Úspory.cz >> Půjčky >> Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021 Půjčky Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Slovník pojmů aneb co znamená inflace

Úspory jsou úžasná věc. Ještě úžasnější je, když se tak trochu samovolně rozmnožují. Toho ale nedosáhnete, pokud peníze strčíte do polštáře, nebo je necháte ležet ladem na osobním účtu. Zde je totiž vážně ohrožuje inflace neboli hezky česky znehodnocení měny tak, že se sníží její hodnota.

K inflaci dochází při celkovém růstu cen zboží a služeb obecně, nikoliv jenom u některých položek. To znamená, že za stejnou sumu nakoupíte méně zboží nebo služeb než předchozí týden, měsíc či rok. U jen tak ležících volných peněz na účtu to znamená pokles hodnoty. To je ale škoda. Mnohem lepší je využít možností, které naopak hodnotu vašich úspor zvýší. 

Míra inflace podle ekonomů dál poroste

Aktuálně se hodnota inflace pohybuje okolo 2,8 procentních bodů (údaj z června 2021). To sice není výrazně více než před koronavirovou epidemií, není to ale ani málo. Ekonomové a finanční analytici predikují, že hodnoty budou vyšší a vyšší. 

Ceny totiž rostou a v některých oblastech neuvěřitelným tempem. Příčinou je oproti nabídce daleko vyšší poptávka. Tato nerovnováha samozřejmě způsobí postupný nárůst cen také v dalších oblastech.

Osobní inflace versus statistický průměr

Vedle této standardní inflace je třeba zdůraznit takzvanou osobní míru inflace. Ta se počítá tak, že se porovnají ceny běžného nákupu jedné domácnosti v různých letech. Porovnávaný “nákupní košík” obsahuje zboží, které domácnost nakupuje pravidelně a často. 

Výsledná osobní inflace bude pravděpodobně mnohem vyšší než výše uvedený statistický průměr. V případě peněz uložených na účtu to znamená jednoduše to, že jejich hodnota je o tuto hodnotu nižší. Pokud byste tento rozdíl chtěli vyrovnat, musíte jednoduše vydělat více peněz nebo učinit kroky, které uložené prostředky zhodnotí.

Dobře investované peníze vydělají další peníze

Obecná finanční gramotnost se naštěstí zlepšuje a většina lidí alespoň tuší, co to ta inflace vlastně je. Zájem o zhodnocení volných prostředků a úspor mezi lidmi roste. Jedná se například o investování, které může být velmi bezpečné i silně rizikové. Ty více rizikové však mohou vynést mnohem větší zisky.

Moderní investice umožňují volbu míry rizika

Začínající investor by si měl ujasnit, jak velké investiční riziko je ochoten podstoupit. Může mu jít pouze o ochranu úspor, tedy zabránění znehodnocení, nebo zda chce investovat a současně vydělávat. 

Investiční poradci začátečníkům doporučí spíše konzervativnější a bezpečnější způsoby investování, jakou jsou dluhopisy či podílové fondy. S rostoucím zkušenostmi a znalostmi lze investiční portfolio postupně rozšiřovat i o rizikovější a daleko výnosnější investice.

Investovat lze do nemovitosti i drahých kovů. Co je jistější

Zajímavé možnosti nabízí třeba investice do drahých kovů. Tento způsob je ideální pro ty, kteří mají rádi “kováčky”, v tomto případě drahé cihličky, hezky doma. Investování do stříbra či zlatá se vyplácí zejména při vysoké inflaci. 

Pozor by si naopak měli lidé dát při koupi nemovitostí za účelem investice. Vysoké ceny zní lákavě, ale při vysoké inflaci je to jedno a to kvůli vysokým úrokovým sazbám, jejichž cílem je růst inflace brzdit. Vyšší inflaci rovněž nepokryje minimální úrok běžný na spořicích nebo termínových účtech a stačit nebude pravděpodobně ani výnos ze státních dluhopisů.

Správné investice ochrání a navíc zhodnotí úspory

Investovat neznamená riskovat úspory. Moderní způsoby investování jsou velmi variabilní a každý si tak může zvolit tu nejlepší možnou variantu, jak ochránit své volné peněžní prostředky a navíc něco vydělat. Zvláště nechá-li si poradit od odborníků, kteří se ve světě financí pohybují jako ryby ve vodě.

Štítky: co je to inflace | inflace | investování | jak na inflaci | jednoduché investování | růst cen |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita
Všechny aktuality