Úspory.cz >> Půjčky >> Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23.04.2018 Půjčky Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Po zásahu ČNB hypoteční banky neposkytují 100% hypotéky, ale maximálně 90% hypotéky. Omezený je i počet poskytnutých hypoték mezi 80-90 % LTV. To znamená, že zájemce o vlastní bydlení potřebuje nejméně 10 %, spíše však 20 %, získat z jiných zdrojů. Ideální jsou samozřejmě vlastní úspory, ty však většina českých domácností nemá. Jedním z řešením je překlenovací úvěr od stavebních spořitelen.

„Stavebko se vyplatí tomu, kdo chce lepší bydlení a hodlá na něj spořit, nebo si půjčit. Přitom se nemusí jednat rovnou o pořízení bytu či domu, stavební spořitelny nejčastěji financují rekonstrukce a modernizace bydlení,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Co je překlenovací úvěr?

V případě, že klient ještě nemá nárok na úvěr ze stavebního spoření podle smlouvy, může mu stavební spořitelna poskytnout tzv. překlenovací úvěr. Díky překlenovacímu úvěru klient “překlene” období, po které by za normálních okolnosti neměl potřebné finance.

„Klient si jde koupit byt za dva miliony korun a nemá peníze. Spořitelna mu zdroje na něj poskytne s tím, že je půjčí v tzv. překlenovacím úvěru. To znamená, že klient splácí úroky ze dvou milionů a zároveň si v rámci stavebního spoření dospořuje, aby dosáhl na 40 % půjčených peněz a mohl překlopit překlenovací úvěr do řádného úvěru,“ vysvětluje Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Zní to jak ideální řešení, spousta lidí se však neuvědomuje, že toto období je finančně opravdu náročné. Trvat přitom může několik let. Po celou dobu vzniklý dluh neklesá a klient platí úroky z celé dlužné částky. Překlenovací úvěr od stavební spořitelny se vyplatí u menších částek, nejlépe v kombinaci s hypotékou.

Způsob financování vlastního bydlení si dobře rozmyslete

Na počátku může vypadat lépe překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelna například nabízí nižší úrok oproti hypotéce. U stavebního spoření se však nesplácí pouze splátka za úvěr, ale také splátka na dospořování, dokud klient nenaspoří požadovanou částku a překlenovací úvěr se nezmění v klasický úvěr. Do konečného výpočtu je také nutné započítat všechny poplatky související s konkrétním překlenovacím úvěrem nebo hypotékou.

„O tom, zda je výhodnější hypotéka, nebo úvěr od stavební spořitelny, rozhoduje i ekonomická situace a okolnosti, za kterých si klient úvěr bere. Definitivně o výhodnosti v konkrétním případě stejně nakonec rozhoduje právě klient,“ doplňuje Jiří Šedivý tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Štítky: hypotéka | srovnání hypoték |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality