Úspory.cz >> Půjčky >> Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021 Půjčky Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Slovník pojmů aneb co znamená inflace

Úspory jsou úžasná věc. Ještě úžasnější je, když se tak trochu samovolně rozmnožují. Toho ale nedosáhnete, pokud peníze strčíte do polštáře, nebo je necháte ležet ladem na osobním účtu. Zde je totiž vážně ohrožuje inflace neboli hezky česky znehodnocení měny tak, že se sníží její hodnota.

K inflaci dochází při celkovém růstu cen zboží a služeb obecně, nikoliv jenom u některých položek. To znamená, že za stejnou sumu nakoupíte méně zboží nebo služeb než předchozí týden, měsíc či rok. U jen tak ležících volných peněz na účtu to znamená pokles hodnoty. To je ale škoda. Mnohem lepší je využít možností, které naopak hodnotu vašich úspor zvýší. 

Míra inflace podle ekonomů dál poroste

Aktuálně se hodnota inflace pohybuje okolo 2,8 procentních bodů (údaj z června 2021). To sice není výrazně více než před koronavirovou epidemií, není to ale ani málo. Ekonomové a finanční analytici predikují, že hodnoty budou vyšší a vyšší. 

Ceny totiž rostou a v některých oblastech neuvěřitelným tempem. Příčinou je oproti nabídce daleko vyšší poptávka. Tato nerovnováha samozřejmě způsobí postupný nárůst cen také v dalších oblastech.

Osobní inflace versus statistický průměr

Vedle této standardní inflace je třeba zdůraznit takzvanou osobní míru inflace. Ta se počítá tak, že se porovnají ceny běžného nákupu jedné domácnosti v různých letech. Porovnávaný “nákupní košík” obsahuje zboží, které domácnost nakupuje pravidelně a často. 

Výsledná osobní inflace bude pravděpodobně mnohem vyšší než výše uvedený statistický průměr. V případě peněz uložených na účtu to znamená jednoduše to, že jejich hodnota je o tuto hodnotu nižší. Pokud byste tento rozdíl chtěli vyrovnat, musíte jednoduše vydělat více peněz nebo učinit kroky, které uložené prostředky zhodnotí.

Dobře investované peníze vydělají další peníze

Obecná finanční gramotnost se naštěstí zlepšuje a většina lidí alespoň tuší, co to ta inflace vlastně je. Zájem o zhodnocení volných prostředků a úspor mezi lidmi roste. Jedná se například o investování, které může být velmi bezpečné i silně rizikové. Ty více rizikové však mohou vynést mnohem větší zisky.

Moderní investice umožňují volbu míry rizika

Začínající investor by si měl ujasnit, jak velké investiční riziko je ochoten podstoupit. Může mu jít pouze o ochranu úspor, tedy zabránění znehodnocení, nebo zda chce investovat a současně vydělávat. 

Investiční poradci začátečníkům doporučí spíše konzervativnější a bezpečnější způsoby investování, jakou jsou dluhopisy či podílové fondy. S rostoucím zkušenostmi a znalostmi lze investiční portfolio postupně rozšiřovat i o rizikovější a daleko výnosnější investice.

Investovat lze do nemovitosti i drahých kovů. Co je jistější

Zajímavé možnosti nabízí třeba investice do drahých kovů. Tento způsob je ideální pro ty, kteří mají rádi “kováčky”, v tomto případě drahé cihličky, hezky doma. Investování do stříbra či zlatá se vyplácí zejména při vysoké inflaci. 

Pozor by si naopak měli lidé dát při koupi nemovitostí za účelem investice. Vysoké ceny zní lákavě, ale při vysoké inflaci je to jedno a to kvůli vysokým úrokovým sazbám, jejichž cílem je růst inflace brzdit. Vyšší inflaci rovněž nepokryje minimální úrok běžný na spořicích nebo termínových účtech a stačit nebude pravděpodobně ani výnos ze státních dluhopisů.

Správné investice ochrání a navíc zhodnotí úspory

Investovat neznamená riskovat úspory. Moderní způsoby investování jsou velmi variabilní a každý si tak může zvolit tu nejlepší možnou variantu, jak ochránit své volné peněžní prostředky a navíc něco vydělat. Zvláště nechá-li si poradit od odborníků, kteří se ve světě financí pohybují jako ryby ve vodě.

Štítky: co je to inflace | inflace | investování | jak na inflaci | jednoduché investování | růst cen |

Hodnocení článku:

Podobné články

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021

Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Celá aktualita

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita
Všechny aktuality