 1. prosince 2016, nesmí nebankovní společnosti poskytovat nadále půjčky, pokud nedisponují minimálním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč a nemají licenci udělenou Českou národní bankou ČNB. Přesně řečeno, tuto licenci zatím nemá nikdo.

Nebankovní společnosti do 1. března 2017 musely podat žádost o licenci a tyto žádosti nyní prochází podrobným zkoumáním a schvalovacím procesem. Společnosti, které žádost do tohoto data nepodaly, již nesmí poskytovat půjčky. Pokud tak činí, činí tak nelegálně.

Naopak jsou i společnosti, které s podáním žádosti neotálely. Například nebankovní úvěrová společnost EC Financial Services, a.s. podnikající pod značkou Express Cash. Ta byla jednou z prvních nebankovních společností, které o licenci ČNB požádaly již první den účinnosti nového zákona, tedy k 1. prosinci 2016. “Novelu úvěrového zákona určitě vítáme. Lidem uvažujících o úvěru, změny přinesou jen pozitiva. Z naší strany se toho příliš nezmění. Požadavky, které nový zákon stanovuje již aplikujeme delší dobu,” uvedl Miroslav Kučírek, předseda představenstva společnosti EC Financial Services.

V nabídce EC Financial Services najdete rychlé hotovostní půjčky až do výše 50 000 Kč a lidem nabízí i profesionální osobní konzultace, kde jim zkušený obchodní zástupce sdělí veškeré podrobnosti o poskytovaných půjčkách.

 

Finanční kapitál k udělení licence nestačí

Pro většinu společností se nejméně splnitelným stal požadavek na minimální finanční kapitál 20 000 000 Kč. Zejména drobné firmy neměly šanci tuto podmínku splnit. Na druhou stranu právě tento bod pročistí trh s půjčkami od firem, jejichž cílem byl primárně rychlý a vysoký zisk vyplývající z poplatků a sankcí nesplácených půjček. Finanční kapitál však není jedinou podmínkou pro získání licence ČNB.

Dle nového zákona ČNB udělí licenci pouze těm žadatelům, kteří:

  • jsou akciovou společností nebo společností s ručením omezením se sídlem na území ČR

  • splňují požadavek důvěryhodnosti (např. vedení společnosti nesmí mít záznam v rejstříku trestů a nesmělo dříve působit v jiných společnostech, kde nastala insolvence)

  • jsou odborně způsobilí (doložení maturitního vysvědčení a složení zkoušky o odborné způsobilosti u akreditované osoby do 24 měsíců od nabytí účinnosti zákona)

  • mají zřízenou dozorčí radu

  • splňují podmínky na řádné a plynulé poskytování spotřebitelských úvěrů (vlastní etický kodex závazný pro pracovníky i spolupracující osoby)

  • doloží plán obchodní činnosti podložený reálným ekonomickými propočty

  • mají návrh pravidel jednání se spotřebiteli (odborná péče, čestné a transparentní jednání apod.)

  • jejichž finanční zdroj sloužící k poskytování úvěrů má nezávadný, legální a průhledný původ


Novela zákona má do oblasti nebankovních půjček vnést jasná pravidla a pořádek. Dosud půjčky poskytovalo přes 50 000 společností, které nebylo možné kontrolovat. Na to spoléhaly tisíce úvěrových firem, které se denně dopouštěly nekalých praktik a lidem nabízely půjčky za vysoce nevýhodných podmínek. To by se nyní mělo radikálně změnit. Jak vidno, z tisíců společností, jich nyní zůstalo jen pár. A ty nově spadají pod dohled ČNB

Štítky: Česká národní banka | EC Financial Services | Express Cash | nebankovní půjčka | spotřebitelské úvěry |

Hodnocení článku:

Podobné články

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita
Všechny aktuality