Úspory.cz >> Půjčky >> Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022 Půjčky Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

V dubnu meziroční inflace dosáhla výše 14,2 % a podle předpokladů České národní banky by ve druhém čtvrtletí měla vyšplhat téměř k 16 %. Poté by měl růst inflace začít pomalu zvolňovat. Na počátku příštího roku by měla klesnout na jednociferné číslo. Podle predikce ČNB by v roce 2023 měla průměrná roční inflace činit příjemnějších 4,1 % v porovnání s letošními 13,1 %.

Pro vysvětlení: Inflace ve výši 14,2 % znamená, že hodnota vydělaných peněz vůči cenám služeb a zboží je nižší o tuto hodnotu. Za stejné peníze si tedy koupíte o 14,2 % méně než v ve stejnou dobu o rok dříve. 

Zvýšení minimální mzdy inflaci ještě více roztočí

Odbory začaly intenzivně prosazovat zvýšení minimální mzdy ze současných 16 200 Kč na 18 200 Kč s platností od 1. července 2022. Příčinou jejich tlaku je rapidní nárůst cen. Podle ekonoma Filipa Pertolad jde o špatný krok, který rostoucí inflaci ještě více podpoří. Ochránit peníze běžných občanů jde lepším způsobem.

„Jsme jednou z mála zemí, který tento institut mají a definice pracovních skupin neodpovídá žádné mezinárodní klasifikaci. Na firmy to valí další administrativu a inspekci práce zatěžuje dalšími úkoly,“ kritizuje institut minimální mzdy Filip Pertold pro web iDnes.cz. Dodává, že určovat minimální mzdu nemá smysl. O to se starají tržní mechanismy.

Jako vhodnější cestu krize navrhuje cílenou pomoc nejvíce ohroženým skupinám jako třeba zvýšení sociálních dávek.

Vliv vysoké inflace na mzdu

Vysoká inflace má samozřejmě vliv na mzdu v jakékoliv výši. Loni činil průměrný růst mezd pouze 1,5 % i přesto, že mzdy vzrostly v průměru o 5,7 %. Jenomže nahoru jdou také ceny zboží a služeb. Růst mezd není ve výsledku tak vysoký, jak se může na první pohled zdát, a v letošním roce budou rozdíly daleko markantnější. 

To samé platí i pro úspory. Peníze uložené například na spořicím účtu ztrácí na své hodnotě. Banky sice zvyšují úrokové sazby až ke 4 %, to je však vzhledem k současné inflaci stále málo.

Inflace zvyšuje sazby u půjček a hypoték

Rostoucí inflace se negativně projevuje také na úrocích spotřebitelských půjček a hypoték, které stoupají podle toho, jak Česká národní banka zvyšuje svou klíčovou úrokovou sazbu. Podle guvernéra Jiří Rusnoka je prioritou ČNB obnovení cenové stability, která je nezbytná pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky. 

Podle České bankovní asociace se úroky u půjček mohou dostat až na hranici 6 %. Toto květnové zvýšení úrokových sazeb by však podle ekonomů a analytiků mělo být poslední. Inflace by měla v letních měsících dosáhnout svého vrcholu a začít klesat.

Problém může nastat u současných nabídek půjček, kde se úrokové sazby pohybují mezi 3 až 6 % a u nebankovních půjček ještě výše. U jednotlivých půjček je proto vhodné sledovat další parametry, zejména poplatky, které mohou půjčku ještě více prodražit. 

Problém může nastat u hypoték, u kterých letos končí fixace. To znamená nové podmínky. Největší dopad na cenu hypotéky bude mít oproti předchozím letům vyšší úrok, jež povede ke zvýšení měsíčních splátek. Domácnosti, které už předtím půjčku na byt splácely s napjatým rozpočtem, se ve spojení s růstem cen energií, potravin a služeb mohou dostat do kritické finanční situace.

Tipy, jak vyzrát na vysokou inflaci

V první řadě je důležité více přemýšlet nad příjmy i výdaji. Na jedné straně se nabízí otázka, jak ochránit příjmy před ztrátou kvůli inflaci. 

Řešením je odpovídající navýšení platu ze strany zaměstnavatele a lepší zhodnocení úspor, ať už na spořicím účtu s vyšší úrokovou sazbou nebo prostřednictvím výnosnějších způsobů investování. 

Dále je vhodné zhodnotit výdaje. Méně výhodné půjčky je například možné sloučit do jedné výhodnější půjčky v rámci konsolidace. Při správné volbě lze tímto způsobem snížit úroky i měsíčně splátky u několika půjček. Nemluvě o lepší kontrole závazků a jejich splácení.

Ušetřit lze také důraznější kontrolou nad spotřebou energií a dalších služeb. Je možné změnit dodavatele energií či poskytovatele telekomunikačních služeb za levnějšího. Také můžete ušetřit při nákup potravin a jiného zboží. Vyplatí se také sledovat a využívat akční nabídky a nekupovat zbytečnosti.

Štítky: inflace | jak na inflaci | vysoká inflace |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita
Všechny aktuality