Úspory.cz >> Půjčky >> Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022 Půjčky Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Hlavní potíž spočívá v tom, že dlužníci ignorují upomínky a odkládají řešení na poslední chvíli. Bývá otázkou času, kdy jim na dveře zaklepe exekutor. Jako jediná šance na život bez dluhů často zbývá právě osobní bankrot.

Co je osobní bankrot?

Osobní bankrot, také oddlužení, představuje možnost, jak se vypořádat s dluhy, jež dlužník není schopen splatit běžným způsobem. Cílem oddlužení je uspokojení co největšího počtu pohledávek a současně ochrana dlužníka, který tímto způsobem využívá příležitosti začít znovu a lépe.

V případě schválení žádosti o osobní bankrot a dodržení všech podmínek, dlužník splatí alespoň část dluhů a zbytek je mu po uplynutí zákonné lhůty odpuštěn. Během procesu oddlužení je dlužník chráněn před exekutory a růst dluhů je zastaven.

Osobní bankrot má přísné podmínky. Dlužník musí splnit celou řadu podmínek, jinak se exekutorovi nevyhne.

Základní podmínky pro schválení osobního bankrotu

Osobní bankrot definuje insolvenční zákon č. 182/2006 Sb. O osobní bankrot může požádat fyzická a právnická osoby nacházející se v úpadku nebo hrozícím úpadku. To znamená, že dlužník má více než dva věřitele, pohledávky po lhůtě splatnosti a není schopen své závazky plnit.

Dlužník je povinen prokázat poctivý záměr, zodpovědný přístup k plnění povinností a čistou insolvenční historii. To znamená žádné zamítnuté či stažené žádosti o osobní bankrot, jinak soud žádost zamítne.

Aby byl dlužníkovi odsouhlasen osobní bankrot, musí dodržet následující podmínky.

 • musí mít pravidelný a stabilní příjem ze zaměstnání,
 • je povinen informovat insolvenčního správce, soud a věřitelský výbor o každé změně osobních údajů (např. adresa bydliště, nové zaměstnání a další),
 • musí hodnoty nabité dědictvím nebo darem odevzdat insolvenčnímu správci, výtěžek z jejich prodeje je využit na dluhy mimo splátkový kalendář,
 • taktéž mimořádné příjmy musí využít na splátky dluhů mimo splátkový kalendář,
 • nesmí tajit příjmy a je povinen předložit přehled příjmů za každých uplynulých šest měsíců,
 • nesmí zvýhodňovat žádného z věřitelů a vytvářet nové dluhy,
 • k plnění povinností musí vyvinout maximální úsilí.

Osobní bankrot a jeho možnosti

Od 1. června 2019 může mít osobní bankrot dvě podoby, přičemž o formě rozhodují věřitelé, a v případě jejich neschopnosti dohody soud. 

 1. Zpeněžení majetku prostřednictvím dražby.
 2. Splátkový kalendář se zpeněžením majetkové podstaty.

Zpeněžení majetkové podstaty

První způsob spočívá v prodeji dlužníkova movitého i nemovitého majetku nabytým před schválením osobního bankrotu. Zpeněžení obvykle probíhá formou veřejné dražby, ale také mimo. Ze získaných prostředků je nejprve odečtena odměna insolvenčnímu správci a jeho náklady a zbývající částka je rozdělena mezi nezajištěné věřitele.

Splátkový kalendář se zpeněžením majetkové podstaty

Druhý způsob může trvat až 0 až 5 let. Oddlužení je ukončeno, jakmile dlužník uhradí 100 % dluhů, nebo po 3 letech, pokud uhradí alespoň 60 % dluhů, nebo po 5 letech, pokud splatí 30 % dluhů nebo ke splacení vynaložených pohledávek vynaloží maximální úsilí. Po lhůtě jsou zbylé dluhy odpuštěny

Ve třetím případě musí být dlužník schopen zaplatit alespoň poplatek za sepsání návrhu na povolení oddlužení, který činí 4 000 Kč, dále činnost insolvenčního správce a pohledávky věřitelům ve stejné výši, případně výživné. 

Prominout nelze pohledávky, jde-li o:

 • výživné,
 • peněžitý trest či jiné majetkové sankce uložené v trestním řízení,
 • náhradu škody způsobenou úmyslným porušením právní povinnosti nebo na zdraví,
 • nové pohledávky vzniklé po schválení návrhu na osobní bankrot.

Po dobu probíhajícího osobního bankrotu je dlužník povinen odevzdávat své příjmy a část jeho majetku je zpeněžena. Výše měsíční splátky je individuální. Odvíjí se od výše příjmu a počtu vyživovaných osob (partnera či partnerky a dětí). Ze splátky je opět odečtena odměna a výdaje správce a pokud existují, tak i prioritní pohledávky. Zbývající částka se rozdělí mezi věřitele v poměru podle usnesení o oddlužení. 

Zpeněžení se týká opět celého majetku s výjimkou obvyklého vybavení domácnosti, jako jsou lednička, pračka, postel a podobně. Do obvyklého majetku nepatří například televize a automobil, není-li nezbytný pro výkon povolání. Výtěžek z prodaného majetku je použitý na uhrazení nákladů na prodej, odměnu správci a splátky věřitelům.

6 rad, jak se vyhnout osobnímu bankrotu

 1. Šetřete a vytvořte si finanční rezervu na neplánované výdaje a horší časy.
 2. Mějte přehled o svých příjmech a výdajích a dodržujte stanovený rodinný rozpočet.
 3. Snižte výdaje, je-li to nutné, a neutrácejte za zbytečnosti.
 4. Neberte si půjčky a kreditní karty, pokud jejich splácení významně ovlivní váš životní standard.
 5. V horších časech si najděte brigádu nebo prodejte nepotřebné věci, abyste získali peníze navíc.
 6. Případné finanční problémy neodkládejte a řešte je s věřiteli co nejdříve.

Štítky: bankrot | dluhy | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022

Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita
Všechny aktuality