Úspory.cz >> Půjčky >> Nejbezpečnějšími poskytovateli půjček jsou Komerční banka, Air Bank a Home Credit
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nejbezpečnějšími poskytovateli půjček jsou Komerční banka, Air Bank a Home Credit

01.12.2015 Půjčky Které banky a nebankovní úvěrové společnosti nabízí opravdu bezpečné a férové půjčky? Právě na bezpečnost poskytovaných bankovních a nebankovních půjček se zaměřuje každoroční Studie prováděná organizací Navigátor bezpečného úvěru. Letošní výsledky ukázaly, že úroveň bezpečnosti stále stoupá.

Ke konci září české domácnosti dlužily téměř 280 miliard korun. Největší objem tvoří bankovní půjčky, které jsou následované půjčkami od nebankovních poskytovatelů. „České domácnosti dluží více než 212 miliard korun na bankovních spotřebitelských úvěrech a dalších 47,4 miliard korun na nebankovních spotřebitelských úvěrech. K tomu je ale třeba připočítat ještě další miliardy rozpůjčované úvěrovými predátory,“ říká Michal Mejstřík, profesor Univerzity Karlovy a garant projektu.

Na českém trhu působí více než 57 tisíc subjektů, které poskytují nejrůznější úvěrové produkty, jejichž úroveň se velmi liší. Bezpečností aktuálně poskytovaných půjček se zabývá Studie Navigátora bezpečného úvěru. V letošním roce se studie zaměřila na 107 půjček od 69 poskytovatelů z řad bank i nebankovních společností.

Letošní ročník studie byl již pátým v pořadí. Za tuto dobu se ukázalo, že trh se spotřebitelskými půjčkami se neustále vyvíjí, zvyšuje se bezpečnost poskytovaných úvěrů a zlepšují se podmínky. Mnohé úvěrové společnosti přichází na trh s přidanými hodnotami v podobě novinek, bonusů a dalších pro spotřebitelé zajímavých služeb. Bohužel však také platí, že zejména některé tradiční banky zůstávají rigidní a ignorují zájmy spotřebitelů, a desítky nebankovních společností lze stále považovat za nebezpečné predátory.

Celkovým “vítězem” o nejbezpečnější úvěr se stala Air Bank

Studie hodnotila dvě kategorie, půjčky na 30 tisíc a 100 tisíc korun. V prvním případě zvítězila Air Bank, kterou následovaly nebankovní společnost Home Credit a mBank. V případě vyšší půjčky si nejlépe vedla opět Air Bank. Na druhém a třetím místě se umístily Komerční banka a ZUNO Bank.

Hlavní rozdíly mezi hodnocenými půjčkami panovaly nejen v úrokových sazbách, výši RPSN, celkových cenách, sankčních poplatcích, ale také v inovacích. “Je potřeba říci, že v roce 2015 došlo k dalšímu kvalitativnímu posunu a že většina bezpečných věřitelů nabízí spotřebitelské úvěry transparentněji a bez vysokých poplatků. Klesá také celková cena úvěrů, řada poskytovatelů navíc při poctivém splácení vrací část nákladů, což oceňujeme jako formu positivní motivace spotřebitelů,“ říká Matěj Urban, zpracovatel Studie.

Výsledky hodnocení u úvěrů na 30 000 korun:
1.    Air Bank
2.    Home Credit
3.    mBank
4.    Komerční banka
5.    Equa Bank
6.    ZUNO BANK
7.    Raiffeisenbank
8.    Cetelem
9.    ESSOX
10.    ČSOB
11.    ERA
12.    UniCredit Bank
13.    Sberbank CZ
14.    Cofidis
15.    Česká spořitelna
Zdroj: Studie Navigátor bezpečného úvěru 2015

Výsledky hodnocení u úvěru na 100 000 korun:    
1.    Air Bank
2.    Komerční banka
3.    ZUNO BANK
4.    Equa Bank
5.    Raiffeisenbank
6.    Cetelem
7.    ESSOX
8.    mBank
9.    Home Credit
10.    Sberbank CZ
11.    ČSOB
12.    Cofidis
13.    GE Money Bank
14.    UniCredit Bank
15.    ERA
Zdroj: Studie Navigátor bezpečného úvěru 2015

Nejvíce predátorů působí v oblasti mikropůjček

Poměrně velké množství změn bylo zaznamenáno v segmentu úvěrových predátorů, tedy nebankovních společností, které poskytují půjčky s nebezpečnými podmínkami. Ty se postupně přesouvají do oblasti mikropůjček, zprostředkování konsolidace a finančního poradenství. Celkový objem predátorských půjček je odhadován cca na 20 miliard korun.

Někteří poskytovatelé půjček označených za predátory:
•    Aretal
•    Door Financial
•    ecredit.cz
•    Karlova půjčka
•    ihned-pujcka.cz
•    operativnipujcka.cz
•    prijemne-penize.cz
•    promapujcky.cz
•    Rilex půjčka
•    uverovapohotovost
•    a další


Inovace na trhu s půjčkami v roce 2016

„Před pěti lety, kdy Navigátor začínal svou analytickou činnost, byla hlavním kritériem bezpečnost, postupně se pozornost začala soustředit na cenu a na přidanou hodnotu služby poskytované spotřebiteli. Pro další období předpokládá Navigátor bezpečného úvěru a zpracovatelé studie zaměření se na inovace v produktech, ale také v přístupu ke klientům,“ vysvětluje profesor Michal Mejstřík.

Studie ukázala, že lidé považují inovace za velmi důležité. Více než 70 procent spotřebitelů kritizuje fakt, že aktuální půjčky obsahují minimum inovací. Spotřebitelé by ocenili zejména zjednodušení procesů souvisejících s poskytováním půjčky (např. používání nových technologií, zjednodušení vyřízení půjčky, zvýšení transparentnosti a celkového komfortu pro spotřebitele).

K vyšší bezpečnosti by měla přispět nová legislativa v podobě novely zákona o spotřebitelském úvěru, chystané pro nový rok. „Díky zákonu dojde k výraznému poklesu počtu poskytovatelů úvěru, což bude znamenat celkové pročištění trhu. Dojde také k jasnému rozdělení na legální a nelegální poskytovatele úvěru, což je z pohledu spotřebitelů velmi důležité,“ pozitivně hodnotí připravovaný zákon profesor Mejstřík.

Uvažujete o půjčce? Vyberte si nejvýhodnější půjčku pouze od ověřených českých poskytovatelů na Úspory.cz!

Štítky: Air Bank | bezpečné půjčky | Home Credit | Navigátor bezpečného úvěru | nebankovní půjčky porovnání | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022

Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita
Všechny aktuality