Úspory.cz >> Půjčky >> Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30.04.2018 Půjčky Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Ministerstvo spravedlnosti i insolvenční správci tvrdí, že současná podoba zákona nepomáhá lidem tak, jak by v ideálním případě měla. Proto je nutné zákon změnit tak, aby řešení úpadkové situace nabídl co největším množství lidí a to v různých variantách.

I přes veškeré snahy se dluhy nedaří splácet normální cestou

Nejvíce kritizovanou částí je návrh na sedmileté oddlužení, kdy dlužník věřiteli či věřitelům de facto nezaplatí nic. Poslanci TOP 09 se snaží prosadit minimální částku 10 % z celkové dlužné částky, kterou by musel zaplatit každý dlužník, hnutí STAN zase navrhuje vykonávání veřejných prací, pokud si dlužník není schopen najít práci.

S tím tak úplně nesouhlasí insolvenční správci. Lidé, kteří se dostanou do dluhového kolotoče, mají omezené možnosti řešení. To platí i pro ty, kteří dluhy splácí, nebo se spíše domnívají, že tak činí. I přesto, že každý měsíc platí požadované splátky, jejich dluhy narůstají. Dluhy nemají šanci splatit. Podle ministerstva spravedlnosti by proto insolvenční zákon neměl stanovovat žádnou hranici. Dlužník by však měl povinnost splatit vše, co splatit zvládne.

“Nechci se zastávat ministra spravedlnosti, ale přijde mi to logické, že když někdo není schopen zaplatit, tak je řešen insolvenčním zákonem. Když tam dáme hranici deset, patnáct, dvacet nebo třeba pět procent, tak to znamená, že neumožníme celé řadě lidí řešit svou situaci. Protože co se pak těm lidem reálně nabízí, pokud nejsou schopní tu hranici překročit? A to nejsou jednotky nebo desetitisíce, ale statisíce lidí,” upozorňuje insolvenční správce Oldřich Řeháček.

Splatit co nejvíce za kratší dobu

Návrh zákona přichází s variantou oddlužení na tři roky. Dlužníci by tak získali možnost splatit polovinu všech svých dluhů a zbytek dluhů by jim byl po třech letech odpuštěn. Existují dlužníci, kteří jsou schopni své příjmy a výdaje upravit tak, aby byli schopni se svých dluhů zbavit co nejdřív. I pro věřitele je tato varianta schůdnější, protože se jim zpět vrátí alespoň část půjčených prostředků.

Kontrolou nad dlužníkem by měl být i nadále pověřený insolvenční správce. Ten by měl dohlížet nejen na splácení dluhů, ale i na to, zda je správně zaměstnán. “Řádný správce má pravidelně kontrolovat dlužníka, kontrolovat si, jaká je nabídka práce v místě bydliště dlužníka, a ptát se ho, proč nepracuje za více peněz. Není možné, aby insolvenční správce nechal dlužníka na hůře placené práci, když má možnost získat práci lépe placenou. Insolvenční správce má dohlížet nad tím, že dlužník bude řádně zaměstnán, že vykonává práci, která je nejlépe placená v té oblasti, kde žije. Pokud ale dlužník bude ignorovat to, co po něm chce správce, tak je na správci, aby u soudu navrhl oddlužení zastavit,” dodává Oldřich Řeháček.

 

Štítky: oddlužení | predátorské úvěrování | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality