Úspory.cz >> Půjčky >> Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah
ve spolupraci s

Otevíráme pro Vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce Vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021 Půjčky Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Letos Černý pátek připadl na 26. listopad. Na tento den se těší spousta lidí, kteří doufají, že za výhodné ceny nakoupí úžasné vánoční dárky pro celou rodinu. Kvůli slevám jsou ochotni čekat hodiny a dokonce se i fyzicky poprat. V podstatě lze tento den povazovat za neoficiální začátek vánočních nákupů.

Smutnou pravdou je, že spousta obchodníků se na tomto dni snaží vydělat. Při podrobném zkoumání a porovnání cen před a po Černém pátku se ukazuje, že nabízené slevy nejsou takové, jak slibují. Narazit lze i na “slevy”, které jsou stejně nebo dokonce vyšší než cena o pouhý den dříve.

Odkud pochází název Black Friday 

Jako “černý” se označují pátky, kdy došlo k nějakému finančnímu krachu. Prvním takovým pátkem byl krach na burze se zlatem v USA dne 24. září 1869. A takových pátků bylo více, takže tak trochu jde i o “vtip”.

Jako Black Friday byl v USA označen také poslední pátek v listopadu, kdy město Filadelfii zaplnili turisté a fanoušci, kteří přijeli na velký sobotní zápas amerického fotbalu. Mnoho lidí na malém prostoru přinášelo nejen velké zisky, ale také zvyšovalo krádeže a kriminalitu

Negativní vnímání Černého pátku ukončili američtí obchodníci v 80. letech minulého století. Označili jej za zlomový den, kdy začínají vydělávat a z minusových červených čísel přechází do plusových “černých” hodnot. Své nové nadšení neváhali doprovodit zajímavými slevami, což jim před Vánoci přineslo ohromné množství zákazníků. Nový Black Friday byl na světě.

Dnešní Černý pátek trvá déle než jeden den 

Současní obchodníci musí na boj o nové zákazníky vynaložit mnohem více síly. Konkurence je mnohem větší, zákazníci chytřejší a přidat k ceně nálepku “sleva” už dávno nestačí.

Někteří obchodníci nabízí slevy v rámci Černého pátku i po dobu více dní. Na slevové akce označované jako Černý pátek tak lze narazit už na začátku listopadu. Jiní obchodníci nabízí slevy postupně ve vlnách už od konce léta.

Část obchodníků však akci Černý pátek využívá pouze jako marketingový tah a osvědčený trik, jak zvýšit prodeje. Ti nejdrzejší neváhají ceny zvýšit a inzerovat je jako slevy století. 

Na co o Černém pátku dávat “bacha”

Pokud o Černém pátku plánujete roztočit úspory určené na vánoční dárky, buďte obezřetní a peníze do světa nevypouštějte příliš unáhleně. Uvedené ceny si raději ověřte, aby vás slevy nakonec nevyšly draho. Pojďme si shrnout základní praktiky, po kterých obchodníci v tento den rádi sahají.

Počítají slevy s nadsazených cen

Na Černý pátek se obchodníci připravují i týdny dopředu. U vytipovaného zboží několik dní předem skokově zvýší ceny a na Černý pátek je sníží “až o parádních” 50 %. Rozdíl mezi původní cenou a zlevněnou cenu tak nakonec nebývá nijak výrazný. 

Uvedené slevy nesedí

Se správnými počty si někteří obchodníci také hlavu zrovna nelámou. Ke zboží bez uzardění napíší normální cenu 500 Kč, slevu o 50 % a nová cena na Černý pátek činí 350 Kč. Že to vůbec nesedí? Nevadí. On už se někdo chytí.

