Dobrou zprávou je, že v Česku je povinné důchodové pojištění, díky němuž mají občané této republiky zajištěný pravidelný příjem až do posledních dní. Horší zprávou je, že rozhodně nejde o žádné závratné částky a penze tak obvykle stačí spíše k přežití. Po odchodu do důchodu je spousta seniorů nucena značně slevit z původního standardu.
Nemusí to tak být. K povinnému důchodovému spoření je doporučeno dobrovolné penzijní spoření. Celková naspořená částka závisí na délce spoření a výši příspěvku. Čím dříve si spoření sjednáte a čím více budete měsíčně přispívat, tím více peněz si na stáří našetříte.
Další možnosti, jak se ještě lépe připravit na stáří, nabízí dobře zvolené životní pojištění a různé investice od nákupu vlastní nemovitosti až po investování do akcií, podílových fondů, dluhopisů, do drahých kovů, umění a další.
Zajímavou možnost poskytuje komerční pojištění dlouhodobé péče, které v případě ztráty soběstačnosti v důsledku nemoci či stárnutí podle stupně bezmocnosti dorovná náklady na nezbytnou péči a v případě potřeby i celodenní péči ve speciálních zařízení. Aktuálně toto pojištění nabízí NN Direct pojišťovna.
Občané ČR mají od stanoveného věku automatický nárok na výplatu důchodu. Jeho výše se liší a odvíjí se od doby placení sociálního pojištění a průměrného výdělku. U žen je důležitý i počet vychovaných dětí.
V mnoha případech ale mají senioři tak nízkou penzi, že sotva pokryje náklady na bydlení a stravu. Vyplatí se znát, jaké další sociální dávky mohou senioří využít, aby si udrželi slušnou životní úroveň.
Senioři mohou stejně jako všichni lidé v nouzi žádat o příspěvek na bydlení, a to až do výše několika tisíc korun s ohledem na jejich stávající náklady na bydlení. Například senior žijící v Praze a pobírající penzi 15 000 Kč, může obdržet 3 500 Kč každý měsíc.
Vedle příspěvku na bydlení mohou podat žádost o příspěvek na živobytí. Ve chvílích, kdy se stane něco opravdu nepříjemného, lze požádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
Osoby s vážnými zdravotní problémy, platí to tedy i pro seniory, mohou požádat o invalidní důchod, průkaz ZTP, příspěvek na péči, na mobilitu (náklady na nutnou dopravu až 550 Kč měsíčně) a zvláštní pomůcky pro osoby zdravotně postižené s tělesným postižením či neurologickou diagnózou až do výše 350 000 Kč.
Náš tip: Informace o systému státní sociální pomoci poskytují na obecních úřadech a také v poradnách ministerstva práce a sociálních věcí. Užitečné kontakty lze najít na stránkách Sociální dávky. V některých krajích fungují poradny při Radě seniorů ČR. Dobré poradí také v klubech seniorů. Na internetu nabízí poradenství pro seniory web Život 90, který provozuje i tísňovou linku 800 157 157. V praze jejich poradnu najdete na adrese Karolíny Světlé 18 na Praze 1.
Zdaleka ne všichni senioři se těší dobrému zdraví a jsou plně soběstační. Mnozí z nich jsou závislí na cizí pomoci a někteří vyžadují i celodenní péči. Nemalou finanční výpomoc nabízí stát v podobě ošetřovného na omezenou dobu a příspěvku na péči u osob s dlouhodobými potížemi.
Nemocní senioři mohou žádat o nemocenské dávky dlouhodobé péče, takzvané ošetřovné, které se vyplácí z nemocenského pojištění. Je určeno pro osoby po několikadenním pobytu v nemocnici s potřebou následné péče. Na dávku je nárok až na 90 dní.
Ošetřovné se hodí, když se senior zraní nebo onemocní a vyžaduje péči a pozornost celý den, což pečující osobě brání chodit do zaměstnání, případně senior čeká na vyřízení své žádosti o příspěvek na péči. Podmínkou je, aby žádající osoba byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. OSVČ na tento příspěvek nárok nemají.
Nárok na příspěvek na péči mají osoby, které z důvodu nepříznivého zdravotního stavu ke svému životu vyžadují pomoc jiné osoby. Jeho výše je odstupňována dle stupně závislosti a cizí pomoci. Hodnotí se schopnost pohybu, oblékání, komunikace, orientace, stravování, zvládání tělesné hygieny, péče o zdraví a domácnost a důležitý je i věk.
Příspěvek je určen na pomoc poskytovanou jinou osobu. Může jít o asistenta sociální péče, poskytovatele sociálních služeb, speciální zdravotnické zařízení hospicového typu i osobu blízkou z řad rodiny, sousedů a přátel. Rozhodně se nejedná o pouhý dovoz obědů, ale z příspěvku lze hradit paní na úklid, doprovod k lékaři, pomoc zdravotní sestry či třeba pobyt v denním stacionáři.
Podobné články
Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?
Celá aktualitaInflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?
Celá aktualitaPůjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.
Celá aktualitaLidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?
Celá aktualitaInflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.
Celá aktualitaNejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.
Celá aktualitaKaždý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.
Celá aktualitaDávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.
Celá aktualita