Hlavním problémem letošního roku bude stoupající inflace. Už v listopadu inflace atakovala 6% hranici. Česká národní banka se rozhodla inflaci snížit zvýšením klíčové úrokové míry na 3,75 %, což je nejvíce od roku 2008. Centrální banka vývoj inflace ovlivňuje a v ideálním případě by se měla pohybovat kolem 2 % ročně, což ale letos opravdu nehrozí.
Vývoj inflace v letech 2017 až 2021:
Rok |
Inflace v % |
2022 |
8,5 % (odhad) |
2021 |
3,8 % |
2020 |
3,2 % |
2019 |
2,8 % |
2018 |
2,1 % |
2017 |
2,5 % |
Podle odborníků ceny potravin a zboží průměrně vzrostou o 8,5 %. Pro lepší porovnání průměrná inflace v roce 2021 činila 3,8 %. Růst inflace bude letos ještě prudší. Už v prvním čtvrtletí může inflace atakovat hranici 10 % a je dokonce možné, že tuto hranici na několik měsíců přesáhne.
“Velký úspěch bude, když inflace zůstane jednociferná. Zřejmě se ale v nějakém měsíci nad 10 % podívá,“ domnívá se ekonom Tomáš Havránek z Institutu ekonomických studií Karlovy univerzity. Při započtení cen nemovitostí bude podle Havránka tempo růstu cen vyšší a 10 % může přesáhnout hned zkraje roku.
Rostoucí inflace může za to, že peníze na běžných a spořících účtech ztrácí hodnotu rychleji než kdykoliv předtím a obecně rostou ceny potravin, spotřebního zboží i služeb, dochází i ke zvýšení nájmu v rámci inflační doložky. Letos se proto předpokládá vyšší nárůst cen oproti roku 2021.
Meziroční růst cen v % za rok 2021:
Komodita |
Nárůst cen |
Energie (plyn a elektřina) |
o 27,5 % |
Služby |
o 2,7 % |
Potraviny, alkohol a tabákové výrobky |
o 2,2 % |
Rostoucí ceny inflace negativně ovlivní také ceny půjček, respektive se podepíší na výši úrokových sazeb, které od loňského podzimu rostou a podmínky pro poskytování úvěrů se zhoršují. Výrazně horší podmínky čekají na ty, kteří se v letošním roce chystají refinancovat hypotéky.
Dle posledních odhadů v roce 2021 ekonomika vzrostla o 2,9 % a růst se očekává také letos až na 3,1 %. Pozitivní vývoj však výrazně tlumí vyšší životní náklady. Jde nejen o inflaci, ale rovněž razantní nárůst cen energií, které do napjatých rodinných rozpočtů zasáhly více než cokoliv jiného.
Současný vývoj inflace představuje pro vývoj domácí ekonomiky problém. Průměrná inflace se bude pohybovat okolo 8,5 %. Kromě zdražování energií budou proinflačně působit také jednotkové náklady práce. Naopak protiinflační efekt by měla přinést sílící koruna vůči euru.
Nejvíce na to doplatí nízkopříjmoví obyvatelé. V ČR se jedná zhruba o 2 miliony lidí. „Takto vysoký růst cen bude pro řadu domácností velmi problematický, protože růst mezd nebude natolik plošný a vysoký, aby inflační vývoj vykompenzoval. Růst cen se bude zároveň týkat položek, které lze jen obtížně ze spotřeby vynechat, jako jsou cen potravin či náklady spojené s bydlením,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA).
Tratit budou rovněž lidé s většími úsporami. K rostoucí inflaci není doporučeno nechat peníze ležet ladem na běžném či spořicím účtu. Hodnota peněz rychle klesá. Vhodnější je úspory investovat a naspořené prostředky tak zhodnotit.
Podle odborníků je aktuálně nejlepší investovat do akcií. Naopak koupě nemovitostí se příliš nedoporučují. Ceny neustále rostou a zvedly se i úrokové sazby. Návratnost investice je nízká a pomalá. Přepálený je rovněž trh s komoditami.
Podobné články
Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?
Celá aktualitaInflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?
Celá aktualitaPůjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.
Celá aktualitaLidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?
Celá aktualitaStáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.
Celá aktualitaNejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.
Celá aktualitaKaždý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.
Celá aktualitaDávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.
Celá aktualita