Omezená nabídka zlevněného zboží

Problém představuje nabídka zboží. Do slev na Černý pátek obchodníci zařadí nezajímavé zboží, které se nijak extra neprodává, a obchodníci doufají, že se svezou na vlně slev a konečně ho udají, nebo si zákazník vybere jiné nejlépe nezlevněné zboží. Černý pátek tak slouží jako kouzelné slůvko, jak do obchodu nalákat potenciální zákazníky.

Zbavují se nekompletního zboží

V rámci slev na Black Friday se může objevit také zboží nabízené za výjimečnou cenu. Po otevření ale kupující zjistí, že v balení chybí různé příslušenství. Obchodníci se vymlouvají na neúplné nebo špatné popisky, případně univerzální doprovodné obrázky neodpovídající skutečnosti. Kupující má nárok na vrácení peněz. Forma nabídky je pro všechny obchodníky závazná.

Výhodně dnes lze nakoupit v podstatě po celý rok, stačí tu a tam sledovat ceny u vybraného zboží. Naopak na Černý pátek spíše narazíte na falešné slevy a předražené zboží. Nejde o opravdové slevy, ale především o marketingový tah, jak zákazníky donutit utrácet.

Štítky: black friday | blackfriday | černý pátek | pozor na black friday | slevy |

Hodnocení článku:

Podobné články

Inflace - výhled na rok 2022

25.02.2022

Inflace 2021 měla rostoucí tendence a to nebývale rychlý. Rok 2022 nebude jiný. Podle České národní banky letos průměrná inflace dosáhne 8,5 %. Co to znamená? Ceny potravin, spotřebního zboží i pohonných hmot se budou dál zvyšovat a za vydělané peníze si toho lidé koupí čím dál tím méně.

Celá aktualita

Financování dlouhodobé péče o seniory aneb na co vše mají čeští senioři nárok

27.01.2022

Stáří je nevyhnutelné. Čím dříve na něj začnete myslet a podle toho jednat, tím lépe a důstojněji jej můžete prožít. Od věci však není na stáří myslet ve stáří a znát všechny možnosti. Poradíme, jak se na stáří připravit, a na co mají čeští občané v důchodovém věku nárok.

Celá aktualita

Půjčka v exekuci představuje riziko: Proč nejde o dobrý nápad?

20.12.2021

Nejjednodušší je možným finančním potížím předcházet zodpovědným hospodařením s vlastními financemi. A pokud se už do obtížné finanční situace dostanete, je důležité vybrat správné řešení. Další půjčka problémy akorát ještě více prohloubí.

Celá aktualita

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita

4 důvody, proč sáhnout po Flexibilní půjčce

09.02.2021

I když si možná říkáte, že se vám to stát nemůže, život bývá nevyzpytatelný. A nemusí to být jen o tom, že najednou nutně potřebujete peníze, třeba na opravu auta. Můžete se rozhodnout, že investujete do rekonstrukce svého bytu. Ať už se rozhodnete zútulnit své bydlení, nebo si pořídit nové silniční kolo, s Flexibilní půjčkou to půjde snadno a rychle. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč tomu tak je.

Celá aktualita

Banky mění strategii: Čekají nás levnější půjčky?

08.05.2019

Klienti českých bank se mají na co těšit. Alespoň podle posledních prognóz. Banky upravují strategii, zlevňují úrokové sazby u půjček a zároveň nabízí vyšší úroky u spořicích účtů. Blýská se na lepší časy nebo jde o krátkodobou taktiku, jak přilákat nové zákazníky?

Celá aktualita

Drahé půjčky v Česku

18.04.2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Zájem o hypotéky klesá. Banky se snaží klientům vycházet vstříc

04.04.2019

Na trhu s hypotékami se začalo projevovat zpřísnění podmínek a růst cen nemovitostí. Znatelně ubylo lidí splňující podmínky a zájem o hypotéky klesá. Podle bank ale není nereálné hypotéku získat i přes ztížené okolnosti. Zájemcům se snaží vycházet maximálně vstříc, aby úvěr získali.

Celá aktualita
Všechny aktuality