Úspory.cz >> Půjčky >> Inflace - výhled na rok 2022
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022 Půjčky Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Hlavním problémem letošního roku bude stoupající inflace. Už v listopadu inflace atakovala 6% hranici. Česká národní banka se rozhodla inflaci snížit zvýšením klíčové úrokové míry na 3,75 %, což je nejvíce od roku 2008. Centrální banka vývoj inflace ovlivňuje a v ideálním případě by se měla pohybovat kolem 2 % ročně, což ale letos opravdu nehrozí.

Vývoj inflace v letech 2017 až 2021:

 

Rok

Inflace v %

2022

8,5 % (odhad)

2021

3,8 %

2020

3,2 %

2019

2,8 %

2018

2,1 %

2017

2,5 %

Důsledky růstu inflace 2022 budou převážně negativní

Podle odborníků ceny potravin a zboží průměrně vzrostou o 8,5 %. Pro lepší porovnání průměrná inflace v roce 2021 činila 3,8 %. Růst inflace bude letos ještě prudší. Už v prvním čtvrtletí může inflace atakovat hranici 10 % a je dokonce možné, že tuto hranici na několik měsíců přesáhne.

“Velký úspěch bude, když inflace zůstane jednociferná. Zřejmě se ale v nějakém měsíci nad 10 % podívá,“ domnívá se ekonom Tomáš Havránek z Institutu ekonomických studií Karlovy univerzity. Při započtení cen nemovitostí bude podle Havránka tempo růstu cen vyšší a 10 % může přesáhnout hned zkraje roku.

Rostoucí inflace může za to, že peníze na běžných a spořících účtech ztrácí hodnotu rychleji než kdykoliv předtím a obecně rostou ceny potravin, spotřebního zboží i služeb, dochází i ke zvýšení nájmu v rámci inflační doložky. Letos se proto předpokládá vyšší nárůst cen oproti roku 2021.

Meziroční růst cen v % za rok 2021:

 

Komodita

Nárůst cen

Energie (plyn a elektřina)

o 27,5 %

Služby

o 2,7 %

Potraviny, alkohol a tabákové výrobky

o 2,2 %

Rostoucí ceny inflace negativně ovlivní také ceny půjček, respektive se podepíší na výši úrokových sazeb, které od loňského podzimu rostou a podmínky pro poskytování úvěrů se zhoršují. Výrazně horší podmínky čekají na ty, kteří se v letošním roce chystají refinancovat hypotéky. 

Rostoucí ekonomiku zbrzdí prudký nárůst životních nákladů

Dle posledních odhadů v roce 2021 ekonomika vzrostla o 2,9 % a růst se očekává také letos až na 3,1 %. Pozitivní vývoj však výrazně tlumí vyšší životní náklady. Jde nejen o inflaci, ale rovněž razantní nárůst cen energií, které do napjatých rodinných rozpočtů zasáhly více než cokoliv jiného.

Současný vývoj inflace představuje pro vývoj domácí ekonomiky problém. Průměrná inflace se bude pohybovat okolo 8,5 %. Kromě zdražování energií budou proinflačně působit také jednotkové náklady práce. Naopak protiinflační efekt by měla přinést sílící koruna vůči euru.

Nejvíce na to doplatí nízkopříjmoví obyvatelé. V ČR se jedná zhruba o 2 miliony lidí. „Takto vysoký růst cen bude pro řadu domácností velmi problematický, protože růst mezd nebude natolik plošný a vysoký, aby inflační vývoj vykompenzoval. Růst cen se bude zároveň týkat položek, které lze jen obtížně ze spotřeby vynechat, jako jsou cen potravin či náklady spojené s bydlením,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA).

Lidé by měli začít více investovat

Tratit budou rovněž lidé s většími úsporami. K rostoucí inflaci není doporučeno nechat peníze ležet ladem na běžném či spořicím účtu. Hodnota peněz rychle klesá. Vhodnější je úspory investovat a naspořené prostředky tak zhodnotit.

Podle odborníků je aktuálně nejlepší investovat do akcií. Naopak koupě nemovitostí se příliš nedoporučují. Ceny neustále rostou a zvedly se i úrokové sazby. Návratnost investice je nízká a pomalá. Přepálený je rovněž trh s komoditami.

Štítky: co je to inflace | inflace | jak na inflaci | vysoká inflace | vysoká míra inflace |

Hodnocení článku:

Podobné články

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality