Úspory.cz >> Půjčky >> Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Kontokorent, kreditní karta a půjčka: Co je lepší a proč?

21.07.2022 Půjčky Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?

Možná právě před touto otázkou sami stojíte a přemýšlíte, zda si vezmete úvěr nebo by vám stačila pouze kreditka, případně zvýšení limitu u kontokorentu. Abyste si dokázali správně odpověď, měli byste nejprve poznat výhody i nevýhody každého produktu.

Kontokorent má sloužit jako rychlá rezerva

Oblíbený bankovní produkt je nabízený k běžnému účtu a umožňuje čerpání do mínusu, a to až do výše bankou stanoveného limitu. Zpravidla jde o nižší částku, která slouží k překlenutí několikadenního období nedostatku financí před výplatou.

S kontokorentem získáte jistotu, že vaše trvalé příkazy odejdou vždy ve stanovený termín, i kdybyste na účtu zrovna neměli ani jednu vlastní korunu. Úkolem kontokorentu je posloužit jako okamžitá finanční rezerva, nikoliv jako dlouhodobá půjčka. 

Kontokorent nedoporučujeme používat dlouhodobě

Proč? Jednoduše proto, že nejde o lacinou záležitost. Zadarmo je pouze tehdy, pokud jej nevyužíváte. Jinak si banky účtují úrok z vyčerpané částky a navrch ještě poplatek za využívání této služby. Úrok se pohybuje okolo 20 %, což není zrovna malá částka.

Podmínky získání: Kontokorent poskytují banky od určitého příjmu a obvykle do výše jeho dvojnásobku.

Kontokorent vám kryje záda. Dlouhodobě se nevyplatí, protože je drahý a splácení po delší dobu se kvůli vysokým úroků značně prodraží. Doporučujeme kontokorent používat tak, abyste jej každý měsíc dorovnali. Nastavte si pouze takový limit, který každý měsíc vyrovnáte.

Kreditní karta nabízí peníze okamžitě a zdarma

Rovněž u kreditek se klade důraz na používání ve formě finanční rezervy a to z podobných důvodů jako u kontokorentu. Peníze máte sice stále po ruce, můžete je čerpat dle potřeby a splácet podle momentální finanční situace, levné to ale opět není. 

To neznamená, že jsou k ničemu a slouží ke ždímání klientů. Naopak. Za určitých podmínek představují kreditní karty užitečné pomocníky při hospodaření s vlastním penězi. Nabízí totiž celou řadu výhod. Je s nimi ale spojené riziko a vyžadují pevnou ruku a sebekontrolu

Kdy se kreditní karty vyplatí?

Hlavní výhodou je takzvané bezúročné období, v rámci kterého za využití financí nezaplatíte ani korunu. Musíte je však včas vrátit. Většinou se jedná o období dlouhé 45 až 65 dní. Potřebujete-li peníze zhruba na tuto dobu, kreditka je ideální.

K dalším výhodám patří bonusy, například vracení části útraty zpět na účet neboli cashback, pojištění zdarma nebo věrnostní programy. Nejprve se ujistěte, zda nabízené bonusy vůbec využijete.

Existují situace, kdy kreditní kartu mít musíte. V zahraničí je kreditní karta nezbytností. Často ji požadují půjčovny aut a poskytovatelé ubytovacích služeb.

Podmínky získání: Zájemce o kreditní kartu je prověřován a musí splnit základní požadavky na výši příjmu a finanční bezúhonnost, tedy žádný negativní záznam v registru dlužníku.

Kreditní karta poslouží jako finanční rezerva a vyplatí se, pokud peníze vrátíte v rámci bezúročného období. Díky cashbacku může kreditka dokonce vydělat peníze navíc. 

Naše doporučení: Kreditní kartě se vyhněte, pokud ji nejste schopni využívat správně. Při dlouhodobém splácení se totiž jedná o drahou půjčku. Pozor si rovněž dávejte na výběry z bankomatu, které jsou nevýhodně zpoplatněny.

Spotřebitelský úvěr je vhodný na delší splácení

Na vyšší výdaje, které si přejte splácet delší dobu je nejlepší spotřebitelský úvěr. Na rozdíl od kontokorentu a kreditní karty má podmínky přizpůsobené pro delší dobu splatnosti. Úrok je významně nižší a při rozložení splátek do delšího časového úseku správná půjčka rodinný rozpočet nijak nezatíží.

S tím souvisí i ostatní parametry půjčky, zejména maximální výše půjčky a doba splatnosti. Půjčit si lze od pár tisíc do několika milionů korun třeba až na deset let. Poskytovatelé postupně upouští od zbytečných poplatků za sjednání a vedení půjčky i její předčasné splácení. Občas nabídnou i nějaký bonus, například odměnu za řádné splácení.

Podmínky získání: Podobně jako u kreditky musí žadatel projít prověřením ohledně příjmu a úvěruschopnosti neboli schopnosti splácet půjčku.

Spotřebitelský úvěr se hodí na nákup nového vozidla, nábytku a jiného vybavení do domácnosti, studijní či pracovní notebook. Jednoduše věci, které nejsou levné, ale přinesou vám dlouhodobý užitek či dokonce finanční prospěch.

Vždy dobře zvažte, na co půjčku plánujete využít, a zda ji zvládnete bez potíže splácet. Nezapomeňte si půjčky mezi sebou porovnat a zvolit tu nejlepší.

Hodnocení článku:

Podobné články

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita

Inflační spirála ukrajuje z úspor a negativně ovlivní i minimální mzdu

20.06.2022

Inflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?

Celá aktualita

4 osvědčené tipy, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

20.05.2022

Půjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.

Celá aktualita

Osobní bankrot: K čemu slouží a kdo může podat návrh

25.03.2022

Lidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?

Celá aktualita
Všechny aktuality