Letos Černý pátek připadl na 26. listopad. Na tento den se těší spousta lidí, kteří doufají, že za výhodné ceny nakoupí úžasné vánoční dárky pro celou rodinu. Kvůli slevám jsou ochotni čekat hodiny a dokonce se i fyzicky poprat. V podstatě lze tento den povazovat za neoficiální začátek vánočních nákupů.
Smutnou pravdou je, že spousta obchodníků se na tomto dni snaží vydělat. Při podrobném zkoumání a porovnání cen před a po Černém pátku se ukazuje, že nabízené slevy nejsou takové, jak slibují. Narazit lze i na “slevy”, které jsou stejně nebo dokonce vyšší než cena o pouhý den dříve.
Jako “černý” se označují pátky, kdy došlo k nějakému finančnímu krachu. Prvním takovým pátkem byl krach na burze se zlatem v USA dne 24. září 1869. A takových pátků bylo více, takže tak trochu jde i o “vtip”.
Jako Black Friday byl v USA označen také poslední pátek v listopadu, kdy město Filadelfii zaplnili turisté a fanoušci, kteří přijeli na velký sobotní zápas amerického fotbalu. Mnoho lidí na malém prostoru přinášelo nejen velké zisky, ale také zvyšovalo krádeže a kriminalitu.
Negativní vnímání Černého pátku ukončili američtí obchodníci v 80. letech minulého století. Označili jej za zlomový den, kdy začínají vydělávat a z minusových červených čísel přechází do plusových “černých” hodnot. Své nové nadšení neváhali doprovodit zajímavými slevami, což jim před Vánoci přineslo ohromné množství zákazníků. Nový Black Friday byl na světě.
Současní obchodníci musí na boj o nové zákazníky vynaložit mnohem více síly. Konkurence je mnohem větší, zákazníci chytřejší a přidat k ceně nálepku “sleva” už dávno nestačí.
Někteří obchodníci nabízí slevy v rámci Černého pátku i po dobu více dní. Na slevové akce označované jako Černý pátek tak lze narazit už na začátku listopadu. Jiní obchodníci nabízí slevy postupně ve vlnách už od konce léta.
Část obchodníků však akci Černý pátek využívá pouze jako marketingový tah a osvědčený trik, jak zvýšit prodeje. Ti nejdrzejší neváhají ceny zvýšit a inzerovat je jako slevy století.
Pokud o Černém pátku plánujete roztočit úspory určené na vánoční dárky, buďte obezřetní a peníze do světa nevypouštějte příliš unáhleně. Uvedené ceny si raději ověřte, aby vás slevy nakonec nevyšly draho. Pojďme si shrnout základní praktiky, po kterých obchodníci v tento den rádi sahají.
Na Černý pátek se obchodníci připravují i týdny dopředu. U vytipovaného zboží několik dní předem skokově zvýší ceny a na Černý pátek je sníží “až o parádních” 50 %. Rozdíl mezi původní cenou a zlevněnou cenu tak nakonec nebývá nijak výrazný.
Se správnými počty si někteří obchodníci také hlavu zrovna nelámou. Ke zboží bez uzardění napíší normální cenu 500 Kč, slevu o 50 % a nová cena na Černý pátek činí 350 Kč. Že to vůbec nesedí? Nevadí. On už se někdo chytí.
Problém představuje nabídka zboží. Do slev na Černý pátek obchodníci zařadí nezajímavé zboží, které se nijak extra neprodává, a obchodníci doufají, že se svezou na vlně slev a konečně ho udají, nebo si zákazník vybere jiné nejlépe nezlevněné zboží. Černý pátek tak slouží jako kouzelné slůvko, jak do obchodu nalákat potenciální zákazníky.
V rámci slev na Black Friday se může objevit také zboží nabízené za výjimečnou cenu. Po otevření ale kupující zjistí, že v balení chybí různé příslušenství. Obchodníci se vymlouvají na neúplné nebo špatné popisky, případně univerzální doprovodné obrázky neodpovídající skutečnosti. Kupující má nárok na vrácení peněz. Forma nabídky je pro všechny obchodníky závazná.
Výhodně dnes lze nakoupit v podstatě po celý rok, stačí tu a tam sledovat ceny u vybraného zboží. Naopak na Černý pátek spíše narazíte na falešné slevy a předražené zboží. Nejde o opravdové slevy, ale především o marketingový tah, jak zákazníky donutit utrácet.
Podobné články
Určit, který z těchto tří úvěrových produktů je nejlepší, rozhodně nebude jednoduché. A vlastně o to ani nejde. Cílem je stanovit, pro jaké situace jsou jednotlivé typy úvěrů vhodné. Správná otázka tedy zní: Kdy je výhodnější kontokorent, kreditní karta nebo spotřebitelská půjčka?
Celá aktualitaInflace již několik měsíců po sobě roste. Nepříznivý vývoj působí děsivě obzvlášť ve spojení s prudkým zvyšováním cen. Zdražují pohonné hmoty, potraviny i další zboží a služby. Jak vysoká inflace ovlivňuje úspory a půjčky a na čem lze ušetřit?
Celá aktualitaPůjčka může být dobrým sluhou i zlým pánem. Nechcete-li zažít druhý případ, pečlivě vybírejte. Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, na co dávat pozor a na jaká kritéria se při výběru půjčky soustředit nejvíce.
Celá aktualitaLidé, kteří dlouhodobě nezvládají splácet dluhy, mohou od roku 2007 podat žádost o osobní bankrot. Jedná se o krajní možnost, jak se zbavit dluhů a přitom splatit pouze část. O co jde, kdo může o osobní bankrot požádat a jak probíhá?
Celá aktualitaInflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.
Celá aktualitaStáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.
Celá aktualitaNejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.
Celá aktualitaDávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.
Celá aktualita