Úspory.cz >> Půjčky >> Inflace - výhled na rok 2022
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022 Půjčky Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Hlavním problémem letošního roku bude stoupající inflace. Už v listopadu inflace atakovala 6% hranici. Česká národní banka se rozhodla inflaci snížit zvýšením klíčové úrokové míry na 3,75 %, což je nejvíce od roku 2008. Centrální banka vývoj inflace ovlivňuje a v ideálním případě by se měla pohybovat kolem 2 % ročně, což ale letos opravdu nehrozí.

Vývoj inflace v letech 2017 až 2021:

 

Rok

Inflace v %

2022

8,5 % (odhad)

2021

3,8 %

2020

3,2 %

2019

2,8 %

2018

2,1 %

2017

2,5 %

Důsledky růstu inflace 2022 budou převážně negativní

Podle odborníků ceny potravin a zboží průměrně vzrostou o 8,5 %. Pro lepší porovnání průměrná inflace v roce 2021 činila 3,8 %. Růst inflace bude letos ještě prudší. Už v prvním čtvrtletí může inflace atakovat hranici 10 % a je dokonce možné, že tuto hranici na několik měsíců přesáhne.

“Velký úspěch bude, když inflace zůstane jednociferná. Zřejmě se ale v nějakém měsíci nad 10 % podívá,“ domnívá se ekonom Tomáš Havránek z Institutu ekonomických studií Karlovy univerzity. Při započtení cen nemovitostí bude podle Havránka tempo růstu cen vyšší a 10 % může přesáhnout hned zkraje roku.

Rostoucí inflace může za to, že peníze na běžných a spořících účtech ztrácí hodnotu rychleji než kdykoliv předtím a obecně rostou ceny potravin, spotřebního zboží i služeb, dochází i ke zvýšení nájmu v rámci inflační doložky. Letos se proto předpokládá vyšší nárůst cen oproti roku 2021.

Meziroční růst cen v % za rok 2021:

 

Komodita

Nárůst cen

Energie (plyn a elektřina)

o 27,5 %

Služby

o 2,7 %

Potraviny, alkohol a tabákové výrobky

o 2,2 %

Rostoucí ceny inflace negativně ovlivní také ceny půjček, respektive se podepíší na výši úrokových sazeb, které od loňského podzimu rostou a podmínky pro poskytování úvěrů se zhoršují. Výrazně horší podmínky čekají na ty, kteří se v letošním roce chystají refinancovat hypotéky. 

Rostoucí ekonomiku zbrzdí prudký nárůst životních nákladů

Dle posledních odhadů v roce 2021 ekonomika vzrostla o 2,9 % a růst se očekává také letos až na 3,1 %. Pozitivní vývoj však výrazně tlumí vyšší životní náklady. Jde nejen o inflaci, ale rovněž razantní nárůst cen energií, které do napjatých rodinných rozpočtů zasáhly více než cokoliv jiného.

Současný vývoj inflace představuje pro vývoj domácí ekonomiky problém. Průměrná inflace se bude pohybovat okolo 8,5 %. Kromě zdražování energií budou proinflačně působit také jednotkové náklady práce. Naopak protiinflační efekt by měla přinést sílící koruna vůči euru.

Nejvíce na to doplatí nízkopříjmoví obyvatelé. V ČR se jedná zhruba o 2 miliony lidí. „Takto vysoký růst cen bude pro řadu domácností velmi problematický, protože růst mezd nebude natolik plošný a vysoký, aby inflační vývoj vykompenzoval. Růst cen se bude zároveň týkat položek, které lze jen obtížně ze spotřeby vynechat, jako jsou cen potravin či náklady spojené s bydlením,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA).

Lidé by měli začít více investovat

Tratit budou rovněž lidé s většími úsporami. K rostoucí inflaci není doporučeno nechat peníze ležet ladem na běžném či spořicím účtu. Hodnota peněz rychle klesá. Vhodnější je úspory investovat a naspořené prostředky tak zhodnotit.

Podle odborníků je aktuálně nejlepší investovat do akcií. Naopak koupě nemovitostí se příliš nedoporučují. Ceny neustále rostou a zvedly se i úrokové sazby. Návratnost investice je nízká a pomalá. Přepálený je rovněž trh s komoditami.

Štítky: co je to inflace | inflace | jak na inflaci | vysoká inflace | vysoká míra inflace |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021

Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Celá aktualita

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita
Všechny aktuality