Úspory.cz >> Půjčky >> Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022 Půjčky Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Co si v mládí odložíte bokem, ve stáří jako když najdete

Dobrou zprávou je, že v Česku je povinné důchodové pojištění, díky němuž mají občané této republiky zajištěný pravidelný příjem až do posledních dní. Horší zprávou je, že rozhodně nejde o žádné závratné částky a penze tak obvykle stačí spíše k přežití. Po odchodu do důchodu je spousta seniorů nucena značně slevit z původního standardu.

Nemusí to tak být. K povinnému důchodovému spoření je doporučeno dobrovolné penzijní spoření. Celková naspořená částka závisí na délce spoření a výši příspěvku. Čím dříve si spoření sjednáte a čím více budete měsíčně přispívat, tím více peněz si na stáří našetříte.

Další možnosti, jak se ještě lépe připravit na stáří, nabízí dobře zvolené životní pojištění a různé investice od nákupu vlastní nemovitosti až po investování do akcií, podílových fondů, dluhopisů, do drahých kovů, umění a další.

Zajímavou možnost poskytuje komerční pojištění dlouhodobé péče, které v případě ztráty soběstačnosti v důsledku nemoci či stárnutí podle stupně bezmocnosti dorovná náklady na nezbytnou péči a v případě potřeby i celodenní péči ve speciálních zařízení. Aktuálně toto pojištění nabízí NN Direct pojišťovna.

Státní důchod, sociální dávky a pojištění pro seniory

Občané ČR mají od stanoveného věku automatický nárok na výplatu důchodu. Jeho výše se liší a odvíjí se od doby placení sociálního pojištění a průměrného výdělku. U žen je důležitý i počet vychovaných dětí. 

V mnoha případech ale mají senioři tak nízkou penzi, že sotva pokryje náklady na bydlení a stravu. Vyplatí se znát, jaké další sociální dávky mohou senioří využít, aby si udrželi slušnou životní úroveň. 

Senioři mohou stejně jako všichni lidé v nouzi žádat o příspěvek na bydlení, a to až do výše několika tisíc korun s ohledem na jejich stávající náklady na bydlení. Například senior žijící v Praze a pobírající penzi 15 000 Kč, může obdržet 3 500 Kč každý měsíc.

Vedle příspěvku na bydlení mohou podat žádost o příspěvek na živobytí. Ve chvílích, kdy se stane něco opravdu nepříjemného, lze požádat o mimořádnou okamžitou pomoc

Osoby s vážnými zdravotní problémy, platí to tedy i pro seniory, mohou požádat o invalidní důchod, průkaz ZTP, příspěvek na péči, na mobilitu (náklady na nutnou dopravu až 550 Kč měsíčně) a zvláštní pomůcky pro osoby zdravotně postižené s tělesným postižením či neurologickou diagnózou až do výše 350 000 Kč.

Náš tip: Informace o systému státní sociální pomoci poskytují na obecních úřadech a také v poradnách ministerstva práce a sociálních věcí. Užitečné kontakty lze najít na stránkách Sociální dávky. V některých krajích fungují poradny při Radě seniorů ČR. Dobré poradí také v klubech seniorů. Na internetu nabízí poradenství pro seniory web Život 90, který provozuje i tísňovou linku 800 157 157. V praze jejich poradnu najdete na adrese Karolíny Světlé 18 na Praze 1.

Příspěvek na péči a ošetřovné (nejen) pro seniory závislé na cizí pomoci

Zdaleka ne všichni senioři se těší dobrému zdraví a jsou plně soběstační. Mnozí z nich jsou závislí na cizí pomoci a někteří vyžadují i celodenní péči. Nemalou finanční výpomoc nabízí stát v podobě ošetřovného na omezenou dobu a příspěvku na péči u osob s dlouhodobými potížemi

Nemocní senioři mohou žádat o nemocenské dávky dlouhodobé péče, takzvané ošetřovné, které se vyplácí z nemocenského pojištění. Je určeno pro osoby po několikadenním pobytu v nemocnici s potřebou následné péče. Na dávku je nárok až na 90 dní.

Ošetřovné se hodí, když se senior zraní nebo onemocní a vyžaduje péči a pozornost celý den, což pečující osobě brání chodit do zaměstnání, případně senior čeká na vyřízení své žádosti o příspěvek na péči. Podmínkou je, aby žádající osoba byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. OSVČ na tento příspěvek nárok nemají. 

Nárok na příspěvek na péči mají osoby, které z důvodu nepříznivého zdravotního stavu ke svému životu vyžadují pomoc jiné osoby. Jeho výše je odstupňována dle stupně závislosti a cizí pomoci. Hodnotí se schopnost pohybu, oblékání, komunikace, orientace, stravování, zvládání tělesné hygieny, péče o zdraví a domácnost a důležitý je i věk.

Příspěvek je určen na pomoc poskytovanou jinou osobu. Může jít o asistenta sociální péče, poskytovatele sociálních služeb, speciální zdravotnické zařízení hospicového typu i osobu blízkou z řad rodiny, sousedů a přátel. Rozhodně se nejedná o pouhý dovoz obědů, ale z příspěvku lze hradit paní na úklid, doprovod k lékaři, pomoc zdravotní sestry či třeba pobyt v denním stacionáři.

Štítky: důchod | ošetřovné | péče o seniory | příspěvek na ošetřovné |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality