Úspory.cz >> Půjčky >> Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?
Aktuality

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018 Půjčky Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Po zásahu ČNB hypoteční banky neposkytují 100% hypotéky, ale maximálně 90% hypotéky. Omezený je i počet poskytnutých hypoték mezi 80-90 % LTV. To znamená, že zájemce o vlastní bydlení potřebuje nejméně 10 %, spíše však 20 %, získat z jiných zdrojů. Ideální jsou samozřejmě vlastní úspory, ty však většina českých domácností nemá. Jedním z řešením je překlenovací úvěr od stavebních spořitelen.

„Stavebko se vyplatí tomu, kdo chce lepší bydlení a hodlá na něj spořit, nebo si půjčit. Přitom se nemusí jednat rovnou o pořízení bytu či domu, stavební spořitelny nejčastěji financují rekonstrukce a modernizace bydlení,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Co je překlenovací úvěr?

V případě, že klient ještě nemá nárok na úvěr ze stavebního spoření podle smlouvy, může mu stavební spořitelna poskytnout tzv. překlenovací úvěr. Díky překlenovacímu úvěru klient “překlene” období, po které by za normálních okolnosti neměl potřebné finance.

„Klient si jde koupit byt za dva miliony korun a nemá peníze. Spořitelna mu zdroje na něj poskytne s tím, že je půjčí v tzv. překlenovacím úvěru. To znamená, že klient splácí úroky ze dvou milionů a zároveň si v rámci stavebního spoření dospořuje, aby dosáhl na 40 % půjčených peněz a mohl překlopit překlenovací úvěr do řádného úvěru,“ vysvětluje Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Zní to jak ideální řešení, spousta lidí se však neuvědomuje, že toto období je finančně opravdu náročné. Trvat přitom může několik let. Po celou dobu vzniklý dluh neklesá a klient platí úroky z celé dlužné částky. Překlenovací úvěr od stavební spořitelny se vyplatí u menších částek, nejlépe v kombinaci s hypotékou.

Způsob financování vlastního bydlení si dobře rozmyslete

Na počátku může vypadat lépe překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelna například nabízí nižší úrok oproti hypotéce. U stavebního spoření se však nesplácí pouze splátka za úvěr, ale také splátka na dospořování, dokud klient nenaspoří požadovanou částku a překlenovací úvěr se nezmění v klasický úvěr. Do konečného výpočtu je také nutné započítat všechny poplatky související s konkrétním překlenovacím úvěrem nebo hypotékou.

„O tom, zda je výhodnější hypotéka, nebo úvěr od stavební spořitelny, rozhoduje i ekonomická situace a okolnosti, za kterých si klient úvěr bere. Definitivně o výhodnosti v konkrétním případě stejně nakonec rozhoduje právě klient,“ doplňuje Jiří Šedivý tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

8. 5. 2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18. 4. 2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

4. 4. 2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

3. 4. 2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita
Všechny aktuality